Znakowanie środków trwałych obowiązek czy wybór?
Podczas inwentaryzacji kluczowe jest skuteczne znakowanie środków trwałych. Choć nowe technologie, takie jak kody QR, czy kody RFID, zyskują na popularności w magazynach, nie sprawdzając się one w przypadku środków trwałych czy wyposażenia. Tradycyjne kody kreskowe nadal pozostają niezawodne i mają wiele zalet.
Kody kreskowe są powszechnie rozpoznawalne, a ich odczytanie nie wymaga specjalistycznych urządzeń. Dzięki swojej prostocie są mniej podatne na błędy. Ich skanery są również tańsze i łatwiej dostępne w porównaniu do tych używanych do odczytu innych kodów.
Ponadto, kody kreskowe są bardziej odporne na uszkodzenia fizyczne. Ich czytelność i szybki czas skanowania przekładają się na efektywność inwentaryzacji. Dodatkowo pionowe kreski w kodzie gwarantują, że nawet jeśli etykieta uległa uszkodzeniu w większości przypadków kod nadal da się odczytać.
Wybierając znakowanie środków trwałych, warto więc postawić na sprawdzone kody kreskowe, które od lat zapewniają niezawodność i prostotę w zarządzaniu majątkiem firmy.
Niezależnie jednak na jaką technologię postawimy, warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą o Rachunkowości środki trwałe muszą być trwale oznakowane a numeracja zawarta na tym oznakowaniu powinna mieć odniesienie do ewidencji. Jest to obowiązek spoczywający na Kierowniku Jednostki, trzeba zatem taką numerację nanieść. Liderem na rynku znakowania i inwentaryzacji środków trwałych jest spółka Inwentaryzacje PRO, która działa na autorskiej Metodyce inwentaryzacje PRO gwarantując realizacje wszystkich projektów zgodnie z przepisami. Więcej szczegółów na www.inwentaryzacjpro.pl.
Aleks Wiener, prezes Zarządu Inwentaryzacje PRO Sp. z o. o.
materiał promocyjny