Przywrócić radość czytania
– Młodzi ludzie to nasza przyszłość, którą możemy kształtować. Chcemy, by dzieci stały się mądre i wrażliwe. Wiemy, że wśród nich są przyszli naukowcy, lekarze, prawnicy, artyści i że to od nas zależy, jacy ludzie z nich wyrosną. Zdecydowaliśmy się na szpitalne oddziały dziecięce, ponieważ właśnie tam zauważyliśmy potrzebę czytelnictwa – mówi Stanisław Jędrysiak, prezes Fundacji oraz Wydawnictwa MARTEL.
Rozmawiał KRZYSZTOF JOŃCZYK

Stanisław Jędrysiak, fot. Adam Gdula
Co skłoniło pana do stworzenia Fundacji MARTEL?
Powołałem do istnienia fundację, by pomagać dzieciom, które nie mają dostępu do nowości wydawniczych. Chcę przywracać modę na czytanie, pocieszać książką, bawić lekturą – bo kto czyta, ma lepsze, bogatsze życie.
Jakie są cele Fundacji?
To przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz dostarczanie książek dla dzieci na oddziały pediatryczne. Naszym obecnym projektem są biblioteczki w kształcie serca. Przekazujemy je zapełnione książkowymi podarunkami. Trafiają one na oddziały pediatryczne szpitali w całej Polsce. Chcemy, by przekazane pozycje wydawnicze zawsze kojarzyły się z dobrem. Nasze biblioteczne serce ma to dobro symbolizować. Co wyróżnia ten projekt? Książki są prezentem i będą one mogły wyruszyć do domu razem z dzieckiem.
Dlaczego akurat szpitale i oddziały pediatryczne?
Młodzi ludzie to nasza przyszłość, którą możemy kształtować. Chcemy, by dzieci stały się mądre i wrażliwe. Wiemy, że wśród nich są przyszli naukowcy, lekarze, prawnicy, artyści i że to od nas zależy, jacy ludzie z nich wyrosną. Zdecydowaliśmy się na szpitalne oddziały dziecięce, ponieważ właśnie tam zauważyliśmy potrzebę czytelnictwa. Dzieci zamknięte w szpitalnych salach zwyczajnie się nudzą. Chcemy przenieść je do świata wyobraźni, by móc umilić im te trudne chwile.
Jak są plany fundacji na przyszłe miesiące?
Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Czytaj dziecku – pokaż świat”. Jej premiera będzie miała miejsce we wrześniu tego roku w Warszawie, a patronują jej TVP2, TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, Polska Agencja Prasowa, Instytut Książki oraz Rzecznik Praw Dziecka. Celem naszej kampanii jest zapewnienie nieograniczonego oraz bezpłatnego dostępu do książek dzieciom przebywającym w szpitalach na terenie całego kraju. Mamy nadzieję, że przy wsparciu naszych Patronów dotrzemy do Ludzi Wielkich Serc, którzy zechcą wesprzeć kampanię, a tym samym zostać opiekunami biblioteczek Fundacji MARTEL.
Skąd pomysł na taką kampanię?
Ostatnie miesiące oraz pandemia koronawirusa spowodowały przewartościowanie działań na wielu płaszczyznach: zdrowotnej, gospodarczej, a nawet rodzinnej. Zaczęliśmy zauważać problemy, które nas wcześniej nie dotyczyły. Najbardziej dotknięty został sektor służby zdrowia. Wprowadzenie surowych obostrzeń skutkowało ograniczeniem kontaktu z bliskimi. Tysiące dzieci odbywających hospitalizację są często pozbawione kontaktu z rodzicami, rodzeństwem i najbliższymi. Dlatego kampania „Czytaj dziecku – pokaż świat” ma wyjść temu problemowi naprzeciw i malować radość oraz uśmiech na twarzach małych, dzielnych pacjentów. Wprowadzać ich do magicznego, barwnego świata poprzez nasze kolorowanki i bajki, aby choć w małym stopniu wynagrodzić im rozłąkę i tęsknotę za najbliższymi.
Działa pan na kilku płaszczyznach: jest pan prezesem prężnie działającego wydawnictwa i fundacji, ale nie poprzestaje pan na tym. Czemu zawdzięcza pan swój sukces?
Jestem optymistą i nie stawiam sobie ograniczeń – nigdy się nie poddaję, nie załamuję. Ja działam. W życiu trzeba mieć jasno określony cel i wytrwale do niego dążyć. Determinacją i wytrwałością można osiągnąć wszystko. Gdy rodzi się we mnie jakiś pomysł, analizuję go i rozwijam. Mam elastyczny i twórczy zespół, gotowy na wszelkie wyzwania. Sam również poszukuję nowych rozwiązań, stąd moje ostatnie przedsięwzięcie – KOLAGEN10k.
Czy mógłby pan opowiedzieć nam o tym projekcie coś więcej?
Zawsze propagowałem zdrowy tryb życia. Uważam też, że inwestycja w siebie, swoje zdrowie i dobre samopoczucie to droga do sukcesu. Jeżeli dobrze się czujesz i nic cię nie boli, to masz siłę i chęć do pracy, energię, którą widzą i odczuwają inni. Niestety, po 25. roku życia nasz organizm przestaje produkować kolagen, tak ważny dla sprawności. Dlatego należy go uzupełniać. Rynek proponuje nam różne suplementy, ale większość z nich ma mocno chemiczny skład. Chciałem pokazać wszystkim, że mogą suplementować kolagen w pełni naturalnie i skutecznie. Stąd nowy produkt KOLAGEN10k według szwajcarskiej receptury.