Menu

Moda ludzi biznesu

Poprawny wizerunek w biznesie – co to takiego? Czym się różni ubranie od przebrania? Co nosić, a czego unikać? Najczęstsze błędy popełniane przez kobiety i mężczyzn w rozmowie z Agnieszką Nijak, stylistką-wizażystką, kreatorką wizerunku.

Rozmawia Aneta Sienicka

Co to znaczy poprawny, a co niepoprawny wizerunek w biznesie?

– Poprawny to znaczy zgodny z drescodem stroju biznesowego, dostosowany kolorystycznie do typu urody, dopasowany do sylwetki noszącego, wygodny, tzn. z miękkich, przepuszczających powietrze tkanin oraz z przemyconym akcentem najnowszych trendów mody. Poprawny strój biznesowy prezentuje się jak „druga skóra” człowieka biznesu. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niepoprawny to taki, który w ewidentny sposób nie współgra z sylwetką noszącego, stanowi przebranie, a nie ubranie businessmana czy businesswoman.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w stroju ubiorze przez kobiety i mężczyzn?

– Zacznę od kobiet: noszenie pseudobiznesowych koszul z miękkim i zagiętym kołnierzykiem, zszarzałych tzn. biały kolor przybiera szaro-błękitną barwę. Tak dzieje się w przypadku koszul kiepskiej jakości nawet już po jednym praniu. Kolejnym błędem jest noszenie prostych spódnic długości „w kolanko”, nie zwężonych od połowy ud, są to proste, – nie dodające animuszu spódnice-słupki. Kobiety biznesu często również noszą zbyt krótkie spódnice odsłaniające wydatne kolana. Panie noszą marynarki z dodatkiem bawełny myśląc, że to da im wygodę i jest modne, bo kupione z najnowszej kolekcji w tzw. „sieciówce”. Niestety nic bardziej mylnego, w takich marynarkach wyglądamy jak w casualowych wdziankach. Warto pamiętać, że marynarki z poliestru z dodatkiem bawełny i wiskozy bardzo szybko się spierają, tracą kolor a na wierzchu tkaniny pojawia się nieestetyczny meszek tkaninowy co w efekcie daje wygląd spranej marynarki. Kolejne grzechy to: niewłaściwa biżuteria – najczęściej zbyt duże kolczyki, rajstopy z połyskiem (tzn. błyszczącej lycry). Mało biznesowe jest też noszenie torebek z miękkim dnem. Na koniec zwrócę uwagę na notoryczne błędy w makijażu. Najczęściej spotykane to błyszczyk do ust z drobinkami brokatu oraz perłowe cienie do powiek. Panie często myślą, że perłowy blask i odrobina brokatu podkreśli ich kobiecość…

Uff, dużo tego! Z panami też tak źle?

– Niestety… Panowie noszą za duże marynarki – często zbyt obszerne w linii ramion. Koszule ze źle dobranym rozmiarowo kołnierzykiem, co w efekcie albo skraca albo zbyt wydłuża szyję noszącego. Jest jeszcze spora grupa panów, która unika „taliowanych” marynarek, a szkoda, ponieważ taka marynarka optycznie nawiązuje do „rzymskiej sylwetki”, czyli mężczyzny z szerokimi barkami i wąską talią, co niewątpliwie wygląda atrakcyjnie. Błędem są również zbyt szerokie spodnie oraz wytarte paski do spodni. Zdarzają się też nieopiłowane paznokcie i co niezwykle bolesne dla oczu – jasne skarpetki do ciemnych spodni. Ogromnym grzechem są również krawaty – zbyt szerokie i ze zbyt połyskliwych tkanin. Często noszone złe wywiązanie w stosunku do kołnierzyka koszuli oraz do szyi noszącego. Panowie również boją się noszenia poszetek, a jest to modny akcent w stroju mężczyzny biznesu. Ostatnią sprawą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest brak pielęgnacji skóry twarzy i nie używanie kremów. Panowie błędnie myślą, że po kremie będą się świecić i zupełnie nie chcą przyjąć do wiadomości, że nieużywanie kremów doprowadza do tzw. „permanentnego rumienia” na skórze ,czyli do efektu czerwonej twarzy. Dużym i częstym błędem jest też zły dobór oprawek do okularów, spotykany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Powiedzmy zatem, jakie są zasady poprawnego stroju człowieka biznesu?

– Otóż, czynniki, sprawiające, że twój strój to twoje drugie ja, to: dopasowanie, dotaliowanie, kolor, tkanina, długość, dobranie do stroju takich detali jak: okulary, biżuteria, krawaty, poszetki, torebki, odpowiednie kosmetyki, stosowanie modnych akcentów w stroju biznesowym, typu: marynarki, żakiety, koszule, takich jak: obszycie innym kolorem nitki (np. czerwonym), dziurki do guzika przy mankiecie koszuli lub rękawie marynarki. Modne detale żakietu damskiego i marynarki męskiej: użycie innego niż pozostałe,ostatniego guzika przy rękawie, posłużenie się modnym akcentem skośnego ułożenia dziurek i guzików przy rękawie, skośnego lub poziomego ułożenia patek na marynarce, żakiecie, skorzystanie z kolorowego filcu na spodniej stronie kołnierzyka, wykorzystanie aplikacji w postaci stebnówki, zastosowanie ciekawego koloru podszewki, monogramu, np. z własnymi inicjałami, zarówno na podszewce marynarki, żakietu, jak i na mankiecie koszuli biznesowej lub na kieszonce, kolorowe obszycie butonierki, brustaszy, zastosowanie różnej długości szlic, klap. Twój strój zyska także poprzez zastosowanie topowych kolorów w krawacie damskim i męskim czy użycie ciekawej klamry do paska.

Dziękuję za niezwykle pouczającą rozmowę.


Agnieszka NijakWizażystka, stylistka, kreatorka wizerunku. Motto, którym się kreuje brzmi: „Wystylizuj choć jedną kobietę tak, by czuła się jak modelka – jeśli nią nie jest… będziemy mieć o czym rozmawiać”. Współpracuje ze Studio Mody Karpiński.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.