Menu
„Lekcja fruwania”, wernisaż wystawy Andrzeja Krauze w... Zachęcie

„Lekcja fruwania”, wernisaż wystawy Andrzeja Krauze w… Zachęcie

Lekcja fruwania”, już w ten piątek odbędzie się w Zachęcie wernisaż wystawy rysunków znanego satyryka Andrzeja Krauze, które pewnie znamy wszyscy. Kiedyś to były oczywiście łamy dawno nieistniejących Szpilek, były także satyryczne felietony w Kulturze. Potem kontakt się nieco urwał, bo Krauze wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie zresztą do dziś od trzydziestu lat pracuje dla Guardiana. Ale jego rysunki możemy oglądać także w Rzeczpospolitej. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną rysunki między innymi rysunki z Guardiana, szerszej publiczności w Polsce z tego powodu nie znane, ale też ilustracje do książek czy autobiograficzna seria rysunków „Pan Pióro”. Tytułu „Lekcja fruwania” nie potrafię objaśnić, ale dowiem się wieczorem, bo oczywiście się wybieram!

Tylko nie pomylcie adresu, w Zachęcie, na placu Małachowskiego, a nie w Muzeum Karykatury na Koziej! Może kiedyś ten rozdział na sztukę wysoką a satyrę wydawał się jakiś zasadniczy i nie do przebycia. Ale w miarę jak sztuka stawała się coraz mniej poważna, poważna stawała się satyra. I ten podział na sztukę wysoką i niską może nie całkiem się unieważnił, ale nie biegnie już dziś pomiędzy gatunkami, ale raczej w poprzek.

Na wernisażach w Zachęcie wypada bywać, zresztą w hallu przed schodami na wernisażach zawsze jest tłok. Bo tych, którzy o tym wiedzą, nie trzeba przekonywać. Wie o tym też Zachęta, dlatego informacji o wernisażu nie znajdziecie na ich stronie. Ja dowiaduję się o nich z newslettera (warto więc zaprenumerować). Wstęp jest wolny, nie trzeba żadnych zaproszeń. Otrzymamy też kieliszek wernisażowego wina, tradycji musi stać się zadość. Jeśli natomiast liczymy, że obejrzymy za darmo jeszcze inne wystawy, to nic z tego. Tego wieczoru jest do obejrzenia tylko jednak wystawa. Stąd stała godzina wszystkich wernisaży w Zachęcie. Aby obejrzeć te pozostałe i nic nie zapłacić, trzeba przyjść w czwartek.

Andrzej Krauze, „Lekcja fruwania”

Zachęta, plac Małachowskiego 3

wernisaż 21 lutego, godzina 19.00

wystawa będzie czynna do 17 maja

Na wernisaż i w czwartki wstęp wolny. 

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.