Menu
Co to jest automatyzacja i robotyka? Poznaj działanie inteligentnej fabryki

Co to jest automatyzacja i robotyka? Poznaj działanie inteligentnej fabryki

Automatyczna hala produkcyjna, w której maszyny są połączone w jeden, inteligentny system to nie sen o przyszłości, a rzeczywistość. Tego typu rozwiązania są już wdrażane w największych firmach z rozmaitych branż – m.in. automotive, spożywczych, farmaceutycznych czy kosmetycznych. Co to jest robotyka i automatyka i jak można je wykorzystać, aby zwiększać konkurencyjność na rynku? O tym w niniejszym artykule.

Co to jest automatyka i robotyka?

Automatyka i robotyka to dziedzina nauki, która zajmuje się m.in. rozmaitymi zagadnieniami skorelowanymi ze sterowaniem procesami wytwórczymi i logistycznymi. Obejmuje zatem działania związane z projektowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produkowaniem towarów oraz dostarczaniem ich do klientów.

Automatyka i robotyka to także kierunek studiów na politechnikach. Program studiów obejmuje naukę na temat procesów na styku informatyki (w szczególności programowania), sensoryki, elektroniki czy cybernetyki. Obszarem zainteresowań studentów jest także rozwój sztucznej inteligencji, w szczególności stosowanej w narzędziach, które wykorzystywane są w halach produkcyjnych.

Warto podkreślić, że automatyka i robotyka przemysłowa to działania w duchu czwartej rewolucji przemysłowej, która obecnie trwa. Inteligentne fabryki to miejsca, które opierają się na nowoczesnych, połączonych we wspólną sieć, maszynach i programach.

Czym jest robotyka we współczesnych halach produkcyjnych?

Roboty stosowane w nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie halach produkcyjnych, są inspirowane możliwościami ludzkiego ciała:

  • systemy wizyjne i specjalistyczne kamery 3D zastępują narząd wzroku – mogą m.in. ocenić kolor, grubość czy fakturę wytwarzanych komponentów i porównać ją ze wzorcem,
  • głowice RFID oraz sygnały dźwiękowe alarmujące o nadchodzącej awarii czy zakończeniu pewnego procesu zastępują narząd mowy,
  • napędy, silniki czy maszyny do transportu bliskiego pozwalają na przemieszczanie komponentów bez użycia siły mięśni.

Praca maszyn naśladuje działania człowieka i pozwala zastąpić specjalistów w żmudnych, powtarzalnych czynnościach, z dużą skutecznością oraz precyzją. Narzędzia z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej pozwalają wyeliminować nieplanowane przestoje, dbać o jakość wytwarzanych dóbr i duże tempo pracy. Wszystkie te korzyści sprawiają, że firmy rosną w siłę – mogą produkować szybciej i więcej bez straty na jakości, a dzięki temu sprzedawać więcej i wyprzedzać konkurencję.

W ifm electronic wiedzą, czym jest robotyka i jak ją wykorzystać

Jesteś zainteresowany wdrożeniem nowoczesnych narzędzi i systemów do Twojej hali produkcyjnej? Poznaj ifm electronic (ifm.com/pl/pl) – markę pionierów w zakresie inteligentnej diagnostyki. Produkty automatyzacji zwiększają bezpieczeństwo, usprawniają codzienne zadania i pomagają w silnie konkurencyjnych branżach.

Oferowane narzędzia pozwalają również na osiąganie wyższych parametrów wydajności przy jednoczesnym minimalizowaniu wysiłków zatrudnionych specjalistów. Poznaj szczegóły już dziś.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.