Menu

Kształtowanie przestrzeni jako gest społeczny

Zaprojektowanie ogrodu, który będzie idealnie trafiał w gust i potrzeby jego właściciela, a przy tym pięknie komponował się z otoczeniem, to nie lada sztuka. Ostateczny wygląd ogrodu powinien zostać dokładnie przemyślany. Należy pamiętać też, że w zależności od wielkości dobranych roślin, efekt będzie widoczny od razu bądź dopiero za kilka lat. Zanim wykonamy projekt, powinniśmy przeprowadzić wnikliwą analizę terenu, by nasze starania nie poszły na marne. Pamiętajmy, że rośliny to nie meble, trzeba o nie dbać i traktować z szacunkiem.

Nasza przestrzeń

Potrzebna jest wyczerpująca rozmowa z przyszłymi użytkownikami przestrzeni, to w końcu ich potrzeby funkcjonalności i estetyki ogród ma zaspokajać. Dlatego jego aranżacje najlepiej powierzyć firmie z doświadczeniem i pasją, której zespół zajmuje się projektowaniem od lat. Najważniejsza jest współpraca między projektantem, inwestorem, użytkownikami i firmą budowlaną, która będzie realizowała zadanie. Tylko dzięki takiej kooperacji uda się osiągnąć wymarzony efekt. Ogród nie powinien być dziełem przypadku!

10-lecie LandAR

W tym roku obchodzimy 10-lecie działalności firmy LandAR Projects sp. z o.o., która wcześniej widniała pod nazwą LandAR – Architektura Krajobrazu Urszula Ćwiek. Należy pamiętać, że za każdym sukcesem stoi ciężka praca. Jesteśmy dumni ze swoich dokonań i chętnie dzielimy się naszymi osiągnięciami i poradami eksperta z innymi. Każdy z projektów jest wyzwaniem, w szczególności projekty użyteczności publicznej, w których pod uwagę należy wziąć wiele czynników zewnętrznych. Przy realizacjach pojawiają się komplikacje, które należy rozwiązać, kolizje z istniejącymi sieciami, różne pomysły mieszkańców na otaczającą przestrzeń, a także ograniczone środki finansowe samorządów na realizację zadania. My nie boimy się wyzwań, śmiało realizujemy nasze odważne wizje, a kreowana przestrzeń zawsze jest wyjątkowa. Proces tworzenia otaczającej nas rzeczywistości jest długotrwały, wpływa na jakość życia przez swoją funkcjonalność, estetykę, zieleń, naturę, dostępność, a także potencjał pobudzania do działania.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy pracownią z wieloletnim doświadczeniem projektowym. Wykonujemy wielobranżowe dokumentacje terenów publicznych, osiedlowych i prywatnych na terenie całej Polski. Są to między innymi: wielohektarowe parki, place miejskie, tereny sportowe, place zabaw, budynki, drogi (ulice, ścieżki rowerowe, chodniki), osiedla, ogrody, ogródki i balkony. Rozszerzamy swoją działalność na instalacje fotowoltaiczne, aranżacje przestrzeni oraz realizacje i pielęgnację zieleni. Pełnimy nadzory autorskie. Aktywnie prowadzimy też profile na portalach społecznościowych, gdzie prezentujemy wykonane przez pracownię projekty, dzielimy się fachowymi poradami oraz ciekawostkami ze świata architektury i doceniamy pomysły innych.

