Menu
Od marca zniesiona będzie większość obostrzeń sanitarnych!

Od marca zniesiona będzie większość obostrzeń sanitarnych!

Pozbędziemy się prawie wszystkich obostrzeń sanitarnych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pozostaną jednak maseczki, które trzeba będzie dalej nosić w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego.

Od marca nie będzie jednak poza obowiązkiem noszenia maseczek żadnych obostrzeń dotyczących liczby klientów w sklepach oraz widzów w kinach i teatrach. Odetchną organizatorzy imprez w tym cały sektor weselny. Nie będzie limitów, nie trzeba będzie sprawdzać zwalniających z nich certyfikatów covidowych. No i otwarte zostaną wreszcie dyskoteki i kluby. Paradoksalnie zbiegnie się to dokładnie z końcem karnawału, który w tym roku wypada akurat 1 marca. Wygląda na to, że w tym roku spowiednicy będą mieć kolejkę imprezowiczów przed konfesjonałami, ale ze względu na okoliczności potraktują ich chyba tym razem łagodniej.

Dalej obowiązuje, choć w złagodzonej wersji, kwarantanna. Jest tylko tygodniowa, z możliwością złagodzenia do pięciu dni pod warunkiem otrzymania negatywnego testu. Tyle samo trwa izolacja współdomowników, ale zwalnia z niej certyfikat covidowy i negatywny test. Nie albo, ale oba warunki musza być spełnione. Nieszczepieni będą dalej siedzieć w domu. To samo dotyczy kwarantanny po powrocie z zagranicy, jeśli e masz certyfikatu, to potrwa tydzień.

Wbrew obawom omikron choć bardzo zaraźliwy, nie okazał się aż tak groźny. W dużym stopniu przyczyniły się do tego zaszczepiania, choć wskaźnik zaszczepienia w Polsce imponujący nie jest. O co chodzi tym, którzy szczepień unikają, trudno zrozumieć. Może chcą zdobyć zbiorową nagrodę Darwina? Na stronę tej szczególnej nagrody warto zajrzeć. To czarny humor w najlepszym gatunku, w Polsce wyszło nawet parę książek opisujących jej laureatów. Lekarzom na oddziałach covidowych nie jest jednak wcale do śmiechu.

Red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.