Menu
Podsumowanie Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023

Podsumowanie Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023

Pokłosiem pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Stalowego STELL 2023 było wypracowanie listy postulatów, które mają odmienić oblicze przemysłu stalowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. 1400 uczestników kongresu STELL 2023, reprezentanci nauki, polityki i przede wszystkim przemysłu, spotkało się we wrześniu w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by zmierzyć się z najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed branżą w nadchodzących latach. Nie zabrakło też oczywiście dziennikarzy. 

Intensywne, ciekawe i rzeczowe dyskusje w trakcie objętego naszym patronatem medialnym Kongresu Stalowego STELL 2023 pozwoliły stworzyć dokument, który ma być swego rodzaju drogowskazem dla branży. Podpisali się pod nim przedstawiciele rządu, biznesu oraz samorządu gospodarczego

– Eksperci z najwyższej półki zaszczycili swoją obecnością pierwszy Europejski Kongres Stalowy. Bardzo dziękuję za Wasz czas, za to, że podzieliliście się swoją wiedzą, za to, że daliście możliwość wysłuchania – nie tylko nam przedsiębiorcom, którzy mogą uczyć się od najlepszych – ale także wszystkim środowiskom politycznym, które były bardzo szeroko reprezentowane na wydarzeniu. Wszystko po to, żeby słuchały i świadomie podejmowały konkretne decyzje budujące polski, dobry, konkurencyjny i nowoczesny przemysł – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

8 rekomendacji w sprawie stali

W dokumencie podsumowującym kongres STELL 2023 uczestnicy znalazły się postulaty, które mają na celu uwzględnienie znaczenia stali i przemysłu stalowego w rozwoju bezpieczeństwa gospodarki polskiej i europejskiej – tak też brzmi pierwszy podpunkt.

Ani my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, ani Węglokoks nie chcemy dominować branży stalowej w Polsce. Chcemy być jej częścią na bardzo małym poziomie. Chcemy dawać tej branży szanse i pokazywać, że zaangażowanie Skarbu Państwa, to również gwarancja, że będziemy wspólnie walczyć o to, aby te warunki były dla branży w Polsce i Europie jak najlepsze – powiedział Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.

Dodatkowo środowiska przedsiębiorców i przemysłowców zaapelowały o prowadzenie polityki , szczególnie europejskiej, tak, by  zwiększyć konkurencyjność polskich i europejskich producentów, zmianę retoryki w dialogu dotyczącego hutnictwa, a takżę o przygotowanie, planowanie, wdrożenie oraz promocję programów nauczania dotyczących rozwoju nauk technicznych.

Liczę, że za rok o tej porze – może nie w gronie 1400, a 2800 zarejestrowanych uczestników i panelistów – będziemy w stanie podsumować, to wszystko, co wydarzy się w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy – dodał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A.

Kolejne punkty uwzględniają obszary takie jak: zapewnienie efektywnego funkcjonowania branży w otoczeniu prawnym i regulacyjnym, weryfikację istniejących i planowanych rozwiązań prawnych, podatkowych i celnych, priorytetyzację zakupów produktów stalowych od polskich i europejskich producentów oraz zapewnienie przemysłowi stalowemu taniej energii i taniego surowca.

Dziękuję za przyjęcie zaproszenia do dyskusji – w moim przekonaniu – o przemyśle, o branży, która jest branżą strategiczną w kontekście transformacji energetycznej, unowocześniania Europy, życia zwykłego obywatela. Stal będzie nam towarzyszyła jeszcze przez wiele, wiele lat – dodał jeszcze Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.

Organizatorem Kongresu STEEL 2023 była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 33 lat  podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.

Na podstawie materiałów organizatora, red. Rafał Korzeniewski

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.