Nasz Zespół

Zespół LandAR tworzą ludzie z pasją – specjaliści różnych branż, wśród nich architekci krajobrazu i budynków, konstruktorzy, projektanci drogowi i sanitarni, jak również projektanci sieci, instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Nie ma dla nas miejsca, którego nie dałoby się zagospodarować. Sukcesywnie powiększamy naszą bazę branżystów. Poza stałymi projektantami lubimy czasem poeksperymentować, podejmując współpracę z nowymi osobami – praktykantami, stażystami. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i inny punkt widzenia. Uważamy, że odpowiednio pokierowani branżyści mają szansę na rozwój i doskonalenie. Musimy przyznać, że to się sprawdza. Nie ograniczamy wyobraźni, zawsze rozważamy wszystkie rozwiązania, analizując, czy sprawdzą się w codziennym życiu i użytkowaniu danej przestrzeni. Dobry projekt to nie tylko pomysł, to wysiłek wielu osób. Ważny jest sposób pracy, komunikacji i otwartość na pomysły innych. Cały czas należy pamiętać, że nie zawsze musimy mieć rację. W naszych działaniach wspiera nas Kodeks Etyki, określający wewnętrzne i zewnętrzne zasady działania firmy. Zawiera prawa i obowiązki kadry kierowniczej oraz pracowników. Cieszymy się wspólnie z małych sukcesów, wspieramy się i nie poddajemy, gdy się potkniemy. Warto tu podkreślić, że wielu ludzi sukcesu zaczęło od porażki. Michael Jordan początkowo przegrywał ze starszym bratem, nie dostał się do żadnej szkolnej drużyny koszykówki. Dopiero sukcesy w college’u zaprowadziły go na szczyt ligi NBA. Walt Disney, gdy zaczął pracować w gazecie, został zwolniony z powodu braku dobrych pomysłów i wyobraźni, a ostatecznie otrzymał Oscara za stworzenie Myszki Miki. Albert Einstein jako małe dziecko miał problemy z nauką mówienia i czytania, a Thomas Edison zakończył edukację już na etapie szkoły podstawowej. Łatwo wyciągnąć wnioski – gdy masz wystarczająco dużo determinacji, nawet najtrudniejsze przeszkody nie staną na drodze do osiągnięcia sukcesu. Naszą misją jest spektakularna poprawa komfortu życia całego społeczeństwa, a także ochrona dziedzictwa narodowego, zbiorowisk przyrodniczych oraz założeń parkowo-pałacowych. Dostrzegamy piękno w krajobrazie i pomagamy ludziom lepiej żyć. Dajemy szansę na bliższy kontakt z naturą, tworzymy miejsca zabaw dla dzieci, stawiamy na dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, nie
lubimy się odgradzać od otoczenia.

Pani Prezes– kapitan naszego statku…

Za sukcesem każdej drużyny stoi jej kapitan – tak jest i u nas. Pani Urszula Ćwiek chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, bierze udział w szkoleniach, spotkaniach branżowych, udziela porad, by nasze działania były coraz lepsze. Wierzy w powodzenie każdego projektu i zawsze znajdzie sposób na wyjście z opresji. Jest profesjonalistką w każdym calu. Dba o środowisko, angażuje się w działania pomagające ludziom, wspierając akcje charytatywne, jest dawcą krwi, popiera adopcję zwierząt ze schroniska. Potępia działania krzywdzące ludzi, zwierzęta i środowisko. Nie boi się wypowiedzieć własnego zdania, by uratować choć jedną istotę lub fragment zielonej przestrzeni. Dąży do celu, nigdy się nie poddaje, stawia na swej drodze coraz to nowe wyzwania.

Dlaczego jesteśmy wyjątkowi?

Bierzemy udział w szkoleniach, webinariach, wzajemnie się wspieramy, nie obawiamy się konkurencji. Wierzymy, że każdy znajdzie swoje miejsce na rynku. Stawiamy na rozwój, angażujemy się w nowe wyzwania i branże. Działamy według ściśle określonych zasad, schematów i harmonogramów – temu zawdzięczamy nasz sukces. Spełniamy marzenia użytkowników i nasze, budując przestrzeń przyjazną nam wszystkim, otoczenie wyjątkowe, bo łączące estetykę i funkcjonalność. Każdy projekt jest dla Naszego Zespołu równie ważny, bez względu czy to malutki ogród przydomowy, skwer, boisko, czy zieleń przy eleganckim, prestiżowym budynku. Angażujemy się w jego realizację, oddając mu siebie, naszą wiedzę, umiejętności, doświadczenie i serce. Wszystko to przy jednoczesnym poszanowaniu krajobrazu. Projektujemy dla wszystkich, bez barier architektonicznych, wiekowych i społecznych: dla dzieci, młodzieży, osób starszych i zwierząt. Przyczyniamy się do zdrowszego stylu życia mieszkańców zurbanizowanych przestrzeni. Nasze optymistyczne podejście do świata, energia, pracowitość, sumienność, szacunek do wszystkich oraz przede wszystkim kompetencje gwarantują powodzenie każdego projektu, a także pozwalają na utrzymanie stałych klientów, którzy chętnie wracają do nas po nowe projekty.

