Menu
Retro Festival Kraków, przyjechać do Krakowa czy wziąć udział online?

Retro Festival Kraków, przyjechać do Krakowa czy wziąć udział online?

Retro Festival Kraków, który odbywać się będzie od 16 do 18 października, to unikalne na skalę kraju wydarzenie, na które zaprasza nas dawna stolica Polski. W przystępny sposób opowiadać będzie o historii, modzie i obyczajach dawnych czasów oraz Krakowa. Tegoroczna, pierwsza edycja pełna jest atrakcji, które z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagającego uczestnika.

To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej, czyli stacjonarnie oraz ON-LINE! To pierwsze tego typu wydarzenie retro w Polsce. Wybór o którym mowa w tytule artykułu należy do uczestników.

Nasze koncerty oraz pokaz burleski transmitowane będą na żywo na Facebooku oraz Vimeo. Można nas będzie oglądać z dowolnego miejsca na świecie i razem z nami przeżywać to wspaniałe wydarzenie.

W ramach Retro Festivalu odbędą się:

  • warsztaty praktyczne, m.in. fryzur, tworzenia kosmetyków oraz taneczne,
  • pokaz mody historycznej z rowerem w tle
  • wykład autora książki “Wieszczowie”
  • retro spacery po Krakowie
  • koncerty oraz pokaz burleski w pięknych, historycznych obiektach w Krakowie: Chicago Jazz, Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY, Barka Arlina, Klezmer Hois, oraz ON-LINE na Facebooku oraz Vimeo.

Ambasadorką naszego festiwalu została autorka bestsellerowych książek o historii mody, autorka bloga Domowa Kostiumologia oraz youtuberka – Karolina Żebrowska.

Szczegółowy program i informacje znajdziecie na naszym Facebooku:

www.facebook.com/retrofestivalkrakow lub stronie: www.beeretro.pl .

Festiwal rozpocznie się już w piątek, 16 października, w Chicago Jazz Klub spektaklem muzycznym „RETRO WOMAN”, z udziałem  artystki Teatru VIS a VIS, Doroty Bułakowskiej.

Sobota będzie zdecydowanie najintensywniejszym dniem festiwalu. Między 9.30, a 18.00 odbędą się warsztaty: pozowania, fryzur i upięć retro, tworzenia kosmetyków wg przedwojennych receptur, burleski, prowadzone przez instruktorki z wieloletnim doświadczeniem oraz profesjonalna sesja zdjęciowa w stylu retro.

W tym samym czasie w głównej sali będziemy mogli oddać się zakupowemu szaleństwu, jednocześnie wspierając polskie marki i inicjatywę less waste.

Retro Festival Kraków to także targi, gdzie każdy znajdzie dla siebie jakieś perełki.

W przerwie między zakupami zapraszamy na wykład na temat Chopina i George Sand, autora książki “Wieszczowie” – Roberta Kowalskiego oraz pokaz mody historycznej i rowerów zabytkowych grupy Rowery Zabytkowe Zabrze.

A o 19:30 odbędzie się koncert zespołu Lazy Swingers Band.

Retro Festival Kraków

Wśród punktów programu Retro Festival Kraków wyróżnić należy koncerty i spektakle muzyczne. Będzie ich pięć, we wszystkie można obejrzeć na żywo, ale też online, na Facebooku lub Vimeo.

RETRO WOMAN – spektakl muzyczny

Największe polskie i amerykańskie szlagiery muzyki retro w nowych jazzowych aranżacjach.

piątek 16 października godz. 20.00

Chicago Jazz ul. Sławkowska 11, Kraków, 

oraz ONLINE – TRANSMISJA NA ŻYWO

Wspólnie z Teatrem VIS a VIS oraz Chicago Jazz zapraszamy Państwa na oficjalne otwarcie Retro Festival Kraków

Zapraszamy na spektakl muzyczny, do kawiarni, gdzie życie upływa przy dźwiękach swinga i unoszącym się w powietrzu zapachu perfum i palonych cygar.

Do miejsca, w którym szarmanccy mężczyźni ulegają czarowi tonących w piórach kobiet. Nigdy przedtem i nigdy potem nie zdarzył się bowiem fenomen tak bujnego życia kabaretowego. Zapraszamy Państwa zatem na jedyny w swoim rodzaju spektakl pełen czaru, szyku i elegancji będący inscenizacją największych szlagierów w stylu i klimacie RETRO & GLAMOUR, które w programie „RETRO WOMAN” zaśpiewa dla Państwa artystka Teatru VIS A VIS, aktorka scen muzycznych – obdarzona niezwykłym głosem Dorota Bułakowska.

Spektakl sięga do najlepszych tradycji przedwojennych, warszawskich teatrzyków kawiarnianych i kabaretów, takich jak: „QUI PRO QUO”, „ALI BABA” czy „MORSKIE OKO”…

Dzięki ArtLive zagramy również on-line

Retro Festival Kraków

Koncert  LAZY SWINGERS BAND

sobota 17 października godz. 19:30

Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”

oraz ONLINE – TRANSMISJA NA ŻYWO

Wspólnie z Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” zapraszamy Państwa do nowojorskich oraz nowoorleańskich sal balowych sprzed prawie 100 lat! Dzięki Lazy Swingers Band przeniesiemy się w czasie i poderwiemy z krzeseł i kanap. Podczas koncertu usłyszymy porywające do tańca standardy swingowe, przy których serce zaczyna bić mocniej. Sekcja dęta przeniesie Państwa w świat Harlemu i pełnych muzyki ulic Nowego Orleanu.

