Menu

PRZEZ TRENING do wymarzonej sylwetki

Lato coraz bliżej, a wraz z nim nadchodzi czas, gdy skąpy strój eksponuje i odsłania ciało. Niestety po zimie nie zawsze jest się czym pochwalić, bo tu czy tam pojawiła się niezbyt pożądana krągłość, którą chciałoby się ukryć na plaży. Jednak nie poddawajmy się –jeszcze jest czas, by to zmienić. Jak wyrzeźbić ładną, „plażową” sylwetkę radzi Andrzej Supron –były sportowiec, mistrz świata i Europy w zapasach.

Opracowała Izabella Jarska

Andrzej Supron z synami, Pawłem i Andrzejem

Lato coraz bliżej, a wraz z nim nadchodzi czas, gdy skąpy strój eksponuje i odsłania ciało. Niestety po zimie nie zawsze jest się czym pochwalić, bo tu czy tam pojawiła się niezbyt pożądana krągłość, którą chciałoby się ukryć na plaży. Jednak nie poddawajmy się –jeszcze jest czas, by to zmienić. Jak wyrzeźbić ładną, „plażową” sylwetkę radzi Andrzej Supron –były sportowiec, mistrz świata i Europy w zapasach.

Najbardziej skuteczną drogą do poprawienia figury (chociaż nie najłatwiejszą i niewątpliwie wymagająca wysiłku oraz poświęcenia czasu) są dobrze dobrane ćwiczenia fizyczne. Systematyczny trening czyni cuda. Ważne jest. aby robić to rozsądnie i planowo.

– Rozpoczynając przygotowania do lata i pracy nad „plażową” sylwetką, warto ułożyć sobie plan. Ustalmy, ile dni w tygodniu jesteśmy w stanie poświęcić na ćwiczenia i rozpiszmy trening z podziałem na konkretne partie mięśniowe. Pozwoli to uniknąć przetrenowania, co z kolei będzie się wiązało z przymusową przerwą – mówi Andrzej Supron.

Zaufaj trenerowi

Jednak nie wystarczy zacząć chodzić na siłownię lub fitness i jakkolwiek ćwiczyć. Warto wcześniej dobrze przemyśleć, jaki chcemy osiągnąć efekt. Które partie ciała wymagają korekty i należy im poświecić więcej uwagi i starań, a którym wystarczy podstawowy zestaw ćwiczeń.

– Nie doprowadzajmy do sytuacji, w której przychodzimy na siłownię i nie wiemy za co się zabrać. W ułożeniu naszego planu może nam pomóc trener z klubu, w którym ćwiczymy. Wiele gotowych zestawów jest także dostępnych w internecie. Pamiętajmy jednak, aby skonsultować je z kimś bardziej doświadczonym –radzi polski mistrz świata w zapasach.

Przygotuj się do treningu

Za intensywne treningi nie należy brać się od razu, ale trzeba się do nich nieco przygotować. Oto co na ten temat mówi Andrzej Supron:

– Osoby starsze, czy wracające do sportu po kontuzji, która jak wiemy, może się przydarzyć np. podczas zimowych wypadów na narty, zachęcam do spacerów. Aby zaangażować więcej grup mięśniowych, polecam wykorzystywanie kijów do Nordic Walking. Ma to jednak sens tylko wtedy, kiedy używamy ich w odpowiedni sposób. Zasięgnijmy rady u trenera klubu fitness lub poszukajmy materiałów na specjalistycznych stronach internetowych. Podsumowując: jeśli chcemy uzyskać sylwetkę, którą z dumą można pokazać na plaży, już teraz należy zabrać się za jej „rzeźbienie”. Pomogą w tym ćwiczenia fizyczne. Powinny one być jednak przemyślane i realizowane planowo oraz systematyczne. Warto przy ich komponowaniu zasięgnąć porady fachowca, ponieważ nie ma ćwiczeń idealnych dla każdego. Nie wszyscy mają takie same sylwetki i te same partie ciała do „poprawki”. Należy także mierzyć siły na zamiary. W treningi należy wchodzić stopniowo i na miarę swoich możliwości oraz wspierać je inną formą aktywności fizycznej, np. spacerami.

 

Jedz z głową

Jednak to nie wszystko. Wiele osób popełnia podstawowy błąd, uznając, że wystarczy tylko ćwiczyć, a znikną wszystkie niepożądane krągłości. Nawet kiedy je się niezdrowo i wysokokalorycznie. Niestety nie jest to prawda. Treningi należy wspierać racjonalną dietą. Każdy powinien dopasować ją do swoich potrzeb indywidualnie i najlepiej prowadzić ją pod kontrolą dietetyka. Na szczęście wybór diet jest olbrzymi i każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak unikać wszelkich „diet-cud”. Są one przeważnie restrykcyjne i oparte na wykluczeniu całych grup produktów żywieniowych. Często rzeczywiście dają spektakularne efekty w krótkim czasie, ale są one zazwyczaj krótkotrwałe. Jest to tzw. „syndrom odpowiedzi głodowej”. Po prostu organizm pozbawiany całych grup potrzebnych mu składników zaczyna się zachowywać, jakby był głodzony i gromadzi zapasy na „ciężkie czasy”, zazwyczaj przez spowolnienie przemiany materii. Po zakończeniu restrykcyjnej diety, nawet kiedy zaczyna się jeść normalnie nadal przemiana materii jest wolniejsza… Wtedy mamy znany wszystkim, choćby ze słyszenia, efekt jo-jo.

Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkiego czego potrzebuje. Innymi słowy należy jeść rozsądnie, zdrowo i unikać nadmiaru kalorii. To wystarczy. Za zdrową i niskokaloryczną uważa się kuchnię śródziemnomorską i bałkańską. Opierają się one na warzywach, tłuszczach roślinnych (zwłaszcza oliwie), chudym mięsie, rybach oraz serach.

– Trening przyniesie pożądany efekt tylko w przypadku, gdy zastosujemy odpowiednią dietę. Prawidłowe odżywianie to 50 proc. sukcesu. Nie mamy co liczyć na to, że zmienimy swoją sylwetkę nie zmieniając złych nawyków żywieniowych. Osobiście polecam zdrową kuchnię bułgarską, którą serwujemy w naszej restauracji La Scara w Warszawie. Zapraszamy na sałatki i kuchnię obfitującą w warzywa i mięsne dania z grilla. Po spełnieniu tych wszystkich założeń, o których mowa, życzę Wam wszystkim udanych wakacji.


Andrzej Supron: polski zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski, trener i sędzia zapaśniczy. Jest uważany za najwybitniejszego polskiego zapaśnika oraz wszechstronnego technika i taktyka. Jego ulubiona technika to rzut przez biodro, zwana „biodrem Suprona”.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.