Menu
Best Off Festiwal 2019, czyli 15. Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego

Best Off Festiwal, czyli inne kino…

Best Off Festiwal 2019, czyli 15. Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego. Off, by było dziwniej (chyba), pisownia małymi bądź dużymi literami opcjonalna, czyli dowolna. Najlepsze polskie filmy amatorskie i studenckie, wybrane spośród filmów nagrodzonych podczas odbywających się w zeszłym roku festiwali. Wstępną selekcję mamy więc już za sobą. A ostatecznej dokonamy sami, jeśli wybierzemy się 12 kwietnia do Luny, dyżurnego warszawskiego kina festiwalowego kina, bo wybór laureatów festiwalu należy do widowni. Wstęp na Best Off Festiwal, od razu to dodajmy, jest wolny.

Program Best Off Festiwal jest dokładnie taki sam, jak w zeszłym roku. To, dla tych, którzy byli. Ja nie tylko nie byłem, ale w ogóle festiwal przeoczyłem. Musiałbym zajrzeć do kalendarza, by sprawdzić co się wtedy takiego ważnego działo, ale to chyba teraz nieistotne. W tym roku zareklamowali się skuteczniej, reklama dopadła mnie w tramwaju. Wracając do programu, to czeka nas dwie i pół godziny projekcji i to wystarczy, by sprawdzić, czy nie objawił się jakiś nowy geniusz polskiego kina. Najdłuższy z filmów 25 minut, najkrótszy… około minuty. Okazji, by obejrzeć te filmy na dużym ekranie zbyt wielu nie będzie, być może to nawet będzie jedyna. Potem w programie dyskusja z autorami, a gdy w międzyczasie przelicza nasze głosy, nastąpi ceremonia wręczenia nagród, a potem będzie zaproszenie na afterparty do modnego klubu Plan B na pobliskim placu Zbawiciela (domyślam się jednak, że tam każdy płaci już za siebie).

Uzbrojony w wiedzę z tramwaju (sprawdziłem też oczywiście informację w Internecie) udałem się do kina Luna, gdzie zgodnie z nią w kasie należy odebrać bezpłatne wejściówki na Best Off Festiwal. Na miejscu żadnej informacji, w kasie zresztą też nie było nikogo, ale w bufecie na dole, dokąd odsyłała karteczka pan wiedział wszystko i nawet pozwolił mi wybrać na ekranie miejsca. Cała sala była jeszcze praktycznie pusta, więc pewnie i Wy nie będziecie mieli problemu ze zdobyciem wejściówek. Ten obrazek, że sprzedaż nachosów, prażonej kukurydzy i wody mineralnej łączy się ze sprzedażą biletów jest zresztą poniekąd symboliczny, ciekawe nawet, co przynosi większe dochody.

Poniżej lista filmów, które zostaną pokazane na Best Off Festiwal, brak jest ich opisów, ale może znajdziecie coś na stronach festiwali, na których te filmy zostały nagrodzone. Przy okazji jest to warte zainteresowania zestawienie, bo co i raz słyszymy, że takich imprez już dzisiaj się nie organizuje, nie to co kiedyś. Które to narzekanie towarzyszy nam chyba od zawsze.

Nic nowego pod słońcem / reż. Damian Kocur / 25`/ film zgłoszony przez Węgiel Film Festival
Brzeg-wiosna / reż. Jarosław Piskozub / 1`/ film zgłoszony przez Folk Film Festiwal Folk Film Festiwal
Porwanie Mikołaja / reż. Maria Chrobot, Pola Dyda / 2`/ film zgłoszony przez Młode Albatrosy
Proch / reż. Jakub Radej / 24 `/ film zgłoszony przez OFF CINEMA
Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji / reż. Agnieszka Waszczeniuk / 8`/ film zgłoszony przez Solanin – Film Festiwal S
New Idea / reż. Kacper Olszewski / 2`/ film z głoszony przez Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS
Bankiet / reż. Julia Orlik / 4`/ film zgłoszony przez Dozwolone do 21//UpTo21
Kreda / reż. Dominika Kuberka, Gabriela Boroń / 13`/ film zgłoszony przez Dozwolone do 21//UpTo21
III / reż. Marta Pajek / 12`/ film zgłoszony przez Bytom Film Festival
Siostry / reż. Michał Hytroś / 20`/ film zgłoszony przez Bytom Film Festival

Do zobaczenia na Best Off Festiwal, może nawet spotkamy tam polskiego Tarantino, Greenawaya lub braci Coen?

Więcej na ich fanpage’u, to kolejny znak czasów, w których żyjemy.

piątek 12 kwietnia, początek godzina 18.00

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, gdzie to jest

Wstęp bezpłatny, wejściówki na Best Off Festiwal do odebrania w kasie kina (lub w bufecie).

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.