Menu
Polskie Davos, czyli przestrzeń dialogu i przyszłości Europy

XXX Forum Ekonomiczne: Europa w poszukiwaniu nowego przywództwa

To będzie jubileuszowe, trzydzieste już Forum Ekonomiczne. Po raz drugi odbędzie się ono w Karpaczu, który ma być odtąd być stałym jego miejscem w miejsce Krynicy. Choć jubileuszowe, żadnego świętowania tego nie będzie. Polska i Europa stoją przed zbyt wieloma wyzwaniami, by można było sobie na to pozwolić. Hasło tegorocznego Forum, „Europa w poszukiwaniu nowego przywództwa” można odczytywać zarówno jako dramatyczny apel, jak i znak nadziei. Bo skoro uświadamiany sobie, że nie wystarczy nam to co jest, można ruszyć naprzód. Historia jeszcze się nie skończyła.

Tak, jak co roku Forum Ekonomiczne będzie platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Będzie polskim Davos, bo ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos łączy je nie tylko to, że odbywa się w górskim kurorcie.

W tegorocznym Forum Ekonomicznym weźmie udział 3 tysiące wyselekcjonowanych uczestników z kraju zagranicy. Bo nie ma tu osób przypadkowych. Co roku przyjeżdżają tu ludzie mający wpływ na to, czym jest Polska i mający ambicje, by miała ona wpływ na losy Europy. Zawsze obecni są przedstawiciele rządu, już zapowiedzieli swój udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Mociąg, której kompetencje niedawno rozszerzono. Przyjedzie też Janusz Wojciechowski, który jest unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Nie jest to nic nowego, na Forum Ekonomiczne trzeba przyjechać, by przekonywać do swoich planów i szukać dla nich sojuszników, ale po to, by posłuchać głosów krytycznych, bo nieraz pomagają one je ulepszyć. Mimo utrzymującego się zagrożenia kolejną falą pandemii nie zabraknie też gości z zagranicy. Bardzo trudno pisze się o programie Forum, bo jest bardzo bogaty. Ujęto go w kilkanaście ścieżek tematycznych, co już w samo sobie pokazuje, że nie jest to prosta sprawa. Są wśród nich Forum Ochrony Zdrowia Forum Bezpieczeństwa, Europa i Świat, ale warto zwrócić też uwagę Forum Ukraińskie do lat będące stałym elementem program Forum.

Jak co roku wręczone zostaną nagrody dla Człowieka Roku i Firmy Roku. Tapierwszą po raz pierwszy w zeszłym roku otrzymał przedsiębiorca, a nie polityk, Daniel Obajtek. Firmą Roku zostało PGNiG. Zeszłoroczna Nagroda Specjalna była wyrazem zaangażowania Forum w to co się dzieje w naszym regionie, otrzymała ją Swiatłana Cichanouskai warto tu przypomnieć, że sześć lat wcześniej nagrodzono nią ukraiński Majdan, odchodząc od nagradzania konkretnych osób.

Forum Ekonomiczne to też bogaty program towarzyszący, włącznie z koncertami i pokazami filmów, a nawet program rekreacyjny. Nie sposób się tu nudzić, ale oczywiście najważniejsze jest to, by być tam, gdzie wykuwa się program dla Polski i nie tylko. I mieć na to wpływ. To oczywiście też miejsce, gdzie nawiązuje się mogące się później przydać kontakty.

Jeśli chcecie się tam wybrać, czeka Was dwuetapowa rejestracja, w pierwszym etapie należy uzyskać akceptację gospodarzy. Trochę to też kosztuje, ale warto!

Będziemy oczywiście tam obecni, magazyn przedsiębiorcy.eu jest wieloletnim partnerem medialnym Forum. A do rąk uczestników Forum trafi specjalne wydanie naszego magazynu, „Twarze Biznesu Polskiej Gospodarki”.

Więcej informacji o Forum Ekonomicznym na jego stronie www.forum-ekonomiczne.pl

Red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.