Menu
Rozpoczął się Samorządowy Kongres Gospodarczy !

Rozpoczął się Samorządowy Kongres Gospodarczy !

Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się Samorządowy Kongres Gospodarczy, II Forum Regionów Trójmorza. Wydarzenie otworzył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

– Nie mam wątpliwości, że musimy działać na wielu różnych płaszczyznach. Dlatego bardzo się cieszę, że dotychczasowa doskonała współpraca polityczna na szczeblu prezydentów oraz praktyczna, na szczeblu koordynatorów rządowych w ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi, jest uzupełniana o wymiar regionalnypowiedział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 

Podczas trwania Kongresu podpisano tzw. Deklarację Lubelską w sprawie utworzenia Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Deklarację parafowali przedstawiciele 16 samorządów z 6 krajów. Zakłada ona wspólne budowanie siły gospodarczej całego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

– Województwo Lubelskie jest inicjatorem powołania Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, która stanie się formatem bezpośredniej współpracy między samorządami z dwunastu państw Inicjatywy. Po raz pierwszy ta kooperacja przechodzi z formatu międzypaństwowego na międzyregionalny podkreślił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Deklaracja Lubelska ma stworzyć podstawy do trwałego i stabilnego partnerstwa regionów położonych na obszarze objętym Inicjatywą Trójmorza. Akt ten będzie w kolejnych latach narzędziem prowadzenia i nawiązywania regularnych kontaktów oraz podejmowania wielu wspólnych inicjatyw. Podpisanie dokumentu ma w zamierzeniu służyć wzajemnemu wspieraniu się, promocji projektów realizowanych w ramach polityk wspólnotowych Unii Europejskiej, a także zachęcać do włączania w projekt nowych partnerów reprezentujących samorządy, instytucje gospodarcze czy uniwersyteckie m.in. pochodzące z krajów Trójmorza.

Aby wyróżnić i docenić podmioty podejmujące działania biznesowe o zasięgu wykraczającym poza rynek krajowy, powstała idea Nagrody Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza w kategorii „Międzynarodowy Sukces w obszarze regionów Trójmorza”, która zostanie przyznana – jutro, w drugi dniu kongresu – przedsiębiorstwom aktywnym gospodarczo w obszarze inicjatywy krajów Trójmorza. Wzmocnienie działań poszczególnych państw odbywa przez włączenie w ten proces samorządów i wykorzystywanie ich potencjału.

Samorządowy Kongres Gospodarczy. II Forum Regionów Trójmorza odbywa się w dniach 29-30 czerwca 2021 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie https://congress.lubelskie.pl.

materiał organizatora

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.