Menu

Już od piątku można się zapisywać na trzecią dawkę szczepionki

Ale nie dotyczy to wszystkich. Najczęściej powtarzana informacja, że mogą to zrobić wszyscy, którzy są w wieku powyżej pięćdziesięciu lat może wprowadzić w błąd. Kluczowa jest uwaga, że trzecią dawkę szczepionki można przyjąć po upływie pół roku od drugiej dawki lub szczepienia szczepionką jednodawkową. Dotyczy to zatem we wrześniu tylko najstarszych roczników, a spośród pięćdziesięciolatków tylko tych, którzy należeli do grup uprzywilejowanych, na przykład wykładowców wyższych uczelni i mogli szczepić się wcześniej. W piątek zapisać będę mógł zatem na szczepienie ojca, ale sam będę musiał poczekać do listopada. Bo przypomnieć tu jeszcze trzeba, że w przypadku młodszych roczników był jeszcze zwiększony dostęp pomiędzy dawkami (z dwóch do sześciu tygodni). Niezależnie od wieku szczepić się będą mogli natomiast pracownicy medyczni, ale tylko ci mający kontakt z pacjentami. Także w ich wypadku obowiązuje zasada, że od drugiej dawki upłynąć powinno co najmniej pół roku, ale pracownicy medyczni mieli prawo zaszczepić się jako pierwsi i większość z tej możliwości skorzystała. Ale nie ma się czym denerwować, ta trzecia dawka jest potrzebna, bo skuteczność szczepionki maleje z czasem i jeśli szczepiliśmy się niedawno, nie powinniśmy jeszcze odczuwać tego problemu. Tym razem nie będzie problemu z wyborem szczepionki, wszyscy szczepieni będą preparatem firmy Pfizer.

Zapisać można się w ten sam sposób, co wcześniej. Polecam Internet, przez internetowe konto pacjenta, bo tak będzie najszybciej. Rzadko się o tym wspomina, dlatego warto przypomnieć, że nie jest tu konieczne posiadanie profilu zaufanego, wystarczy konto w odpowiednim banku: PKO BP, inteligo (to też PKO BP), Pekao SA, którymś z ponad trzystu banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS, BNP Paribas, Banku Ochrony Środowiska, Getin Banku oraz… Banku Spółdzielczym w Brodnicy. Ten ostatni to najlepszy znany mi przypadek reklamy wizerunkowej praktycznie za friko. Tak się składa, że starsi ludzie są zwykle w tych sprawach dość konserwatywni i mają konta właśnie w tych bankach (BNP Paribas wchłonął dawny Bank Gospodarki Żywnościowej). Można też, jeśli mamy za dużo czasu, skorzystać z infolinii 989, wysłać SMS SzczepimySie na numer 880-333-333 (kiedyś oddzwonią) lub udać się do punktu szczepień, gdzie pewnie ugrzęźniemy w kolejce. Ta ostatnia uwaga odnosi się zwłaszcza do przychodni, gdzie staniemy we wspólnej ze wszystkimi kolejce. A to właśnie przychodnie są najchętniej wybierane przez starsze osoby.

Już zaś od początku września mogą się szczepić osoby o obniżonej odporności, w tym wypadku nie ma limitu wieku, szczepione mogą być nawet dwunastolatki (dla młodszych nie ma dopuszczonych szczepionek) i to nawet po dwóch tygodniach od drugiej dawki szczepienia. Ale są to oczywiście przypadki szczególne

A ci, którzy jeszcze się w ogóle nie szczepili? Patrzę na to z coraz większym zadziwieniem, wręcz osłupieniem. Bo to niemal wyłącznie oni zajmują łóżka w szpitalach i miejsca pod respiratorami i powinno być to dla nich wystarczającym argumentem. A nie jest. Może zatem już czas na wprowadzenie obowiązku szczepień? Bo kolejna fala pandemii zbliża się już nieuchronnie.

Red. Rafał KORZENIEWSKI

Ojca już na szczepienie zapisałem, wszystkoprzebiegło tak, jak opisałem. Z wyborem terminu nie było żadnego proleblemu, można się było zapisać nawet na ten sam dzień. Ostatecznie wybrałem termin późniejszy, ale za to czterysta metrów od domu. Zwróciło moją uwagę, że do akcji szczepień licznie włączyły się apteki.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.