Menu
Transport żywności – co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca?

Transport żywności – co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca?

Zmierzając do sklepu spożywczego z zamiarem kupna przydatnych do sporządzenia posiłku produktów, zawsze zastajemy w nim regały niemal uginające się od nadmiaru towarów. Choć jeszcze pół wieku temu taka sytuacja byłaby niewyobrażalna dla ludzi w naszym kraju, to dziś fakt ten przestał już kogokolwiek dziwić.

Obecnie mamy nieograniczony dostęp do warzyw i owoców, importowanych z różnych państw. To samo dotyczy produktów ulokowanych na innych działach, których produkcji nie da się uświadczyć w naszym kraju. Taka sytuacja wzbudza znacznie większy podziw, kiedy zdajemy sobie sprawę z procesów logistycznych, zachodzących w całym tym łańcuchu sprzedaży.

Transport produktów żywnościowych jest pod kątem organizacji niezwykle wymagający. Nieprawidłowe jego przeprowadzenie może skończyć się w wielu przypadkach tragicznie. Dlatego też, w poniższym wpisie wskażemy podstawowe informacje dotyczące właśnie transportu spożywczego, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy myślącemu o rozpoczęciu działalności związanej z żywnością.

Pojazdy przeznaczone do transportu żywności

Z pozoru, każdy transport ładunków wygląda bardzo podobnie. Kierowca zespołu pojazdów odbiera towar od nadawcy i kieruje się wraz z nim do miejsca docelowego. Różnice są jednak dość mocno zauważalne w naczepach takich ciężarówek. Wyróżnia się trzy typy pojazdów przeznaczonych do transportu różnych form żywności:

  • Naczepy izotermiczne – jak sama nazwa mówi, są to powierzchnie bez wbudowanego systemu chłodzenia, jednak dysponujące szczelnie zaizolowanymi ścianami, które nie pozwolą na przedostanie się zbyt wysokich temperatur do wnętrza naczepy.
  • Naczepy chłodnie – oprócz izolacji ścian, powierzchnia dysponuje wbudowanym systemem chłodzenia, zdolnym obniżyć temperaturę do wartości nawet -20 o
  • Lodownie – pojazdy z najwyższym stopniem izolacji ścian i dachu, a także dysponujące systemami chłodzenia o nieco bardziej zaawansowanej technologii.

W zależności od specyfikacji produktów żywnościowych, zadaniem spedytora jest dobór odpowiedniej naczepy, która umożliwi bezpieczny przewóz produktów żywnościowych bez ryzyka ich zepsucia.

Wymogi dotyczące transportu produktów spożywczych

Mając na magazynie produkty spożywcze i chcąc przeprowadzić ich transport chłodnia musi być w tym celu odpowiednio przygotowana. Mowa mianowicie o zatwierdzeniu takiego pojazdu przez Państwowy Inspektorat Sanitarny oraz stwierdzeniu przez dany organ, że warunki panujące wewnątrz nadają się do przewozu jedzenia. Aby w ogóle myśleć o zgodzie na przewóz chłodnią, niezbędne jest zaopatrzenie pojazdu w system monitorowania bieżącej temperatury wewnątrz naczepy.

Do tego dochodzi również odpowiednie znakowanie z zewnątrz. Każdy pojazd transportujący żywność musi być oznaczony w sposób bardzo widoczny dla wszystkich użytkowników dróg. Dodatkowo, na podstawowym wyposażeniu każdego kierowcy musi znaleźć się ważna książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Tylko w ten sposób będzie on mógł kierować transportem z produktami żywnościowymi na wyposażeniu.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.