Menu

Międzynarodowe Forum PPP w Płocku już 22 – 23 września, ale tym razem online

Międzynarodowe Forum PPP w Płocku tym razem w innej formule, bo online. Powodem jest oczywiście pandemia i obawy z nią związane, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. To, że odbędzie się online ma obok różnych wad jedną wielką zaletę. Nie musimy się nigdzie ruszać z miejsca zamieszkania bądź pracy, co znacznie poszerza krąg potencjalnych uczestników, bo nie każdy może sobie pozwolić na dwudniowy wyjazd.

PPP, przypomnijmy, to partnerstwo publiczno-prywatne. Tak się złożyło, że skrót PPP jest skrótem także angielskiego terminu je określającego (public-private partnership) i dlatego nieprzypadkowo znalazł się w nazwie Forum, używa się go bowiem powszechnie. Partnerstwo publiczno-prywatne to formuła coraz częściej, co wcale niestety nie znaczy, że często stosowana. Są kraje, gdzie jest już bardzo popularna, jak w Wielkiej Brytanii. Znacznie więcej jest jednak takich, gdzie w praktyce stawia się dopiero pierwsze kroki. Dotyczy to niestety też Polski, choć wielkie zasługi w jej popularyzacji ma właśnie organizowane w Płocku Międzynarodowe Forum PPP. Sprawdza się tu jego pomysł, by zaprosić obie strony. Publiczną, czyli przede wszystkim samorząd, choć tym publicznym partnerem mogą być i bywają też instytucje państwowe. I stronę prywatną, czyli przedsiębiorców. Bo aby się powiodło, muszą być odważni i zainteresowani. Odwaga dotyczy przede wszystkim strony publicznej, bo chodzi o przełamania obaw związanych z tą dla wielu wciąż nową formułą. Zainteresowani, to z kolei dotyczy przedsiębiorców, których trzeba przekonać, że warto i można na tym zarobić. Ci, którzy się wybiorą, należą do tych, którzy choć częściowo już do tej idei przekonali i dlatego będziemy się starali, by było ich na Międzynarodowym Forum PPP jak najwięcej.

Partnerstwo publiczno-prywatne może być dziś szczególnie przydatne, gdy na samorządy spadły dodatkowe obowiązki i jednocześnie zmniejszyły się ich dochody. Wiele planowanych inwestycji trzeba będzie odłożyć na przyszłość… albo spróbować zrealizować je w formule Partnerstwa publiczno-prywatnego. W formule PPP można na przykład wybudować garaż, by rozwiązać problem deficytu miejsc postojowych w centrum miasta. Przy czym miasto wnosi jako swój wkład teren, a partner prywatny, który go zbuduje, w ramach długoletniej umowy będzie go potem eksploatował pobierając opłaty za parkowanie, by na koniec przekazać go miastu. Możliwości jest bez liku, można w tej formule wybudować nawet autostradę. Możliwy jest wkład pieniężny ze strony partnera publicznego, ale najczęściej się tego unika. Nie trzeba zatem szukać na inwestycję środków w budżecie albo zaciągać pożyczek, co też jest problemem, bo wiele samorządów jest bliskich przekroczenia limitu zadłużenia. Cud? Nie ma tu żadnego cudu, koszt inwestycji jest pokrywany wpływami z eksploatacji, które otrzymuje partner prywatny czerpiąc też z tego zysk. Możliwych form współpracy partnerów prywatnych i publicznych jest całkiem sporo i obejmują one nie tylko inwestycje. Generalnie celem partnerstwa publiczno-prywatnego jest pogodzenie rozbieżnych z pozoru celów, jakimi są dążenie do osiągnięcia zysku przez partnera prywatnego i realizacji zadań, które należą do obowiązków sektora publicznego i to na drodze ich współpracy. I to się udaje. Prezentacja zrealizowanych w tej formule przedsięwzięć jest zresztą jednym z punktów programu Międzynarodowego Forum PPP.

Pełny program Forum jest do pobrania tutaj.

W Międzynarodowym Forum PPP na pewno warto wziąć udział. Możemy to w tym roku zrobić tylko online. Jeśli idzie o koszty to sprawiedliwości nie ma, reprezentanci sektora publicznego wezmą w nim udział bezpłatnie, natomiast przedsiębiorców będzie to kosztować 300 złotych. W jednym i drugim wypadku wymagana jest rejestracja online. I od niej powinniśmy zacząć. My oczywiście będziemy, od samego początku jesteśmy patronem medialnym i z satysfakcją obserwujemy, jak z każdym kolejnym rokiem jest ono coraz ciekawsze. I tak z pewnością będzie także w przypadku tej edycji.

Zajrzyjcie też na stronę forum, by dowiedzieć się więcej: www.forumppp.plock.eu.

red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.