Menu
Przyszłość przez jakość, próba podsumowania Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

Przyszłość zarządzana przez jakość, próba podsumowania Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, przeszło 150 uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej spotkało się w maju w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, by wziąć udział w aż 19 prelekcjach i dwóch panelach dyskusyjnych z udziałem uczestników konferencji. Gościem specjalnym był prof. Andrzej Blikle, wybitny matematyk, tu jednak wystąpił jako twórca „Doktryny Jakości”, ktoś, kto walnie przyczynił do zmiany myślenia o jakości i zarządzaniu w polskich firmach. I oczywiście członek znanej rodziny cukierników, czyli człowiek, który biznes poznał nie tylko z książek, ale i w praktyce.

Zorganizowana pod hasłem „Przyszłość zarządzana przez jakość”, wcieliła w czyn słowa prof. Marka Roszaka, również uczestnika tej konferencji, że największą wartością każdej organizacji jest kapitał intelektualny, a w szczególności – drzemiący w nim potencjał rozwoju, który uruchomiony stanowi o zdolności do doskonalenia organizacji. Chyba wciąż najbardziej niedoceniony w Polsce atut firmy. Atut tkwiący zarówno w jego właścicielach, kadrze zarządzającej, jak i pracownikach. Chodzi o to, by umieć go odnaleźć i odpowiednio wykorzystać! To właśnie ci, którzy umieją to zrobić, są zwycięzcami w coraz ostrzejszej konkurencji na rynku. I miejmy nadzieje, że nie skończy się to tylko jak to się mówi na gadaniu. Że tak się stanie w praktyce. Ale nastrój panujący podczas konferencji wskazywał, że jej uczestnicy nie tylko tak myślą, ale są też zdeterminowani, by w ten sposób działać.

A to co chcemy osiągnąć to jakość, jakość przejawiana w oferowanych przez polskie firmy wyrobach i usługach, ale i ich organizacji. Warunek, byśmy byli na rynku traktowani poważnie. Coraz częściej i nie od dziś wymaga się odpowiedniego jej udokumentowania czy posiadania związanych z jakością certyfikatów ISO, z których najbardziej znany jest certyfikat zgodności z normą ISO 9000. I to też był jeden z tematów konferencji.

Trudno nawet skrótowo omówić wszystkie podejmowane podczas Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej wątki, a przecież to nie tylko prelekcje czy panele dyskusyjne, wiele działo się też w kuluarach, gdzie również wymieniono się doświadczeniami i gdzie również toczyły się dyskusje.

Jak zawsze podczas tego typu wydarzeń, nie zapomniano o spotkaniu o charakterze integracyjnym, uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej zostali zaproszeni co Cechowni, czyli obecnie ulokowane w zabudowaniach dawnej kopalni Gliwickiego Centrum Naukowo-Technologicznego, które nie tylko mogli zwiedzić, ale zorganizowano dla nich kolację oraz koncert jazzowy. A niezorientowanych, cechownia to taka górnicza szatnia, gdzie ubrania zawiesza się na łańcuchach pod sufitem (jest bardzo wysoka) i mieści się jeszcze łaźnia. Tradycyjnie odbywają się tam też większe górnicze uroczystości.

Mamy w tym sukcesie, nieskromnie dodamy, też pewien udział, obejmując konferencje swoim patronatem medialnym i licząc tak na kontynuację, jak i na to, że uda nam się namówić Was do dołączenia do grona uczestników kolejnej Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej. Może się też tam spotkamy?

Polecamy też w tym miejscu artykuł Anny Farion, osoby chyba najbardziej zaangażowanej w jej organizację.

Red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.