Menu

Dlaczego i gdzie warto szukać dobrych spotkań biznesowych?

Wielu ludziom to pytanie wyda się banalne, bowiem żyjemy w czasach, w których kontakty biznesowe, zwłaszcza z profesjonalistami, są jednym z najważniejszych kluczy do sukcesu i nikogo o tym nie trzeba przekonywać. Jednakże wielu z nas popełnia podstawowy błąd. Mamy tendencję do otaczania się ludźmi o zbliżonych doświadczeniach oraz perspektywach i z nimi lubimy spędzać czas, ponieważ uważamy, że dobrze jest mieć w swoim otoczeniu takie właśnie osoby. I tu pojawia się problem. Przebywanie wyłącznie z ludźmi podobnymi do nas, mającymi podobne kontakty jak my, w dłuższej perspektywie nie wnosi w nasze życie zawodowe nic nowego.

Robert Sienczewski

Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w wielu różnorakich spotkaniach biznesowych, bo dzięki temu możemy rozbudować swoją sieć kontaktów i pozyskać nowych partnerów biznesowych.

W gąszczu informacji

Gdzie ich szukać? Chyba raczej należałoby odwrócić to pytanie i zapytać – co zrobić, żeby nie zginąć w gąszczu informacji o takich spotkaniach? Obecnie jesteśmy bombardowani wiadomościami na temat wszelkiego rodzaju spotkań: gal, meetingów, szkoleń, kursów, śniadań biznesowych… Wystarczy zajrzeć na konto Facebooka czy inne portale społecznościowe lub otworzyć swoją skrzynkę pocztową – wszędzie tam codziennie pojawiają się nowe informacje i zaproszenia na tego typu wydarzenia.

Także urzędy dzielnic naszych miast dwoją się i troją, żeby pomóc mieszkańcom w rozkręcaniu biznesu. Warszawa z pewnością jest tego najlepszym przykładem, ale wszystkie miasta i miasteczka są świadome, jak ważny jest rozwój przedsiębiorczości. Zmusza nas do tego również członkostwo w Unii Europejskiej, bowiem dużo takich przedsięwzięć jest dofinansowywanych ze środków unijnych. Organizowane są także cykliczne i okolicznościowe konferencje, seminaria czy debaty, na których przedsiębiorcy mogą zdobyć dodatkową wiedzę, wyrazić swoją opinię, podzielić się swoim doświadczeniem, a w kuluarach – podczas przerwy kawowej lub lunchu – nawiązać relacje biznesowe. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie są przekonani do tego typu aktywności, aby jednak uczestniczyli co jakiś czas w imprezach biznesowych, tematycznych i branżowych, skierowanych do małych i dużych firm.

Kluby zrzeszające przedsiębiorców

Warto także czytać prasę branżową, na przykład Magazyn Ludzi Biznesu „przedsiębiorcy@eu”, który właśnie trzymacie w ręku. Jest to periodyk na wysokim poziomie merytorycznym, poruszający problemy małych i średnich przedsiębiorstw, ale również mówiący o najnowszych rozwiązaniach prawnych i technologiach wspomagających przepływ informacji. Czyli zawiera on bardzo przydatną, konkretną i aktualną wiedzę, którą można wykorzystać na potrzeby rozwoju swojej firmy. Nie brakuje w nim również tematów lżejszych gatunkowo, ważnych dla codziennego życia, takich jak: moda, sport, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Za rzetelnością tego magazyn przemawia także to, że wydaje go Europejskie Forum Przedsiębiorczości, które jest założycielem i administratorem Klubu Integracji Europejskiej, czyli organizacji skupiającej przedsiębiorców z różnych sektorów i branż.

Klub jest organizatorem licznych spotkań dla przedsiębiorców, takich jak: poranna kawa z ekspertem, kojarzenia ofert gospodarczych, kolacje biznesowe, gale modowe, bale karnawałowe, pikniki integracyjne, wernisaże i wiele innych wydarzeń, w których mogą uczestniczyć jego członkowie. Ta różnorodność proponowanych spotkań wyróżnia Klub Integracji Europejskiej spośród innych, działających w całej Polsce. Podałem tu przykład jednej z organizacji, warto jednak wspomnieć o innych, dających również duże możliwości biznesowe, np. Zielone Kluby z bardzo ciekawą ideą waluty lokalnej, BNI – organizacja typowo networkingowa czy Vantis Holding – firma szkoleniowa. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców, producentów, usługodawców do zapoznania się z ich działalnością, a raczej misją, i do przyłączenia się do nich w celu rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych.