Zostaną przywołane wielkie sławy światowego jazzu: takie jak Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman, George Gershwin. Zespól zaprezentuje również własny repertuar z płyty „Lazy Swingers Band“.

Lazy Swingers Band to profesjonalni muzycy, zafascynowani muzyką i kulturą swingową. Na swoim koncie mają zarówno koncerty na największych, polskich festiwalach np. Dragon Swing Festiwal czy Silesia Swing Festival jak i zagranicznych festiwalach – Transwingvania Lindy Exchange.

Dzięki ArtLive zagramy również on-line

Skład zespołu:

*Sylwia Buchalska – wokal, *Miłosz Konarski – klarnet, *Wojciech Rejdych – saksofon

*Dawid Paluch – trąbka, *Adam Wielicki – puzon, *Miłosz Bazarnik – fortepian

*Michał Biel – ukulele basowe, *Łukasz Giergiel – perkusja

Retro Festival Kraków

BURLESKA NA BARCE

After party RETRO FESTIVAL KRAKÓW

sobota 17 października godz. 21.00

Barka  Arlina ul. Podgórska 16, Kraków 

oraz ONLINE – TRANSMISJA NA ŻYWO

Wspólnie z Barką zapraszamy na After Party z Burleską, które będzie na Barce Arlina oraz on-line na całym świecie. Takiego wydarzenia Kraków jeszcze nie widział! Wieczór, pełen niezapomnianych wrażeń w stylu lat 20. XX wieku, których dostarczy nam międzynarodowa gwiazda burleski – Red Juliette

Wyciągnij zatem z szafy najlepszą sukienkę wieczorową/smoking i przenieś się z nami do kawiarni i kabaretów lat dwudziestych, popijając kieliszek dobrego szampana.

Dzięki ArtLive całość wieczoru transmitowana będzie on-line, możesz zatem dołączyć do nas także z każdego miejsca na świecie.

BYŁ SOBIE SZTETL

Koncert KLEZMORIM TRIO

niedziela 18 października, godz. 16.00

Restauracja  Klezmer Hois

oraz ONLINE – TRANSMISJA NA ŻYWO

Wspólnie z Klezmer Hois zapraszamy na Koncert Klezmorim Trio. Klezmorim Trio przeniesie Państwa do przedwojennego, żydowskiego miasteczka, sztetlu. Podczas koncertu słuchacze usłyszą piosenki żydowskie, śpiewane głównie w języku jidysz. Aranżacje utworów będą jak najbardziej współczesne, a muzyka w pełni wykonywana na żywo.

Słuchacze będą mogli dowiedzieć się interesujących faktów z życia codziennego tytułowego Sztetla i w klimatycznym wnętrzu Klezmer Hois, Kraków (Domu Klezmera) przenieść się do świata, którego już nie ma.

Festival Kraków także ON-LINE dzięki transmisji ArtLive !!!

Był sobie Sztetl” – koncert Klezmorim Trio w składzie:

*Karolina Stasiowska – ceniona altowiolistka i wokalistka

*Piotr Południak – kontrabas, uzdolniony jazzman i aranżer

*Marcin Wiercioch –doskonały akordeonista.

Retro Festival Kraków

RETRO FESTIVAL W STAREJ HAWANIE

Koncert MILI MORENA & FORTET

niedziela 18 października, godz. 20.30

Barka Arlina ul. Podgórska 16, Kraków 

oraz ONLINE – TRANSMISJA NA ŻYWO

Wspólnie z  Barką zapraszamy na wyjątkowy wieczór w egzotycznych rytmach retro! Mili Morena & Fortet wystąpią z programem najbardziej znanych tradycyjnych utworów kubańskich, które na przełomie XIX i XX wieku dały grunt do powstania muzyki latin jazzowej.

W Hawanie, rodzinnym mieście Milagros Abreu /Mili Morena, gwiazda zespołu/, które było wtedy dla Amerykanów tym, czym dziś Monte Carlo dla Europejczyków, poprzez wzajemne oddziaływanie tradycyjnej muzyki kubańskiej oraz rodzącego się jazzu, powstał jedyny w swoim rodzaju mix tych gatunków. Dzisiaj cha cha cha, salsa, bolero, rumba to tańce znane na całym świecie, ale ich rodowód sięga czasów, o których była mowa wcześniej. Come back tych gatunków nastąpił w 1999, razem z pojawieniem się słynnego filmu Wima Wendersa, Buena Vista Social Club.

Daj się porwać gorącym retro-rytmom podczas koncertu zamykającego Retro Festival Kraków.

ArtLive zapewnia transmisję na żywo.

Mili Morena & Fortet

*Mili Morena rodowita Kubanka – charyzmatyczna, fenomenalna piosenkarka i tancerka, artystka sceny i estrady.

Skład Fortetu :

*Tadeusz Leśniak – kompozytor, pianista-wirtuoz , aranżer , producent, lider Formacji

*Dominik Bieńczycki – znakomity skrzypek, mandolinista, klawiszowiec, basista, kompozytor i aranżer

*Marek „Smok” Rajss – perkusjonista, aranżer, producent i inżynier dźwięku,

*Grzegorz Bąk – ceniony basista

*Bartek Staromiejski – perkusista, wszechstronnie uzdolniony, ceniony muzyk

*Szymon Kamykowski – wybitny saksofonista

Retro Festival Kraków

Więcej informacji o Retro Festival Kraków:

www.beeretro.pl

https://www.facebook.com/beeretropl/

https://www.facebook.com/ArtLivePoland

(na podstawie materiałów prasowych festiwalu)

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.