Menu
Specjalistyczna diagnostyka medyczna w smartwatchu? Polscy inżynierowie mają na to sposób!

Specjalistyczna diagnostyka medyczna w smartwatchu? Polscy inżynierowie mają na to sposób!

Miniaturyzacja układów elektronicznych sprawiła, że mieszczące się w kieszeni smartfony zastąpiły komputery stacjonarne, a w miejscu prostej Frani stanęły pralki wykorzystujące AI. Po przełomie w dziedzinie mikroelektroniki czas na kolejny – tym razem w fotonice. „Rewolucja w fotonice już trwa, a polscy inżynierowie stoją na jej czele” – mówi Maciej J. Nowakowski z Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, który 12 czerwca będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Dlaczego Polska” podczas targów Evertiq Expo w Krakowie.

M.J.Nowakowski_ prelegent na Evertiq Expo w Krakowie

Fotonika i mikroelektronika są jak dwie strony tej samej monety – obydwie towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia. Fotonika, czyli dziedzina bazująca na ruchu cząstek światła, już teraz pozwala skutecznie wykrywać i leczyć choroby, m.in. dzięki wykorzystaniu chirurgii laserowej. Dostarcza nam rozrywki za sprawą wyświetlaczy OLED i LED, a niedługo może zrewolucjonizować rynek autonomicznych pojazdów – mówi Maciej J. Nowakowski.

Zastosowanie specjalistycznych sensorów fotonicznych w motoryzacji pozwoli skuteczniej wykrywać przeszkody oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów i pasażerów w pojazdach autonomicznych. Wykorzystanie technologii przyszłości już niedługo odegra też kluczową rolę w profilaktyce zdrowotnej, umożliwiając każdemu posiadaczowi smartwatcha samodzielne monitorowanie parametrów diagnostycznych na poziomie dostępnym dziś wyłącznie w laboratoriach. Rewolucja w ułatwieniu dostępu do specjalistycznych danych medycznych może stać się zasługą polskich inżynierów.

Polska myśl technologiczna odgrywa istotną rolę w światowej fotonice. Przykładem może być przełomowe zastosowanie światłowodów do precyzyjnego wykrywania raka piersi w ciągu kilkunastu minut. Służące do tego urządzenie właśnie przechodzi próby kliniczne. Prawdziwą rewolucją może być jednak powstanie pierwszej na świecie fabryki, fotonicznych układów scalonych na podczerwień, nad czym pracuje obecnie polska firma VIGO Photonics. To będzie milowy krok na drodze do miniaturyzacji układów fotonicznych, które dzięki temu staną się tańsze i powszechnie dostępne – podsumowuje uczestnik debaty moderowanej przez dra Macieja Kaweckiego, która odbędzie się podczas tegorocznego Evertiq Expo w Krakowie.

Fotonika jest niewątpliwie jedną z kluczowych technologii przyszłości, lecz w dynamicznym rozwoju branży elektronicznej partycypują także specjaliści z innych dziedzin, m.in automatyki, robotyki, sztucznej inteligencji, elektromobilności, automatycznej inspekcji optycznej, projektowaniu urządzeń elektronicznych oraz branży kosmicznej. Już 12 czerwca będą oni mieli okazję spotkać się i wymienić doświadczeniami podczas najpopularniejszych targów dla branży elektronicznej – Evertiq Expo w Krakowie.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będą „Technologie Przyszłości”, a na uczestników targów czekać będzie wiele atrakcji, m.in. wystąpienia ekspertów, debata „Dlaczego Polska” oraz prezentacja wynalazków i nowatorskich rozwiązań opracowanych przez Sekcję Rakiet AGH Space SySTems & Balony Stratosferyczne z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Osiągnięcia polskich specjalistów z takich dziedzin jak fotonika, robotyka, automatyka czy sztuczna inteligencja mogą odegrać niebagatelną rolę w globalnym postępie technologicznym, którego jesteśmy świadkami. Aby tak się stało, potrzebujemy kolejnych przełomowych odkryć, ale także wymiany doświadczeń i popularyzowania polskiej myśli technologicznej. Bardzo się cieszę, że już 12 czerwca Kraków stanie się miejscem spotkania przedstawicieli branży elektronicznej z całego świata.  Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w najbardziej energetyzującej edycji Evertiq Expo – mówi Daniel Myrtenblad, project manager Evertiq Expo.

Udział w targach w roli uczestnika jest bezpłatny. Aby dołączyć do wydarzenia, wystarczy zarejestrować się pod linkiem: https://evertiq.pl/expo/KRK2024_visit.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a patronami medialnymi zostali: magazyn Przedsiębiorcy@eu, Klub Integracji Europejskiej, Staleo.pl, Zrobotyzowany.pl, portal Mikrokontroler oraz czasopisma i portale: elektrotechnikAUTOMATYK i MM Magazyn Przemysłowy.

### 

O Evertiq EXPO:

Evertiq AB jest organizatorem znanych na całym świecie eventów dla branży elektronicznej – Evertiq Expo. Pierwsza edycja targów odbyła się 2011 r. pod nazwą TEC (The Evertiq Conference) w szwedzkim mieście Lund. Od tego czasu kilka razy w roku w różnych częściach Europy nieprzerwanie odbywają się targi skupiające czołowych projektantów, producentów, dystrybutorów i pasjonatów branży elektronicznej. W tym roku święto branży elektronicznej jest organizowane w Polsce (Kraków, 12 czerwca 2024; Warszawa, 24 października 2024), Niemczech (Berlin), Szwecji (Malmo, Goteborg), Francji (Sophia Antipolis) i Finlandii (Tampere).

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.