Menu
Emilia Bartosiewicz, prezes i założycielka pierwszego w Polsce ogólnopolskiego klubu kobiet biznesu Lady Business Club

Kobiety trzeba zachęcać do mówienia o swoich sukcesach

O pierwszej edycji Plebiscytu Lady Business Awards, powstającej właśnie fundacji promującej i edukującej przedsiębiorcze kobiety oraz o sytuacji kobiet w biznesie opowiada Emilia Bartosiewicz, prezes i założycielka pierwszego w Polsce ogólnopolskiego klubu kobiet biznesu Lady Business Club.

 

Ruszył nabór do Plebiscytu Lady Business Awards 2017. Jaka jest idea tej inicjatywy?

Nagradzamy kobiety, które są wzorem przedsiębiorczości, tworzą wyjątkowe firmy i silne marki, za którymi stoją jakościowe produkty i rzetelne usługi. Ale przede wszystkim wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem, a także wiedzą i doświadczeniem. Wnoszą w świat biznesu ogromną energię i pasję, które napędzają polską przedsiębiorczość.  Chcemy, aby ich zaangażowanie i osiągnięcia zostały docenione i zauważone. A tym samym promujemy przedsiębiorczość wśród kobiet i tworzymy sprzyjającą atmosferę do zakładania własnych firm.

Kto może wziąć udział w Plebiscycie?

Zapraszam do udziału kobiety, które są obecne w biznesie od lat i nie boją się przyznać, że odnoszą sukcesy. Głównym warunkiem, który powinny spełnić jest czas działalności – minimum 15 lat nieprzerwanego istnienia firmy i 10 lat zarządzania nią. Kapituła oceniać będzie sukcesy na polu zawodowym, wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości, etykę działania, zaangażowanie w działania prospołeczne i charytatywne.

Aby się zgłosić wystarczy wypełnić formularz na stronie www.ladybusinessawards.pl do końca października. Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbędzie się podczas uroczystości połączonej z inauguracją powstania naszej fundacji, 24 listopada 2017.r w Warszawie.

Jakie korzyści płyną z udziału w Plebiscycie?

Wygrana w Plebiscycie to przede wszystkim ogromne wyróżnienie i prestiż. W naszym plebiscycie nagrody przyznaje niezależna, złożona z ekspertów Kapituła, nie można kupić statuetki jak często ma to miejsce w innych konkursach. Laureatki otrzymują też tytuł honorowej ambasadorki Lady Business Club. Kobiety trzeba zachęcać do mówienia o swoich sukcesach. Zdobycie nagrody to okazja do wypromowania siebie i swojej firmy, zakomunikowania swoich dokonań biznesowych, wzmocnienia wizerunku i zyskania uwagi sponsorów, mediów oraz klientów. To też powód do osobistej satysfakcji, która nie tylko wzmacnia przekonanie o słuszności swoich biznesowych wyborów, ale też daje motywację i inspirację do dalszego rozwijania firmy.

Podobnych inicjatyw jest wiele. Czym Lady Business Awards różni się od innych?

Jak wspomniałam, o randze naszego wydarzenia świadczy przede wszystkim Kapituła złożona z wybitnych postaci. Zasiądą w niej: Stanisława Missala – właścicielka marki Quality Missala, Irena Kurdziel – prezes Grupa Kotrak, Zofia Żuk – prezes Łuksja Sp. z o.o., Alicja Wojciechowska – prezes Alles. Wkrótce ujawnimy kolejne nazwiska.

Przyjęliśmy też kryteria, które pozwalają zidentyfikować ponadprzeciętne osiągnięcia i rzetelnie ocenić postawę kandydatek, która może stanowić inspirację i wzór dla wielu kobiet debiutujących w biznesie. Udało nam się również pozyskać wsparcie mediów oraz polskich i zagranicznych instytucji i organizacji biznesowych, które potwierdzają wysoki poziom i zapewniają rozgłos wydarzeniu.

 

Organizatorem jest klub Lady Business Club. Proszę opowiedzieć o Państwa działalności.

Klub powstał 6 lat temu jako inicjatywa, która przede wszystkim integruje i promuje kobiety biznesu, zapewnia ekspercką wiedzę, wsparcie w strategicznych działaniach i efektywnym zarządzaniu firmą oraz w budowaniu profesjonalnego wizerunku.

To również sieć społecznościowa, w której członkinie mogą nawiązać nowe, wartościowe kontakty biznesowe, wymienić się doświadczeniem. Działamy na terenie całej Polski, organizujemy stałe spotkania biznesowe w Warszawie, Trójmieście, Katowicach i Krakowie. Wkrótce, dzięki statusowi fundacji, poszerzymy nasze działania o współpracę międzynarodową.

Dlaczego zdecydowała się Pani przekształcić Klub w Fundację?

Od jakiegoś czasu prowadziłam rozmowy z zagranicznymi klubami i stowarzyszeniami zainteresowanymi kojarzeniem biznesów. Status fundacji pozwala nam nawiązywać współpracę z zagranicznymi partnerami, a także zwiększy możliwości pozyskiwania funduszy. Stawiamy sobie za cel promocję polskich firm poza granicami Polski, a także zintensyfikowanie działalności edukacyjnej poprzez organizację otwartych warsztatów dla właścicielek firm.

Jak Pani zdaniem sytuacja kobiet wygląda dzisiaj w świecie biznesu? Jakie są największe trudności? Dostrzega Pani jakieś zmiany na przestrzeni lat?

Biznes nie ma płci, prawo zapewnia równe traktowanie i dostęp do wiedzy, narzędzi itp. Jednak istnieją niekorzystne stereotypy, które choć nieco słabną z upływem lat, to wciąż są silne. Wciąż kobieta zakładająca firmę czasem jest traktowana jak hobbystka, a nie przedsiębiorca. Musi udowadniać, że zna się na biznesie, finansach, marketingu, sprzedaży… Kompetencje mężczyzn są rzadziej podważane. Niestety wynika to nadal z mniejszej pewności siebie kobiet niż mężczyzn. Wszystko zależy od tego co mamy w głowie i w sercu.

Kobieta otrzymuje też mniejsze wsparcie, musi przekonywać siebie i innych, że uda się jej pogodzić obowiązki prywatne z biznesowymi. Jest to oczywiście trudniejsze dla kobiet, aby znaleźć tę równowagę i pozbyć się wyrzutów sumienia, że realizuje swoje ambicje zamiast opieki nad dzieckiem.

Istnieją też ogromne bariery wewnętrzne, poniekąd wynikające z tych stereotypów. Dzięki wsparciu najbliższych i otoczenia kobietom udaje się pokonać obawy i przeciwności. Jako Klub staramy się wspierać je w budowaniu pewności siebie, odważnym promowaniu swoich firm i świadomym budowaniu wizerunku.

Dostrzegam wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim coraz większe zaangażowanie partnerów kobiet. Coraz częściej mężczyźni angażują się i odciążają kobiety w domowych obowiązkach, wręcz zachęcają i dopingują biznesowe ambicje. Po części wymusza to ekonomia, a po części rosnąca świadomość, że możliwość realizowania się w biznesie jest niezbędna wielu kobietom do osiągnięcia spełnienia i szczęścia. Co ma przecież ogromny wpływ na relacje również z najbliższymi.

Dziękujemy za rozmowę.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.