Menu
W maju koniec lockdownu!

W maju koniec lockdownu!

28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił długo i chyba już niecierpliwie oczekiwany plan odchodzenia od locdownu. Pierwszy, skromny krok w postaci otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych został zrobiony na początku tygodnia i to w niecałym kraju. Do szkół – na razie w tzw. trybie hybrydowym – wróciły dzieci z trzech najmłodszych roczników. Kolejny, też bardzo mały krok zostanie zrobiony 1 maja. Z 25 do 50 wzrośnie liczba osób mogących razem uczestniczyć w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. A zorganizowane grupy dzieci i młodzieży będą mogły też mogły skorzytać z zajęć wewnątrz obiektów sportowych i na basenach, trudno powiedzieć, czy w majowy weekend z tej możliwości skorzystają, bo szkoły mają przecież wolne. Nie będzie też już zróżnicowania, jeśli idzie o obostrzenia pomiędzy województwami.

znoszenie obostrzeń od 4 maja

Znacznie większe zmiany zajdą po majowym weekendzie, od 4 maja. Otwarte zostaną galerie handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy budowalne i meblowe. Otwarte też zostaną muzea i galerie sztuki. Wszędzie obowiązywać będzie ten sam limit ich zapełnienia: 15 m2 na osobę. Taki sam limit obowiązywać będzie także podczas uroczystości religijnych w świątyniach. Pełne zrównanie spraw ciała i ducha! A najmłodsze dzieci, te wspomniane już trzy roczniki, zamiast w trybie hybrydowym, uczyć się będą w trybie stacjonarnym. Eksperyment z trybem hybrydowym potrwał więc tylko tydzień i chyba nie bardzo się powiódł. Dla porządku trzeba jeszcze dodać, że w tych sześciu województwach, gdzie jeszcze nie otworzono zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, stanie się to 4 maja.

8 maja to koniec lockdownu dla hoteli. Zajętych będzie mogła być jednak tylko połowa miejsc, dalej nie będzie działać hotelowa gastronomia oraz salony SPA i wellness.

znoszenie obostrzeń od 15 maja

15 maja to pierwszy duży krok, jeśli idzie o otwarcie gastronomii, otwarte zostaną kawiarniane i restauracyjne ogródki. Pogoda sprzyja, więc szybko powinny się zapełnić. Być może tego dnia zostanie także zniesiony wymóg noszenia maseczek na świeżym powietrzu i wtedy będzie to wielki dzień dla lodziarni, bo one rzadko mają ogródki, a także gastronomii ulicznej. Będzie też można już urządzać imprezy okolicznościowe, przyjęcia z okazji ślubów i komunii (rozpoczyna się sezon komunijny), byle na świeżym powietrzu i z nie więcej niż 25 uczestnikami. Od 15 maja działać  będą mogły już kina i teatry plenerowe. Ich działalność zwykle kojarzymy z latem, ale w tym roku w szczególnych okolicznościach mogą ruszyć wcześniej.

W oficjalnym harmonogramie zapisano, że 15 maja po miesiącach nauki w domu do podstawówek i szkół średnich, ale na razie w trybie hybrydowym, wróci reszta uczniów. Problem w tym, że 15 maja to sobota, czyżby koniec z wolnymi sobotami w szkole? Całkiem tego nie wykluczam, uczniowie mają spore zaległości i może się to przydać. Najpewniej jednak to pomyłka. Jeśli idzie o uczniów, to na razie wszyscy twierdzą, że bardzo za szkołą tęsknią, ale jak zniosą kilka godzin w szkolnym reżimie odcięci od Internetu, to się dopiero przekonamy. Może być ciężko! Zwłaszcza, jeśli z tą sobotą to nie pomyłka.

znoszenie obostrzeń od 29 maja

29 maja – to znów sobota, ale w tym wypadku to na pewno nie pomyłka, otwarte mają być kawiarnie i restauracje (dostępna będzie mogła być tylko połowa miejsc). I już wszystkie kina i teatry, pod tym samym warunkiem. Otwarte zostaną również siłownie, kluby fitness i solaria (limit miejsca: 15 m2 na osobę, a nie pisałem, że zrównano sparwy ciała i ducha!) i już dla wszystkich obiekty sportowe. Od tego dnia wszystkie dzieci w szkołach podstawowych średnich mają już uczyć się normalnie. Ale dlaczego od soboty?

W maju doczekamy się końca lockdownu, krócej lub dłużej pozostaną tylko różne ograniczenia sanitarne, nie tak jednak uciążliwe. To, kiedy i one znikną zależy między innymi od tempa szczepień i tego, czy wszyscy gotowi będziemy się zaszczepić. Formalnie przymusu nie będzie, ale wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych – co wydaje się dziś niemal pewne – będzie taką formą przymusu w praktyce. Dla niezaszczepionych locdown może potrwać dużo, dużo dłużej!

Red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.