Menu

Faktoring, czyli szybko i bezpiecznie – rozmowa z Marcinem Pasenikiem

Ambasador Przedsiębiorczości

Firma poprzez korzystanie z faktoringu zapewnia sobie płynność finansową, czyli ma na firmowym koncie gotówkę, którą może wykorzystać na realizację kolejnych zamówień i płynnie się rozwijać – mówi Marcin Pasenik, właściciel firmy InviPay świadczącej usługi faktoringowe.

Rozmawia Barbara Jończyk

Świadczycie państwo bardzo ciekawą, ale dosyć nietypową usługę – na czym ona polega? I co oznacza termin „faktoring”?

Faktoring to finansowanie faktur, które mają długi termin płatności, np. 30 dni lub więcej. Firma, zamiast czekać na przelew za fakturę, przekazuje jej kopię do trzeciej instytucji, tzw. faktora i otrzymuje zapłatę za nią nawet już następnego dnia. A faktor cierpliwie czeka na przelew od kontrahenta firmy. Pieniądze wpływają – transakcja jest sfinalizowana i rozliczona. Faktor pobiera za tę usługę niewielki procent wartości faktury. Firma poprzez korzystanie z faktoringu zapewnia sobie płynność finansową, czyli ma na firmowym koncie gotówkę, którą może wykorzystać na realizację kolejnych zamówień i płynnie się rozwijać. Faktoring dla mikro i małych firm zwany jest też mikrofaktoringiem. Usługa jest znana wśród dużych firm, a faktorem dla nich zwykle jest bank. Natomiast w naszej usłudze nowatorskie jest to, że mogą z niej skorzystać małe firmy, a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze i że jest całkowicie online. Cena też jest konkurencyjna, bo 0,1 proc. za każdy dzień przyśpieszenia spłaty względem terminu płatności na fakturze.

Skąd wziął się pomysł na taką usługę? Czy jest ona wynikiem potrzeb rynku?

Ponieważ przez wiele lat byłem audytorem finansowym i analizowałem sprawozdania finansowe spółek, doskonale wiem, jakim ogromnym problemem są zatory płatnicze. Zresztą jesteśmy też, już jako inviPay.com, partnerem w raporcie na ten temat przygotowanym przez fundację Leszka Balcerowicza FOR. Większe firmy bardzo często wymuszają na kontrahentach długie terminy płatności, nawet do 120 dni, a to nie sprzyja rozwojowi. A nasza usługa właśnie jemu sprzyja, bo zapewnia środki na kolejne zlecenia, a czas to pieniądz, jak mówi zresztą jedno z haseł, którymi się posługujemy.

Kto może korzystać z waszej aplikacji?

Każda firma, która działa przynajmniej od dwunastu miesięcy i przejdzie nasz system scoringowy.

Co zyskuje przedsiębiorca korzystający z aplikacji inviPay?

Przede wszystkim, otrzymuje płatność za wystawioną fakturę nawet na drugi dzień. Poza tym bezpieczeństwo, bo jego kontrahent jest weryfikowany w ponad 30 wywiadowniach gospodarczych. Może przez nas rozliczać wiele faktur i stajemy się wtedy pomocą dla księgowości. Zawsze podkreślam, że to jest usługa dla uczciwych graczy, więc staramy się, by każdy ruch był bezpieczny. W końcu to decyzje finansowe, dla każdego z nas bardzo istotne.

Czy wasza usługa dotyczy wyłącznie rozliczania faktur, czy zajmujecie się państwo także umowami o dzieło i na zlecenie?

Faktoring dotyczy faktur, ale mamy też inne warianty, jak płacenie fakturą za fakturę. To bardzo innowacyjna usługa. Poprzez naszą platformę możesz spłacić swoje zobowiązania, nawet jeśli chwilowo nie masz środków na koncie. Można też wydłużać terminy płatności. System oferuje też program partnerski i bonifikaty, czyli pozwala dodatkowo zarabiać.

Czy korzystanie z aplikacji jest bezpieczne?

Uzyskaliśmy Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który potwierdza, że dany przedsiębiorca jest godnym zaufania partnerem biznesowym, terminowo regulującym swoje zobowiązania zarówno wobec innych przedsiębiorców, jak i całego systemu bankowego. Jesteśmy też partnerem biznesowych takich podmiotów, jak ING Bank SA czy Alior Bank SA, co potwierdza, że nasze rozwiązanie można uznać za bezpieczne.

Czy wasza usługa jest kosztowna?

Jak wspominałem wcześniej, 0,1 proc. wartości faktury za każdy dzień przyśpieszenia jej spłaty. To jest cena wyjściowa, w przypadku większych firm może kształtować się inaczej (niżej). Oczywiście to bardzo konkurencyjna cena. Dla jednej branży może się wydawać niska, dla innych nie, bo zależy, na jakiej marży się pracuje. Natomiast to dobra cena dla transportu, budownictwa, wielu firm produkcyjnych, a także dla agencji reklamowych.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.