Menu

Nowy Mercedes-Benz Klasy E

Nowy Mercedes-Benz Klasy E: a w nim dźwięk, który staje się widoczny. Przez długi czas muzyki w samochodzie można było tylko słuchać. Począwszy od obecnej generacji Klasy S i systemu nagłośnienia przestrzennego Burmester® 4D, dźwięk jest też wyczuwalny.

Przetworniki dźwięku (wzbudniki) w oparciach foteli zamieniają dźwięki na wibracje. Teraz, w nowej Klasie E, akustykę można odbierać też trzecim zmysłem. Aktywna listwa świetlna w górnej części deski rozdzielczej i w panelach przednich drzwi zapewnia wizualną interpretację treści dźwiękowych z dowolnego źródła audio. Dotyczy to między innymi utworów muzycznych oraz filmów i aplikacji. Na przykład szybkie basowe sekwencje mogą powodować gwałtowne zmiany oświetlenia, a łagodne rytmy tworzą subtelnie łączące się świetlne krajobrazy.

Ten autorski projekt Mercedes-Benz jest dostępny w połączeniu z aktywnym nastrojowym oświetleniem otoczenia (ambientowym). Jak to działa? Oprogramowanie analizuje sygnały audio na podstawie parametrów częstotliwości (tony niskie/średnie/wysokie) oraz kierunku (prawo/lewo). Wizualna reprezentacja odbywa się synchronicznie z rytmem – czyli bez opóźnienia. W zależności od wybranego koloru oświetlenia otoczenia tony niskie, średnie i wysokie są wizualizowane w skoordynowanych odcieniach kolorów i poziomach jasności.

Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy aktywować przycisk „Wizualizacja dźwięku” na centralnym wyświetlaczu. Po odebraniu połączenia telefonicznego odtwarzanie i wizualizacja muzyki są automatycznie przerywane. Co więcej, priorytet w ramach aktywnego nastrojowego oświetlenia mają komunikaty pochodzące od systemów wspomagających kierowcę.

Pas świetlny w kokpicie nowej Klasy E po raz pierwszy przybiera postać ciągłej linii, bez przerwy na odcinku wyświetlacza kierowcy. Oprócz wizualizacji dźwięku zakres działania aktywnego nastrojowego oświetlenia wzbogacają dodatkowe funkcje:

  • wizualizacja informacji z asystenta parkowania;
  • wspomaganie funkcji zapobiegającej chorobie lokomocyjnej ENERGIZING COMFORT;
  • optyczne ostrzeżenia w ramach Aktywnego asystenta hamowania (zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas ruszania na skrzyżowaniach z ruchem poprzecznym).

Na życzenie nowa Klasa E jest dostępna z systemem dźwięku przestrzennego Burmester® 4D, który zapewnia wielowymiarowe wrażenia akustyczne. Siedemnaście głośników i cztery wzbudniki zamontowane w przednich fotelach otwierają przed miłośnikami muzyki nowy świat dźwięku w samochodzie. Kolejnym elementem przyczyniającym się do najwyższej jakości wrażeń słuchowych jest natywna integracja przestrzennego nagłośnienia z technologią Dolby Atmos® od Apple Music. Immersyjne doznania dźwiękowe dodają muzyce przestrzeni, przejrzystości i głębi.

Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o.

Tomasz Mucha, tel. +48 22 312 72 22, e-mail: tomasz.mucha@mercedes-benz.com

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.