Wiele możliwości

Są także spotkania biznesowe, które umożliwiają nam (zamiast rozmowy 1:1) wystąpienie przed szerszą publicznością, a wtedy mamy szansę, aby zarazić kogoś swoim pomysłem, sprzedać swoją wizję czy w końcu opowiedzieć o własnym biznesie. Zauważmy, że coraz więcej mówców, trenerów i coachów, zachęca nas do publicznych wystąpień biznesowych jako bardzo skutecznej formy prezentacji swojej firmy. Są one coraz bardziej powszechne, ale często obawiamy się ich i tu potrzebne są nam szkolenia, które nota bene są kolejną znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania swojej wizji oraz spotkania sporej grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach czy celach w jednym miejscu.

Świetną okazją do nawiązania relacji biznesowych są również różnego rodzaju eventy przedsiębiorstw działających w systemach marketingu sieciowego. Wprawdzie są one zwykle poświęcone tematyce określonych firm, pamiętajmy jednak, że osoby zaangażowane w programy przedsiębiorstw z branży marketingu sieciowego traktują to jako tzw. drugą, a nierzadko i trzecią nogę swojej działalności. Jest zatem możliwość kontaktów i działań na różnych frontach.

Na uwagę zasługują imprezy organizowane przez przedsiębiorcze kobiety. Biznes moim zdaniem nie ma płci i widzę ogromną energię kobiet działających sprawnie w wielu projektach. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Klub Kobiet Mówiących Na Głos – to wyjątkowe miejsca. Każda z biorących udział w cyklicznych spotkaniach pań może tam zaprezentować swoją firmę czy projekt w formie prelekcji. Zauważyłem, że kobiety biznesu częściej niż mężczyźni wspierają się, pomagają sobie nawzajem w wyzwaniach życia codziennego i sprawach zawodowych.

Zachęcam każdego, kto rozwija swój biznes, do kontaktów z innymi firmami. Do prezentowania swoich biznesów. Polecam Klub Integracji Europejskiej, Vantis Holding i Zielony Waluta Lokalna oraz wszelkie inne organizacje i imprezy networkingowe, które łączą ludzi biznesu.

Budujmy sieć ludzi osiągających sukces. Wspierajmy się.

Kilka cennych uwag

staraj się brać udział w spotkaniach networkingowych, których celem jest poznawanie nowych ludzi oraz wymiana kontaktów biznesowych

– wykorzystuj przerwy podczas spotkań do nawiązywania relacji

– bądź naturalny, nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś

– okazuj szczere, nieudawane zainteresowanie swoim rozmówcom, słuchając uważnie, potakując i zadając pytania

– utrzymuj podczas rozmowy kontakt wzrokowy (nie błądź wzrokiem po tłumie w poszukiwaniu kolejnej osoby do wymiany wizytówki)

– pamiętaj, że Twoim celem jest nawiązanie osobistych kontaktów biznesowych, a nie wręczenie wizytówki.

 

Żyjemy w czasach i rzeczywistości, w których powstaje mnóstwo firm. Ludzie biorą sprawy w swoje ręce, zakładają biznesy i realizują coraz to nowe projekty i pomysły. Do tego potrzebny jest kapitał ludzki. Nie tylko pracownicy, ale również podwykonawcy, wspólnicy czy inwestorzy. Dzięki z pozoru zwykłej rozmowie może powstać wiele pomysłów, ponieważ często inspirujemy się nawzajem. Uważam, że jeśli ludzie spotykają się, zawsze mogą znaleźć przestrzeń do współpracy. Ktoś zna kogoś, polecamy się nawzajem, tworzymy sieć znajomych, którzy mogą stać się np. naszymi klientami.

fot. Edyta Paduch

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.