Już za parę dni rozpoczyna się Europejski Kongres MŚP !
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to największe wydarzenie adresowane do tego sektora nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jego europejski wymiar wybrzmi w tym roku szczególnie, bo w tym roku mija dwadzieścia lat od przystąpienia Polski do Unii. To oczywiście skłania do refleksji i będzie to jeden z ważniejszych tematów jakimi się zajmie 14 już Europejski Kongres MŚP rozpoczynający się w Europejskim Centrum Kongresowym Katowicach 29 października. Bo poparcie dla Unii, choć wciąż chyba najwyższe w Europie, jest jednak niższe niż w przeszłości. Wśród przedsiębiorców jest ono bez wątpienia jeszcze wyższe, ale tu dyskusja toczy się już nie o to czy, czy jesteśmy za czy przeciw, ale dotyczy konkretów. Polska gospodarka jest częścią europejskiej i to jest właściwie dla wszystkich oczywiste. Alternatywy nie ma. Wielka Brytania spróbowała i się przekonała. Mają o wiele więcej problemów niż mieli wcześniej i jeszcze nie mają kogo obarczyć odpowiedzialnością za nie. Choć zrzucanie odpowiedzialności na innych to akurat problem polityków, nie przedsiębiorców, ale i oni mogli się przekonać, że nie było warto. Spierać się będziemy zatem na kongresie o to, czy w Unii być, ale o jej politykę. O to, jak polityka będzie najlepsza dla europejskiej, ale i dla naszej gospodarki, bo mamy też prawo by wtrącić tu swoje trzy grosze. Hasło tegorocznego kongresu brzmi „Shape the Future Now”, czyli „Nadaj Kształt Swojej Przyszłości Już Teraz”. Przedsiębiorcy@eu są jednym z patronów medialnych tego ważnego wydarzenia. Zachęcamy, by na Europejski Kongres MŚP wybrać się osobiście i wziać w tej dyskusji udział. Dodajmy jeszcze, że udział w nim jest bezpłatny, co w przypadku tego typu wydarzeń nie jest oczywiste, ale jest konsekwentnie utrzymywana tu tradycją, wystarczy się tylko zarejestrować, co wciąż jest możliwe.
Jak tę dyskusję widzą organizatorzy? Wymieniają dziewięć wyzwań, z którymi Unia Europejska powinna się zmierzyć i to one mają być wiodącymi tematami dla toczonej na kongresie dyskusji. Poniżej zajmiemy się na początek dwoma.
Wyzwanie pierwsze – sprostać konkurencji
Unia Europejska od lat jest światowym liderem w dążeniu do dbania o środowisko i przyszłość planety. Stawiane cele oznaczają jednak konkretny, poważny bagaż dla obywateli, rządów, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców. Takim pokoleniowym problemem jest transformacja ekologiczna.
– Celem jest gospodarka zmierzająca w stronę obiegu zamkniętego (GOZ). Narzędziem do jego osiągnięcia jest obowiązkowe za niedługo raportowanie wskaźników ESG. Dla tysięcy firm to kluczowy nowy obowiązek, bo tylko dostosowanie się do wymogów ekologicznych pozwoli pozostać konkurencyjnym na wspólnym, europejskim rynku – tłumaczy Tomasz Zjawiony.
To poważne wyzwanie, bo raportowanie ESG wymaga m. in. wykształcenia kilkudziesięciu tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. Transformacja ekologiczna i energetyczna jest procesem wieloetapowym i wielowątkowym. Jej poszczególnym aspektom będzie poświęcone kilkanaście dyskusji w ramach poszczególnych ścieżek tematycznych: „Going Global”, „Prawo i Podatki”, „Tech Trends” czy „Think Eco! Forum”.
