Menu
Międzynarodowe Forum PPP w Płocku, 25 i 26 września

Międzynarodowe Forum PPP, 25-26 września

Międzynarodowe Forum PPP w Płocku to już impreza cykliczna i nie po raz pierwszy obejmujemy ją naszym patronatem medialnym. W tym momencie musimy objaśnić co oznacza PPP, bo niestety nie wszyscy jeszcze ten skrót kojarzą. PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne. Zbiegiem okoliczności identycznie brzmi skrót angielski, od public-private partnership, a że Wielka Brytania jest w tej dziedzinie pionierem i zarazem jest ono tam najbardziej rozpowszechnione, skrót ten jest używany na całym świecie. W Polsce partnerstwo publiczno-prywatne wciąż raczkuje, co więcej wielu przedsiębiorców wciąż niewiele o nim wie, a to oznacza, że przeleciała im już lub właśnie przelatuje koło nosa szansa na zrobienie dobrego biznesu. Bo partnerstwo nie oznacza, że nie możemy na tym zarobić. Fałszywa skromność nie jest nawet w tym przypadku mile widziana. Ale jest szansa na przełom. Silnym bodźcem dla rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego może być ograniczenie dochodów samorządów wynikające z wchodzących w życie ulg w podatku dochodowym, utrudni to bowiem samorządom finansowanie inwestycji. Szansą na ich przeprowadzenie może być właśnie partnerstwo publiczno-prywatne, dodatkowo jest to też szansa uniknięcie naruszenia ograniczeń związanych z dopuszczalnym prawem poziomem ich zadłużeniem, a wiele samorządów jest niebezpiecznie blisko tej granicy. Piszą tu o samorządzie, gdyż to on jednak najczęściej występuje w roli partnera publicznego, ale może nim być i bywa, także w Polsce, państwo.

W programie dwudniowego forum znalazło się szereg sesji, w tym praktycznych, o warsztatowym charakterze, które pozwolą przybliżyć tę tematykę, w tym aktualne przepisy w tym zakresie, zaprezentowane zostaną też – co szczególnie cenne – praktyczne, realizowane przykłady przedsięwzięć realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jako uczestnicy partnerzy publiczni i prywatni nie zostali potraktowani na równi. Udział w forum jest dla przedstawicieli partnerów publicznych bezpłatny, przedsiębiorcy muszą zań zapłacić. Ale mimo to warto. To bowiem szansa na zdobycie wiedzy, która pozwoli na zaistnienie na zupełnie nowym rynku (chyba można to tak ze względu na jego specyfikę potraktować) i nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami z samorządu i z państwowych jednostek budżetowych (domyślać się należy, że jeśli przyjadą, to są zainteresowani realizowaniem projektów w tej formule). Ale też szansa na nawiązanie kontaktów z innymi przedsiębiorcami, z którymi będziecie mogli wspólnie realizować przedsięwzięcia w ramach PPP, być może mającymi już pewne w tym doświadczenie.

program forum (pobierz)

więcej: www.forumppp.plock.eu

Międzynarodowe Forum PPP w Płocku

środa 25 września, godzina 10.00 – 17.00

czwartek 25 września, godzina 10.00 – 15.00

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, gdzie to jest

Udział w forum jest płatny (wyjąwszy przedstawicieli podmiotów publicznych). Zgłoszenia udziału dokonuje się wypełniając formularz on-line, tam też znajdziecie informacje dotyczące płatności. Na stronie forum (w zakładce noclegi) odnajdziecie też informacje na temat hoteli w Płocku, w których można zarezerwować nocleg.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.