Międzynarodowe Forum PPP w Płocku, patronat medialny magazynu
PPP, czyli partnerstwo publiczno-prywatne. To wciąż u nas nowość, aktualnie realizowanych jest według danych Ministerstwa Rozwoju 145 inwestycji w tej formule o wartość zaledwie 6 miliardów złotych. W większości są więc to przedsięwzięcia dość skromne. Daleko nam do liderów, takich, jak Wielka Brytania. I chyba większość nawet nie bardzo wie, o co tu tak naprawdę chodzi.
Nie jest wcale tak łatwo wytłumaczyć. Wszelkie definicje tylko zaciemniają tu sprawę. Więc na przykładzie, dość typowym. Miasto chce wybudować podziemny parking, a to, czym dysponuje to grunt, brak mu natomiast na to pieniędzy w budżecie. Można wtedy zaciągnąć kredyt albo Alternatywą jest tu właśnie Partnerstwo publiczno-prywatne, miasto może znaleźć prywatnego partnera, który parking wybuduje i będzie pobierał opłaty, aż mu się to zwróci (z godziwym zyskiem) i przekaże potem parking miastu. To przykład, akurat tego typu przedsięwzięcia w ramach PPP należały w Polsce do nieudanych, bo ograniczone ustawowo stawki dla stref płatnego parkowania w miastach były na tak niskie, że nikt nie chciał płacić za miejsce w parkingu podziemnym. To pokazuje jedno z ryzyk, a jest ich sporo i organizacja tego typu przedsięwzięć nie należy do łatwych. Potrzebna jest tu wiedza, sporo dać mogą przykłady udanych przedsięwzięć. A także tych nieudanych, by wiedzieć, gdzie mogą wystąpić problemy.
O tym, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne dowiecie się w Płocku 29 i 30 listopada, podczas V już Międzynarodowego Forum PPP.
Pierwsze forum odbyło się pięć lat temu i to, że odbywa się do dzisiaj, świadczy, że temat chwycił, okazał się interesujący. A po raz drugi odbywa się w Płocku. PPP to bowiem nie domena Warszawy, czy wielkich miast. Choć rozwija się w Polsce powoli, to udane przykłady dotyczą także mniejszych ośrodków. Jednym z nich jest właśnie Płock i muszą być to dobre doświadczenia. A program tegorocznego forum zapowiada się naprawdę interesująco. Otworzyć ma je prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. A wśród zaproszonych gości, których poproszono o zabranie głosu jest Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister gospodarki i rozwoju. To ważne, bo można to traktować jako deklarację przychylności dla PPP (może nawet padną jakieś konkrety, jeśli idzie o wsparcie rządu). Pierwszy dzień konferencji wypełnią na przemian prelekcje (jedna z nich poświęcona będzie przedstawieniu stanu rynku PPP) i panele dyskusyjne (temat jednego z nich brzmi: PPP – konieczność czy fanaberia?), a równolegle odbywać się będą warsztaty. Natomiast drugi dzień wypełniony będzie prezentacją studiów poszczególnych przypadków (case studies), zarówno z punktu widzenia strony publicznej, jak i inwestora prywatnego.
My też będziemy tam obecni i będziemy mieli własne stoisko razem z Klubem Integracji Europejskiej.
więcej: www.plockppp.eu
środa 29 listopada, godz. 11.00 – 17.45
czwartek 30 listopada, godz. 10.00 – 15.00
Cotex Office Centre, ul. Piłsudskiego 35 Płock
Udział w forum jest bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja online.