Menu

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Bośni i Hercegowinie

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Bośni i Hercegowinie rozpocznie się 20 października i potrwa cztery dni. Będzie to jego pierwsza edycja w tym kraju. Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Sarajewie będzie można obejrzeć w kinie Meeting Point aż siedem filmów. Organizatorzy festiwalu, nad którym sprawujemy medialny patronat zadbali o gatunkową i tematyczną różnorodność repertuaru, aby każdy fan dobrego kina znalazł coś dla siebie i wybrali jedne z najbardziej wartościowych polskich produkcji, zarówno spośród tych najnowszy jak i klasyki polskiego kina.

Wśród nich jest „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, melodramat z elementami kryminału stanowiącego  studium psychologiczne i opowieść o samotności. Film  „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej , opowiadający o niepełnosprawnych intelektualnie aktorach, pracujących nad adaptacją „Greka Zorby” czy dramat romantyczny „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego.  

Kolejnym filmem, który widzowie będą mogli obejrzeć to nagrodzony dwoma Złotymi Lwami i czterema Orłami Polskiej Akademii Filmowej animowany horror Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” będący autobiograficzną impresją, przywołującą obrazy z dzieciństwa twórcy, wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego to kolejna propozycja z wybranych tytułów. Poznamy rozmówców reżysera, których obserwował przez dwa lata z tytułowego balkonu.  Rozmawiał z nimi z kamerą w ręku poznawał ich tajemnice, czego rezultatem jest stuminutowy film przedstawiający różnorodność ludzkich losów. 

Szczególną propozycją jest dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni” – w autobiograficznym obrazie poznajemy historię rodziny 14-letniego Tomka, którego ojciec, Alek, wraca po latach emigracji ze Stanów Zjednoczonych. 

Pierwszą edycja Festiwalu „Wisła” w Bośni i Hercegowinie rozpocznie się  jednak pokazem komedii w reżyserii  Jakuba Michalczuka „Teściów”  – to konfrontacja dwóch światów podczas nietypowego wesela – odbywającego się po odwołanym ślubie . W tytułowych teściów wcielili się Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.

Festiwal „Wisła” to ambasador polskiego kina za granicą, bardzo skuteczny ambasador. Takie festiwale organizuje się także i z tego samego powodu w Polsce, ale „Wisła” różni się od nich tym, że jest tych krajów na jej drodze nawet kilkanaście. Jeśli macie znajomych w Bośni i Hercegowinie, koniecznie polećcie im ten festiwal. A jeśli tam jesteście, pójdźcie z nimi do kina!

Po więcej informacji, także o tym, który kraj Festiwal „Wisła” odwiedzi następnie, zapraszamy na jego strone internetową www.festiwalwisla.pl, a także do mediów społecznościowych, na jego profilu na Facebooku (www.facebook.com/FestiwalWisla) oraz na Instagramie (vistula_festival).

Redaktor Barbara Jończyk

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.