Już wkrótce VI Samorządowy Kongres Trójmorza
Do otwarcia Samorządowego Kongresu Trójmorza i towarzyszącego mu Forum Gospodarczego (początkowo były to odrębne wydarzenia) zostało już niewiele czasu. Jeszcze tylko do 21 maja otwarta będzie rejestracja na kongres, który objęliśmy naszym patronatem medialnym i to tylko, jeśli wcześniej jeszcze nie wyczerpie się limit miejsc. Czasu na decyzję, jeśli jeszcze jej nie podjęliśmy, pozostało zatem jeszcze mniej.
Podczas konferencji prasowej, którą w związku z tym zorganizowano zwrócono uwagę, na to, co mogło umknąć naszej uwadze. Organizator wydarzenia, którym jest, przypomnijmy, województwo Lubelskie, zaprosił na nie przedstawicieli prawie trzystu regionów z 13 już krajów, które wchodzą w skład Inicjatywy Trójmorza, a także będące jego partnerami regiony z Francji i Włoch, krajów starej Unii oraz Ukrainy, kraju, który do Unii aspiruje z aktywnym wsparciem Polski. Samorządowy Kongres Trójmorza ma więc wymiar prawdziwie międzynarodowy i to wykraczający zdecydowanie swoim znaczeniem poza nasz region. Warto o tym przypomnieć, bo organizatorzy pracują nad tym od samego początku. W poprzednich pięciu edycjach kongresu wzięło w nim udział kilkadziesiąt oficjalnych delegacji rządowych i reprezentujących regiony z ponad 25 krajów Europy. Skoro przy statystyce jesteśmy, to dodajmy jeszcze, że przez te lata przewinęło się tam ponad pięć tysięcy uczestników.
Od samego też początku Samorządowy Kongres Trójmorza obejmuje swoim honorowym patronatem prezydent Polski, najpierw był to Andrzej Duda, bardzo czynnie w tę inicjatywę zaangażowany i mający być gościem także jego obecnej edycji, a obecnie jego następca, Karol Nawrocki.
Zdarza się przedstawiać Inicjatywę Trójmorza jako przedsięwzięcie konkurencyjne wobec Unii Europejskiej, wręcz mające Unie od środka rozsadzić i do tego tak naprawdę inicjatywę amerykańską. Nawet jeśli ktoś żywił takie nadzieje, to nic z tego nie wyszło, albo wyszło to zupełnie na odwrót. To kolejna zła wiadomość dla Donalda Trumpa, który swej niechęci do Unii Europejskiej nie kryje (zapisano to nawet w amerykańskiej doktrynie bezpieczeństwa).
Przytoczmy tu zatem może to, co powiedział na konferencji prasowej o celach Inicjatywy Trójmorza marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
– Trzynaście państw zgromadzonych wokół Inicjatywy Trójmorza na osi północ–południe są uzupełnieniem Unii Europejskiej, które poprzez zacieśnianie wzajemnych relacji miały szybciej doganiać zjednoczoną Europę. Projekty energetyczne, drogowe i kolejowe oraz z zakresu cyberbezpieczeństwa cały czas funkcjonują i są realizowane na Samorządowym Kongresie Trójmorza. Współpracujemy w Sieci Regionów Trójmorza z 28 regionami, które chcą razem działać na szczeblu samorządowym i tworzyć organizację stanowiącą przyszłość Europy.
To przekłada się na konkretne inicjatywy, wśród których przypomniano Via Carpatię, ważny europejski korytarz transportowy, sztandarowe przedsięwzięcie w ramach inicjatywy Trójmorza, a także, z czego zdają sobie sprawę w Moskwie, drogę rokadową, jak to nazywają wojskowi, pozwalającą sprawnie działać europejskim armiom w przypadku rosyjskiej agresji i to się oczywiście bardzo w Moskwie nie podoba.
