Menu

Akcja „Katyń Pro Memoria. Zapal światło pamięci”

W niecałe 24 godziny od uruchomienia portalu „Katyń Pro Memoria” każdej spośród 4415 Ofiar Zbrodni Katyńskiej spoczywających w Katyniu zapalone zostało symboliczne światło pamięci.

Organizatorzy akcji nie spodziewali się, że w zaledwie kilkanaście godzin po uruchomieniu portalu, zaangażowanie internautów będzie tak ogromne i uda się zapalić wirtualny znicz wszystkim pochowanym w Lesie Katyńskim.
(…)Dziękujemy i zapraszamy do odwiedzenia strony „Katyń Pro Memoria”, gdzie można zobaczyć jak wygląda Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, zapalić światło pamięci i oddać hołd Ofiarom Zbrodni sprzed 80 lat – zachęcał dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor CPRDiP.
Kolejnym celem stało się 22 tysiące świateł dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej spoczywających w Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych nieznanych miejscach. Liczba 22 tysiące jest bowiem symboliczna. – (…) Chcieliśmy zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że Zbrodnia Katyńska cały czas kryje w sobie wiele tajemnic. Wciąż nie wiemy, gdzie pochowanych zostało prawie 4 tysiące polskich obywateli, nie znamy ich imion, nazwisk, życiorysów. Wiemy jednak, że nie wolno nam o nich zapomnieć – mówił dr Maciej Wyrwa, historyk zajmujący się rekonstrukcją tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” w CPRDiP.Dzięki Internautom płonie już ponad 40 tysięcy świateł, a organizatorzy pragną by zapłonęło ich 80 tysięcy na 80- tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Uruchomiono interaktywny portal internetowy, który przybliża Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

https://katynpromemoria.pl/

Zapraszamy na wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Pierwszy poziom narracji to przestrzeń Memoriału ujęta w sposób symboliczny poprzez pięć obszarów. Podążając w głąb lasu, odkrywamy „Głosy” ofiar, bliskich, świadków ekshumacji. Czytają je wybitni aktorzy, m.in. Jan Englert, Piotr Fronczewski, Andrzej Chyra, reżyser Iwan Wyrypajew.

Poprzez drugi stopień narracji bardziej dociekliwi mogą wyjść poza symboliczną przestrzeń i zobaczyć jak cmentarz wygląda w rzeczywistości, dzięki serii specjalnie zrealizowanych filmów wzbogaconych o głos narratora i elementy interaktywne….

red. Agnieszka Majcher

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.