Uwaga! Płynność finansowa zagrożona
„Ekonomy! Stupid” – to hasło wyborcze Billa Clintona ukształtowało dyskusje ekonomiczne i gospodarcze na świecie w ostatnich dekadach. Wciąż jest aktualne, bo mniejsze i większe kryzysy ekonomiczne, światowe pandemie czy konflikty zbrojne, co rusz zakłócają funkcjonowanie biznesu.
– Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, opóźnieniami w płatnościach, rosnącymi kosztami prowadzenia działalności oraz wysoką inflacją. Wszystko to, negatywnie wpływa na płynność finansową nie tylko konkretnych firm, ale i całych branż – wskazuje prezes RIG.
Kluczowym wyzwaniem dla każdego właściciela firmy jest utrzymanie płynności finansowej. Górą lodową, po zderzeniu z którą, nawet najlepszy biznes może zatonąć są jednak zatory płatnicze. Im trudniejsza sytuacja branży czy całej gospodarki, tym one większe. Co może pomóc?
– Na pewno faktoring, ale nie tylko. Na rynku pojawiają się nowe instrumenty finansowe, ale również dotacje – podpowiada Tomasz Zjawiony.
Wyzwanie drugie – utrzymać płynność finansową
Odpowiedzi na pytanie: jak utrzymać płynność i kto w tym pomoże, uczestnicy 14. EKMŚP znajdą w ścieżce tematycznej: „Finanse i Inwestycje”. To sześć dyskusji w ciągu dwóch kongresowych ni. Ulgi i dotacje dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansowanie transformacji energetycznej, inwestycje w branżę rozrywkową, przykłady sukcesu wielu firm – to tylko niektóre z zapowiadanych tematów.
Szczególnie interesująco zapowiada się panel „Autostrada możliwości – kapitał na rozwój” (środa, 30 października, godz. 11.30). Uczestnicy będą wskazywali, gdzie dziś najlepiej pozyskiwać kapitał na inwestycje, jakie instrumenty finansowe oferuje Unia Europejska, ale również podyskutują o przeszkodach i barierach dla sektora MŚP.
Ryzyka czają się wszędzie
Jak mawiają eksperci, jedyny pewnik w dzisiejszej gospodarce to błyskawiczne zmiany i spora niepewność, stąd fundamentalnego znaczenia nabiera przewidywanie ryzyka, zarządzenie nim, ale również planowanie strategiczne.
Firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak wszystkie inne, muszą wprowadzać nowe rozwiązania i technologie informatyczne. Mimo że termin wprowadzenia Krajowego Systemy e-Faktur został ostatnio przesunięty na 1 lutego 2026 roku, to data początku tej „rewolucji” stale się zbliża. Jako pierwsi, temu obowiązkowi będą musieli sprostać przedsiębiorcy z obrotem ponad 200 mln zł w przyszłym roku. Mniejsi, będą mieli dwa miesiące więcej na przygotowania.
– Przed nami finalne konsultacje z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową. Opinie uczestników EKMŚP są ważne, bo trzeba zmierzać w stronę uproszczenia tego systemu – tłumaczy wiceprezes RIG Marlena Miąsko.
Już dziś wiadomo, że przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się specjalną aplikacją przygotowaną przez ministerstwo finansów. Podstawowe faktury i ich korekty będzie można wystawiać nawet na smartfonie. Testowe wersje aplikacji są już dostępne.
Szczegółowa agenda jest już na stronie kongresu i obejmuje oczywiście znacznie więcej tematów. Kongresowi towarzyszyć będą tradycyjnie Targi Biznes Expo. Na 14. Europejski Kongres MŚP zapraszamy do Europejskim Centrum Kongresowym Katowicach przy katowickim Spodku, ten punkt orientacyjny może się przydać, bo ultranowoczesne centrum kongresowe jest niemal w całości ukryte pod ziemią. Jest ono miejscem kongresowych obrad od chwili jego oddania do użytku w 2015 roku.
więcej: www.ekmsp.eu
Udział w kongresie jest bezpłatny, wymagana jest tylko rejestracja online.
red. Rafał Korzeniewski