Menu

FIZJOTERAPEUCI NA PIERWSZEJ LINII FRONTU EPIDEMII COVID-19

Fizjoterapeuci także nie pozostają bierni wobec pandemii – 300 fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19, a ok. 9000 z pacjentami, dla których potencjalnymi skutkami przerwania fizjoterapii mogą być poważne uszczerbki na zdrowiu, cieżkie powikłania, a nawet zagrożenie życia. Tak samo na równi z innymi profesjonalistami są narażeni na ryzyko zarażenia SARS-CoV-2. Kontakt z fizjoterapeutą jest bowiem długotrwały oraz bezpośredni. 

Jak donosi KIF (Krajowa Izba Fizjoterapeutów) już ponad 300 przedstawicieli fizjoterapeutów pracuje z chorymi na COVID-19. Aby ich wesprzeć Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała nowe zalecenia do prowadzenia fizjoterapii z zarażonymi pacjentami. Kolejnym krokiem w kierunku lepszego przygotowania fizjoterapeutów do postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z COVID-19 jest propozycja Izby dotycząca szkoleń on-line dla chętnych osób. Ofertę skierowano w pierwszej kolejności do fizjoterapeutów zatrudnionych w szpitalach jednoimiennych. Pomysł spotkał się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem nie tylko fizjoterapeutów, ale także wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy widzą potrzebę zdobycia nowej i jakże przydatnej wiedzy w obliczu epidemii. Na szkolenia on-line zgłosiło się blisko 220 osób z 26 podmiotów.

Fizjoterapeuci gotowi do wsparcia innych profesjonalistów medycznych nie tylko w obszarze fizjoterapii

Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów trafiają liczne zgłoszenia od fizjoterapeutów, którzy rozumieją powagę sytuacji i są gotowi podjąć się pracy z osobami zakażonymi. Wielu z nich przy tym podkreśla, że wykonywanie medycznego zawodu zaufania publicznego obliguje do wspierania pozostałego personelu w wykonywaniu czynności medycznych. Ich postawa jest rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy wśród innych profesjonalistów medycznych.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się także z apelem do Premiera i Ministra Zdrowia z prośbą o włączenie chętnej grupy fizjoterapeutów do pracy w walce z epidemią wywołaną przez koronawirusa. W następnych dniach w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz wojewodami uruchomimy mailing oraz informacje na stronie www. W przygotowaniu jest także instrukcja o zasadach bezpieczeństwa i warunkach i organizacji pracy. Pragniemy ułatwić i przekazać aktualną i rzetelną informację wszystkim tym, którzy chcieliby się podjąć niezwykle trudnej, ale jakże potrzebnej i odpowiedzialnej pracy z zarażonymi pacjentami, zarówno w obszarze pracy fizjoterapeutycznej oraz wsparcia w zakresie wykonywania innych czynności medycznych. Jest rzeczą naturalną, że gotowość fizjoterapeutów do pracy musi się wiązać z odpowiednim zabezpieczeniem podczas jej wykonywania.

Podkreślamy, iż: 

– cały czas we wszystkich powyższych działaniach mówimy o współpracy z osobami, które są chętne do współpracy i podjęcia aktywności;

– mówimy o pracy za wynagrodzeniem i z odpowiednim zabezpieczeniem w środki ochronne. 

Załącznik:
– Apel do Premiera oraz Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2020r. 

02_04_2020_gotowosc_fizjoteraputow

 Agnieszka Majcher

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.