Ekologia buduje przyszość

Dbamy o siebie i otaczający nas krajobraz. Jesteśmy świadomymi użytkownikami przestrzeni. Wiemy, że mamy wpływ na to, jak wygląda nasz kraj i jak będzie wyglądać w przyszłości. Od wielu lat działamy proekologicznie. Zanim jeszcze stało się to modne – segregowaliśmy odpady, oszczędzaliśmy wodę, prąd, papier, nie kupowaliśmy wody w butelkach, używaliśmy środków nietestowanych na zwierzętach, wyłączaliśmy kaloryfery, gdy otwieraliśmy okna. W dzisiejszym świecie dążącym do zabetonowania przestrzeni ważne jest dostrzeganie możliwości, jakie niesie ze sobą aranżacja z wykorzystaniem zieleni. Wprowadzajmy florę do wnętrz, umieszczając w odpowiednich pomieszczeniach odpowiednio dobrane gatunki. Rośliny różnią się swoimi funkcjami – oczyszczają powietrze, wprowadzają spokój, pozwalają się wyciszyć, wydają przyjemną woń, a przede wszystkim cieszą oko swą urodą. W biurach, w których często spędzamy po osiem godzin dziennie wpatrzeni w monitory, dobrze dobrana zieleń zapewnia nie tylko lepszej jakości powietrze, ale też ukojenie dla oczu. Co więcej, gwarantuje podniesienie wydajności naszej pracy oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia. Wpływa to na komfort pracy, a w efekcie podnosi zadowolenie pracownika i jego pracodawcy. Firma LandAR Projects sp. z o.o. zachęca do tworzenia zielonych biur – tzw. Healthy place. O potrzebie zwiększenia ilości roślinności w miastach świadczy także fakt umieszczania jej wewnątrz blokowisk, na tarasach, dachach czy przystankach autobusowych. Coraz modniejsze stają się akcje, w ramach których możemy „adoptować” donicę w mieście i dbać o jej stan czy samodzielnie sadzić drzewa. Uczy to szacunku wobec przyrody i własnej pracy Chętniej chronimy te obszary, na które mamy wpływ. Nie pozwolimy wyciąć posadzonego przez nas drzewa, by umieścić tam kawałek nowego chodnika, będziemy walczyć o rekompensatę, poczujemy złość, gdy ktoś zniszczy kwiaty w „naszej” donicy, nauczymy nasze dzieci, jak dbać o środowisko, zwrócimy uwagę na rzeczy, których dotychczas nie dostrzegaliśmy. Należymy do UN Global Compact – największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Poza pracą mamy czas na pasje, podróże, książki, sztukę, taniec, dobrą muzykę, sport i kulinarne przygody. Ważna są dla nas rodzina, przyjaciele i ludzie wokół.

Nasza „młodsza siostra”

Od trzech lat istnieje również spółka pod nazwą LandCOM Projects sp. z o.o., którą można nazwać naszą młodszą siostrą. Mimo krótkiego czasu funkcjonowania na rynku firma zdobyła już uznanie wielu samorządów w Polsce. Czerpie ona z doświadczenia firmy LandAR Projects sp. z o.o. i stale się rozwija.

Co dalej?

Nigdy się nie zatrzymujemy. Wiemy, że stać nas na jeszcze więcej. Dążymy do osiągania naszych celów, a poprzeczkę zawiesiliśmy sobie naprawdę wysoko. Wierzymy, że każdy kolejny rok będzie coraz lepszy i przyniesie dużo ciekawych wywzań. Rozwiązania, jakie proponujemy w naszych projektach, mają być nie tylko innowacyjne, nowoczesne i podążające za trendami, ale zgodne z naturą, dzięki czemu projektując mamy czyste sumienie. Wierzymy, że uda nam się podbić nie tylko rynek krajowy, ale także zagraniczny. Zostawiamy po sobie przede wszystkim coś trwałego, co będzie funkcjonowało przez lata. Mimo ciągle podejmowanych nowych wyzwań, mamy siłę, czas i chęci na kolejne przygody z kształtowaniem przestrzeni.

Czego można nam życzyć?

Kolejnych dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu lat pracy z takim zaangażowaniem, dumą i dbałością o krajobraz i samych siebie. Nieustannego rozwoju i osiągania kolejnych celów. Bez względu na to, kim chcemy zostać w przyszłości i jakie marzenia realizować, należy być wytrwałym i śmiało stawiać kolejne kroki do celu. Robimy to i mamy nadzieję, że niedługo będziemy cieszyć się z kolejnych sukcesów. Może też pomożemy uwierzyć innym, że warto nad sobą pracować, a dobrze zaprojektowana przestrzeń tylko nam w tym pomoże.

Autor : Mariola Hałko

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.