Aby te inicjatywy sprawnie wspierać, powstało coś w rodzaju twardego jej jądra na szczeblu regionów, czyli Sieć Regionów Trójmorza, którą tworzy obecnie 28 regionów z ośmiu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a podczas kongresu dołączą do nich dwa kolejne, z Rumunii i Grecji. Właśnie podczas kongresu, bo tu narodziła się ta inicjatywa. Ale na tym nie koniec, bo powstała też na jej wzór Sieć Turystyczna i Sieć Uniwersytetów Trójmorza. To przekłada się na coraz bogatszą i ciekawszą agendę Samorządowego Kongresu Trójmorza.
W tym roku uzupełni Forum Bezpieczeństwa, ta tematyka podejmowana jest coraz częściej podczas różnych wydarzeń i nie jest to oczywiście przypadek. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny, by przypomnieć to starożytne powiedzenie. Mottem dopiero co zakończonej dorocznej konferencji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Stategic Ark, było zresztą: Preparing for Wars to Come. Jako ważny temat poruszono tam sprawę Bałtyku, ten temat też nieprzypadkowo pojawi się w Lublinie. Obecność tej tematyki nie może zresztą dziwić w regionie sąsiadującym z toczącą walkę z rosyjską agresją Ukrainą, ale ważnym tematem będzie oczywiście też jej przyszła odbudowa po wojnie, w którą kraje Inicjatywy Trójmorza chcą się czynnie włączyć.
Dla przedsiębiorców interesujące powinno być zwłaszcza, stanowiące dziś osobny blok tematyczny w ramach kongresu, Forum Gospodarcze, choć tematy gospodarcze pojawią się też podczas równolegle odbywającego się Forum Międzynarodowego, a drugiego dnia właściwie je zdominują.
Ilość wydarzeń jest tak duża, że odbywać się będą jednocześnie w położonych obok siebie po przeciwnych stronach ulicy Lubelskiego Centrum Konferencyjnym i Centrum Spotkań Kultur, na co dzień po cichu konkurujących. W tym drugim odbędzie się uroczyste otwarcie kongresu, a także kończąca pierwszy dzień kongresu Gala Regionów Trójmorza, która odbędzie się w tej samej sali, którą na co dzień wykorzystuje Opera Lubelska. Niczego nie ujmując Lubelskiemu Centrum Konferencyjnemu, na ten drugi obiekt zwrócę szczególną uwagę, bo warto zarezerwować sobie czas na jego zwiedzenie. I chodzi nie tylko o najdłużej chyba w historii Polski budowaną siedzibę opery, ale warto też przejść się po gmachu, składającym się wewnątrz z niesamowitej ilości schodów, spoczników i galerii plus oraz spojrzeć na Lublin z dwóch galerii widokowych na dachu.
Wróćmy jeszcze na chwilę do Gali Regionów Trójmorza. Wręczone zostaną na niej nagrody o trochę chyba przydługiej nazwie „Międzynarodowy sukces w obszarze Inicjatywy Trójmorza” w trzech kategoriach: firma międzynarodowa, firma regionalna oraz osoba. Oraz, po raz pierwszy w tym roku, nagroda w kategorii bezpieczeństwo, co ma wyraźny związek z rozszerzeniem agendy kongresu o tę tematykę. Takim wydarzeniom zawsze towarzyszy ciekawa oprawa, w dość naturalny sposób – skoro spotykamy się w sali operowej – wybór padł na koncert. Ale nawet ważniejsze jest to, że jest to moment, gdy wszyscy ważni uczestnicy kongresu spotykają się w jednym miejscu i nie owijając w bawełnę jako trzeci punkt po wręczeniu nagród i koncercie organizatorzy wymienili networking. Tu się nawiązuje kontakty i dlatego ta część jest niemniej ważna od tej merytorycznej.
Zachęcamy zatem jako patron medialny kongresu, by do Lublina na Samorządowy Kongres Trójmorza się wybrać. I nieociągania się z tą decyzją!
Szczegółową, na bieżąco aktualizowaną agendę kongresu znajdziemy na jego stronie, tam też można dokonać swojego w nim udziału.
więcej: www.congress.lubelskie.pl
red. Rafał Korzeniewski










