Menu

Krynica w centrum uwagi – patronat magazynu

Już niemal od trzech dekad niewielki górski kurort na początku września każdego roku staje się centrum ważnych debat gospodarczych. W tym roku od 4 do 6 września potrwa Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Andrzej Wysoczański

W tym roku krynickie Forum Ekonomiczne odbywa się już po raz 28., a dodatkowo z roku na rok skala wydarzenia jest coraz większa. Podczas zbliżającego się wydarzenia zaplanowano sześć sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat oraz prezentacje narodowe i regionalne.

Jaka będzie tegoroczna edycja?

Organizatorzy spodziewają się ponad 4 tys. uczestników. Jak zapowiadają swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.

I właśnie co roku najwięcej uwagi przyciąga lista VIP-ów, którzy zdecydują się na wizytę na Forum. Organizatorzy do ostatniej chwili wolą nie wypowiadać się na temat listy nazwisk gości z najwyższego szczebla, ponieważ tego typu wizyty zazwyczaj potwierdzane są w ostatnim momencie. – Chcemy kontynuować dobrą tradycję i nie ogłaszać nazwisk ponieważ wiele się jeszcze może zmienić. Niemniej spodziewamy się imponującej liczby prominentnych gości – podkreśla regularnie Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Dwa lata temu w ramach Forum Ekonomicznego odbyło się po raz pierwszy spotkanie Grupy Wyszehradzkiej  czyli premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Rok temu w Krynicy pojawiła się większość ministrów, ten rok pod tym względem nie powinien wypaść gorzej.

Swoje przyjazdy ze strony rządowej potwierdzili już m.in: Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Henryk Kowalczyk, minister środowiska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej – Anna Zalewska. Jeśli chodzi o gości z zagranicy to choćby premier Litwy Saulius Skvernelis czy były prezydent Chorwacji Stjepan Mesić. Jednak lista będzie zdecydowanie dłuższa. W końcu Krynica to najważniejsze spotkanie elit politycznych czy gospodarczych w naszej części Europy

Kluczowe dyskusje

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów”. Goście dyskutować będą w ramach 14 ścieżek tematycznych, takich jak m.in.:  Biznes i Zarządzanie, Forum Energetyczne, Forum Innowacji, Forum Ochrony Zdrowia czy Forum Regionów.

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Ubiegłorocznymi laureatami zostali odpowiednio: premier Beata Szydło, Alior Bank, Fundacja Niepodległości oraz Giorgi Margwelaszwili.

Obrady Forum Ekonomicznego będą obywać się w Centrum Konferencyjnym zlokalizowanym wokół deptaka w Krynicy-Zdrój – na gości czeka zatem wyremontowana niedawno Pijalnia Główna oraz inne budynki jak Dom Forum, Nowy Dom Forum, Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy.

Jedyne takie miejsce

To tu, od niemal 30 lat spotykają się premierzy, przedstawiciele rządów państw europejskich, unijni decydenci, prezesi europejskich firm, eksperci i ekonomiści, aby dyskutować o sprawach najważniejszych. – Spotkanie to ważne wydarzenie i ważny głos dla przywódców państw, ale także i Unii Europejskiej, w sytuacji, kiedy stajemy oko w oko z kryzysem, jaki dotyka nasz świat – mówił Ivo Josipović, prezydent Chorwacji w latach 2010-2015, uczestnik krynickiego Forum.

Krynica, jak podkreślają goście konferencji daje doskonałą okazję do debat i nieformalnych rozmów, podczas których poglądy wymieniają politycy, ale także przedstawiciele biznesu. Zdaniem wielu uczestników jednym z walorów wydarzenia jest umożliwienie przedstawicielom biznesu bezpośredniego przedstawienia swoich spostrzeżeń i uwag dotyczących polityki ekonomicznej i regulacyjnej prowadzonej przez rządy i instytucje europejskie.

Zygmunt Berdychowski, twórca krynickiego Forum podkreśla, że choć wielu gości narzeka na trudny dojazd do Krynicy to z drugiej strony jest to zaleta. – Gdy do Krynicy ktoś dojedzie to zazwyczaj zostaje na dłużej. Tym samym może się spotkać z większą liczba osób, wziąć udział w kilku wydarzeniach – mówił w wywiadach.

Dlatego przewagą spotkań w Krynicy jest właśnie możliwość rozmowy nie tylko przed czy po panelach, ale także na deptaku czy podczas wieczornych imprez. Kurort w czasie Forum tętni życiem do późnych godzin nocnych.

Forum Ekonomiczne w Krynicy, nazywane często polskim Davos, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych spotkań elit gospodarczych, politycznych czy kulturalnych w  Europie Środkowo-Wschodniej. Każda edycja przynosi jakieś głośne wydarzenie, obecna z uwagi na bliskość wyborów parlamentarnych powinna przynieść wiele głośnych deklaracji.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest od początku Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy – krajowe jak i z udziałem kapitału zagranicznego. Głównym partnerem Forum tradycyjnie jest Województwo Małopolskie.

fot. Fundacja Instytut Studiów Wschodnich 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.