Menu

W CHMURZE – w życiu i w pracy

Informatyka to obecnie zalewające nas zewsząd urządzenia mobilne i wszelkie aplikacje na nich dostępne. Przechowywanie danych w chmurze to również mocno nasilający się trend w informatyce – przekonuje Aleksander Goszczycki, wiceprezes w firmie Matic.

Rozmawia KRZYSZTOF JOŃCZYK

Czym głównie zajmuje się Matic?

– Matic jest integratorem rozwiązań informatycznych. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania technologiczne, które odpowiadają na konkretny problem biznesowy lub operacyjny, np. digitalizację dokumentów w firmie, obieg procesów biznesowych czy analizę dostępnych informacji. Ogromną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań – stabilność i wysoki poziom zabezpieczeń danych w oferowanej architekturze ma dla nas priorytetowe znaczenie. Pracujemy z największymi firmami technologicznymi na świecie, takimi jak IBM, HP czy Oracle.

Jakie kierunki rozwoju informatyki Państwo obserwują?

– Obserwujemy kilka trendów, które dzieją się równolegle. Po pierwsze lawinowo wzrasta wykorzystanie w biznesie urządzeń mobilnych. Aplikacje biznesowe przenoszą się do telefonów i tabletów, a wyzwaniem jest skuteczna ochrona danych na tych urządzeniach. Po drugie, infrastruktura sprzętowa migruje do rozwiązań w chmurze. Po trzecie, drastycznie wzrasta ilość danych z różnych źródeł, które są niezbędne w pracy, również z mediów społecznościowych. Powoduje to znaczny rozwój technologii w obszarze szeroko pojętego Business Intelligence.

Na czym Państwo koncentrują się w swojej ofercie?

– Nasza oferta, szczególnie silnie dotyczy archiwów i przetwarzania dokumentów z postaci papierowej na cyfrową. Nasze rozwiązania pozwalają na dostęp do dokumentów nie tylko z praktycznie dowolnego miejsca na świecie, ale również w uporządkowany, procesowy sposób, który przyspiesza realizację zadań poszczególnych działów.

Jakie znaczenie dla firm mają rozwiązania w chmurze?

– Rozwiązania w chmurze coraz częściej przejmują rolę tradycyjnie zarezerwowaną dla działów IT w firmach. W chmurze można obecnie już nie tylko wynająć infrastrukturę (serwer lub przestrzeń dyskową), ale również aplikacje, na której bezpośrednio pracują użytkownicy biznesowi. Ten trend będzie się nasilał. Podłożem do tego zjawiska jest specjalizacja oraz poprawa wykorzystania infrastruktury, która w rezultacie pozwala obniżyć koszty utrzymania i rozwoju technologii w przedsiębiorstwach.

Jak rozwiązania w chmurze wpływają na infrastrukturę sprzętową?

– Serwery i macierze przede wszystkim są wirtualizowane, co pozwala na lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowej zależnie od potrzeb. Często tworzy się tzw. chmurę prywatną, która jest dedykowana wyłącznie dla jednego klienta i często nie podłączona bezpośrednio do publicznej sieci Internet.

Co w Waszej ofercie jest dedykowane dla sektora małych i średnich firm?

– Matic od wielu lat świadczy usługi administracji systemami i bazami danych. Oferujemy przekrój rozwiązań infrastrukturalnych kierowanych do MiŚP, firmy IBM – m.in. serwery o wysokiej mocy obliczeniowej, które są fabrycznie odnowione w bardzo atrakcyjnych cenach. Posiadamy również szereg oprogramowania do analiz danych, zarządzania infrastrukturą mobilną, ochrony informacji i wiele innych. Zawsze chętnie służymy pomocą w zakresie doboru właściwego rozwiązania technologicznego do wspólnie zidentyfikowanych potrzeb klienta. Staramy się, aby wdrożone rozwiązanie miało praktyczny zwrot z inwestycji.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.