JAK NETWORKING wspiera rozwój biznesu
Networking to budowanie sieci kontaktów, które mogą nam pomóc w stworzeniu szerokich relacji z profesjonalistami i przedsiębiorcami. Wiedząc, czym jest, jak działa i czy przydaje się w prowadzeniu firmy, przejdźmy do jego drugiego poziomu wg. Robyn Henderson.
Grzegorz Turniak
Poziom drugi: jak networking jest umiejscowiony w moim świecie
Przede wszystkim zastanówmy się, jak planujemy rozwinąć nasz biznes poprzez networking, określając cele, strategię oraz kolejne kroki. Zacznijmy od oceny naszych zasobów. Raz na jakiś czas warto zrobić mini audyt sieci kontaktów osobistych i zawodowych. Należy przejrzeć, czyje numery ma się w telefonie, kogo się zna na portalach typu Facebook czy Linkedin oraz jakie kontakty zawiera skrzynka w poczcie e-mail. Przeanalizujmy też, z jakich sieci społecznościowych i profesjonalnych korzystają nasi znajomi.
Jak wygląda ich kategoryzacja? Podam przykład w poprzedniej firmie, Jobpilot, grupowałem kontakty według stanowisk (np. HRD, prezes itp.), typów firm (np. konsulting, konkurencja) lub umiejscawiałem je w kategorii „inne” ( np. studenci ). Obecnie robię to pod kątem miast i regionów oraz zajmowanych stanowisk.
Zastanówmy się, kogo chcemy poznać w najbliższym roku oraz o kogo planujemy poszerzyć strefę wpływu społecznego. Zróbmy taką listę i stale ją aktualizujmy. Posiadanie jej ułatwia realizację wspomnianego wyżej planu – zwracamy wtedy uwagę na to, kto z obecnych znajomych może nam pomóc w dotarciu do wybranej osoby.
Aby ułatwić sobie pracę, poświęćmy kilka minut dziennie na wpisanie nowych kontaktów do bazy oraz skategoryzowanie ich, co ułatwi późniejsze zarządzanie nimi (można to także zlecić asystentowi jako jego codzienne zadanie). Rekomenduję również wysyłanie e-maili zawsze z podziękowaniem za odbytą rozmowę. Taki „cyfrowy ślad’ stanowi drugi krok w podtrzymaniu relacji i staje się pretekstem do telefonu lub kolejnego spotkania.
Po określeniu networkingowych celów będzie nam łatwiej odezwać się do wielu ze swoich znajomych. Kiedy wybieramy się na jakąś konferencję, galę, spotkanie klubu biznesu czy imprezę networkingową, poinformujmy o tym i zaprośmy swoich partnerów biznesowych, wysyłając im e-mail czy sms. Zazwyczaj 10% z zaproszonych ludzi podziękuje od razu, a pozostali uczynią to przy okazji jakiegoś spotkania. Moje doświadczenia pokazują, że w zależności o rodzaju imprezy, 1 do 3% znajomych skorzysta z takiego zaproszenia. Jeśli zaprosimy kogoś dzwoniąc do niego, skuteczność wzrasta nawet do 5 15 %. Z niektórymi osobami możemy odnowić relację przy okazji składania życzeń urodzinowych czy imieninowych. Ułatwiają to serwisy społecznościowe, które podpowiadają, kto danego dnia obchodzi swoje urodziny. Taki moment jest też doskonałą okazją do zamieszczenia krótkich referencji.
Inną przydatną metodą w podtrzymywaniu kontaktów jest „polubienie” i komentowanie wypowiedzi wybranych osób na portalach społecznościowych lub wysyłanie im linków do interesujących dla nich informacji. Dość często ludzie na facebooku proszą mnie o promowanie ich inicjatywy, wydarzenia, szkolenia czy spotkania stowarzyszenia. Jeśli jest to bliskie moim wartościom, chętnie to czynię. Z drugiej strony daje to możliwość wzajemności i od czasu do czasu można później poprosić o coś, czego się samemu potrzebuje.
Podczas networkingu warto kierować się swoimi wartościami i etyką np. nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje na portalach społecznościowych. Są stratą czasu i nierzadko budują niekorzystny wizerunek. Należy pamiętać, że spotkania networkingowe i aktywność w społecznościach internetowych sprzyjają w kreowaniu profesjonalnego obrazu naszej firmy na rynku. Dobrze jest także obserwować najlepszych networkerów czy gospodarzy przyjęć i uczyć się od nich.
Grzegorz Turniak
niestrudzony orędownik idei: networkingu, miglingu, zarządzania talentami i karierą. W 2006 r. założył i do końca 2012 r. był prezesem BNI Polska. Złożył i prowadził z partnerami The Top Careers Club. Wcześniej, w swojej karierze pełnił m.in. funkcje: prezesa Jobpilot Polska, HR Sector Sales Managera w SAP Polska, Managing Directora w Neumann Management Institute, Dyrektora Polskiej Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, certyfikowany konsul- tant OD (OD Institute Ohio), nauczyciel przedsiębiorczości (Babson College) oraz certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). W latach 2002- 2004 Członek Zarządu PSZK, założyciel i Prezes: Polskiego Stowarzyszenia Profe- sjonalych Facylitatorów i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Współautor książek: z J. Santorskim „Alchemia Ka- riery”, z R. Wendtem „Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują” i z W. Antosiewiczem „Praktyczny poradnik networkingu”.