Menu

Oszczędności warto chronić – rozmowa z Martą Dębską

Ambasador Przedsiębiorczości

W Goldenmark często powtarzamy, że zawsze jest dobry moment na zakup złota. Oczywiście, zdarzają się momenty, w których możemy kupić kruszec po nieco lepszej cenie, jednak wahania kursów mają największe znaczenie dla dużych banków i funduszy inwestycyjnych. My, indywidualni klienci, powinniśmy spojrzeć na złoto w dłuższej perspektywie – o tym, jak pieniądze mogą tracić wartość i o sposobach na ochronę oszczędności rozmawiamy z Martą Dębską, Dyrektorem Sprzedaży w Grupie Goldenmark SA.

Rozmawia Aneta Sienicka

Państwa firma specjalizuje się w obrocie metalami szlachetnymi, głównie złotem. Czy Polacy mają świadomość istnienia takiego produktu jak złote sztabki?

Świadomość i wiedza na temat złota w Polsce cały czas rośnie, choć trzeba przyznać, że wciąż jest w tym temacie sporo do zrobienia. Zazwyczaj w takich sytuacjach przywołujemy przykład Niemiec, gdzie kupuje się ponad 20 razy więcej złota niż w Polsce. Tymczasem według wszelkich statystyk Niemcy są społeczeństwem 4-5 krotnie bardziej zamożnym, więc nawet przy uwzględnieniu różnic w zarobkach jest duże pole do rozwoju rynku w Polsce.

Skoro Niemcy kupują tak dużo, to wielu czytelników może zapytać: właściwie w jakim celu?

Złoto na całym świecie, nie tylko w Niemczech, kupuje się w tym samym celu. To przede wszystkim forma uzupełnienia portfela oszczędności czy inwestycji. Złoto doskonale przechowuje wartość w czasie, zabezpiecza nas przed skutkami inflacji. Część majątku w fizycznym złocie przechowują banki centralne, znani inwestorzy, ale też zwykli obywatele. Bo złoto jest dostępne dla wszystkich.

A na czym polega lokowanie oszczędności w złocie przez wspomnianych zwykłych obywateli?

Jest kilka sposobów na lokowanie pieniędzy w złocie. W Goldenmark uważamy, że najlepszą formą jest fizyczny zakup sztabek lub monet lokacyjnych renomowanych producentów. Gama tych produktów jest naprawdę szeroka.

Kto może kupić fizyczne srebro i złoto?

Z pewnością nie tylko wspomniane banki czy najbogatsi inwestorzy. Dziś w zasadzie każdy może przyjść do oddziału dostawcy złota, takiego jak Goldenmark, i nabyć sztabkę czy monetę. Co ważne wykwalifikowany doradca pomoże dobrać produkt odpowiedni do potrzeb.

Ale jednak złoto jest postrzegane jako towar luksusowy…

Niekoniecznie. Indywidualne dopasowanie produktów dotyczy także cen. A te w przypadku złota zaczynają się już od ok. 200 zł. Najczęściej kupowane są sztabki o wadze jednej uncji, czyli 31,1 gramów w cenie ok. 5 tys. zł. Z kolei najdroższe sztabki to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Wachlarz możliwości jest zatem szeroki. Przyjmuje się też różne strategie zakupu, niektórzy wolą częściej kupować mniejsze sztabki, inni odkładają dłużej na większe zakupy. Również w wyborze sposobu zakupu pomoże doradca.

Czym w takim razie złoto różni się od innych form lokowania pieniędzy?

Złoto posiada wewnętrzną wartość, która jest uznawana od stuleci. Kupujemy je jako towar, nie zakładamy lokaty, nie obejmujemy też udziału w funduszu inwestycyjnym. Jest to raczej uzupełnienie dla wspomnianych form lokowania pieniędzy. Jednocześnie warto pamiętać, że złoto można łatwo sprzedać w każdym miejscu na świecie. W przeciwieństwie do np. nieruchomości, kupno i sprzedaż złota nie wymaga nadmiernych formalności. Łatwo je przenosić i przechowywać. Jest też zwolnione z podatku VAT i nie podlega podatkowi od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). W zasadzie złota nie dotyczy też podatek dochodowy. Ten metal szlachetny posiada niewielkie rozmiary – sztabka 250 g mieści się w pudełku po zapałkach, a za jej równowartość kupimy nowe auto.

A skąd pewność, że kupujemy oryginalną sztabkę?

To jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie klienci. W takiej sytuacji kluczowy jest wybór solidnego dostawcy. Dziś na rynku działa wiele firm i dość łatwo sprawdzić, jaką mają skalę działalności, czy posiadają sieć oddziałów, sklep internetowy itp. Renomowany dostawca to także najwyższy standard produktów. Przykładowo Goldenmark oferuje złote sztabki i monety tylko od producentów zrzeszonych w LBMA, czyli Stowarzyszeniu Londyńskiego Rynku Kruszców. Sztabki certyfikowane w LBMA to gwarancja rozpoznawalności na całym świecie.

Czy cena złota jest stała?

Złoto jest towarem notowanym na światowych giełdach, takich jak wymieniona LBMA czy nowojorski Comex. Jego cena zależy od wielu czynników i w dzisiejszych czasach jest w sporym stopniu powiązana z tym, co dzieje się na rynkach finansowych. W największym skrócie, złoto jest traktowane jako rodzaj „bezpiecznej przystani”, bezpiecznika, który działa szczególnie mocno w czasie kryzysów. Jednak dla indywidualnych odbiorców najważniejsza jest jego ponadczasowa siła. Kruszec ten w ostatnich latach przeżył sporo skoków cen w górę i w dół, jednak w długim terminie przede wszystkim przechowuje wartość pieniędzy, które w nim lokujemy.

W takim razie jak wybrać najlepszy moment na zakup złota?

W Goldenmark często powtarzamy, że zawsze jest dobry moment na zakup złota. Oczywiście, zdarzają się momenty, w których możemy kupić kruszec po nieco lepszej cenie, jednak wahania kursów mają największe znaczenie dla dużych banków i funduszy inwestycyjnych. My, indywidualni klienci, powinniśmy spojrzeć na złoto w dłuższej perspektywie. Eksperci polecają skorzystać z zasad dywersyfikacji i przykładowo przyjąć, że 15-20 proc. oszczędności ulokujemy w złotych sztabkach lub monetach. Powinniśmy się tu kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i myśleniem o przyszłości naszej, naszych dzieci i wnuków.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.