Menu
20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie

Nowe otwarcie? Najpierw jednak próba podsumowania, jak wykorzystywaliśmy unijne pieniądze z programów ramowych…

20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie. 7 czerwca jesteśmy zaproszeni na wspólną konferencję Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do warszawskiego w hotelu Marriott. Będzie oczywiście próba podsumowania, poznamy laureatów Kryształowej Brukselki, czyli tych, którzy skutecznie ubiegali się o te środki rozdzielane wprost w Brukseli i zwyciężyli w tej rywalizacji. I przede wszystkim umieli dobrze te środki wykorzystać. Na razie znamy tylko listę nominowanych do nagrody, w aż ośmiu kategoriach, a laureatów poznamy podczas konferencji. Ale wybiegniemy też podczas konferencji w przyszłość, padnie pytanie, dokąd zmierzamy?

To pytanie, które konferencję rozpocznie. W inauguracyjnej sesji weźmie między innymi udział prof. Jerzy Buzek, przewodniczący ważnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele rządu, na czele z wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem. Potem poznamy laureatów Kryształowej Brukselki, na przykładzie których zostaną zaprezentowane polskie osiągnięcia na przestrzeni 20 lat uczestnictwa w Programach Ramowych Unii.

Kolejny punkt programu, po przerwie na lunch i networking, to trzy równoległe sesje, nas pewnie najbardziej zainteresuje ta poświęcona próbie odpowiedzi na pytanie o to, jak wzmacniać przełomowe polskie innowacje i udział przemysłu, gdzie problem tkwi zapewne w tym, że tak formułujemy to pytanie. Ciągle polski przemysł, choć doskonale wdraża cudze osiągnięcia w zakresie postępu technicznego, to sam nie jest ich źródłem. Druga sesja poświęcona będzie odpowiedzi Unii na priorytetowe wyzwania cywilizacyjne, bo problemy ma też Europa, nie tylko my. I trzeci, nieco z mojego punktu widzenia hermetyczny, choć dla naukowców pewnie najważniejszy – jak wzmacniać polską doskonałość naukową?

A po podsumowaniu jeszcze zaproszenie na networkingowy koktajl. Bo wyjść mamy z nowymi, przydatnymi na przyszłość kontaktami. By to spotkanie przemysłu i nauki stało się wreszcie faktem. Będzie na to szansa, w konferencji w warszawskim Hotelu Marriott weźmie udział trzystu uczestników: przedsiębiorców, naukowców, przedstawicieli administracji, w tym samorządowej.

Organizatorem konferencji jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej: www.konferencja2018.kpk.gov.pl

czwartek 7 czerwca, godzina 10.00 – 16.30 koktajl

Hotel Marriott, Warszawa Aleje Jerozolimskie 65/79

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja online.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.