Gry komputerowe – dlaczego warto w nie grać?
Gry komputerowe mają przede wszystkim dostarczać rozrywki, ale to nie wszystko. Istnieje kilka ważnych korzyści wynikających z grania. Oto one.
Granie w gry komputerowe nigdy nie wychodzi z mody. Pomimo kontrowersji towarzyszących tej aktywności, trudno jest nie zgodzić się, że fenomen gier komputerowych ma ogromny wpływ na nasze społeczeństwo, a same gry zyskały ogromną popularność i uznanie. Praktycznie od początku pojawienia się gier komputerowych pojawia się sporo badań mających potwierdzić lub zaprzeczyć ich pozytywny, lub negatywny wpływ na psychikę człowieka. Podobnie jak w wielu innych aspektach nie brakuje głosów „za” i „przeciw” graniu w gry.
W tym artykule zastanowimy się, dlaczego warto grać w gry komputerowe, jakie są największe zalety tej rozrywki, a przez całą naszą analizę będziemy opierać się na najnowszych badaniach i analizach psychologów.
Redukcja stresu i sposób na relaks
Zacznijmy od najbardziej oczywistej korzyści grania w gry komputerowe, czyli przyjemnego sposobu na spędzenie wolnego czasu. Zostało naukowo udowodnione, że warto grać w gry komputerowe, bo są jednym z najlepszych sposobów na redukcję stresu dla osób, którym ta aktywność sprawia dużą przyjemność.
Jeśli gra posiada wciągającą i interesującą fabułę, piękną grafikę oraz światy, w których można się wręcz zanurzyć, gracze mogą z łatwością oderwać się od codzienności i wskoczyć w alternatywny świat fantasy, rozgrywek piłkarskich, symulacji wyścigów czy strzelanek. W zależności od temperamentu gracza, można zanurzyć się w spokojnych i sielskich rozgrywkach lub tych pełnych akcji i napięcia.
Niektórzy gracze mogą wręcz wpaść w stan tzw. flow, co sprzyja chwilowemu zapomnieniu o problemach, czy stresach – stan flow nie jest jednak rozwiązaniem, które jest pozbawione wad. Zbyt długi czas spędzony na graniu może wpływać negatywnie na inne elementy życia, które jeśli zostaną zaniedbane, wprowadza gracza w błędne koło stresu.
Wpływ na umiejętności poznawcze
Gry komputerowe mają też nieoceniony wpływ na umiejętności poznawcze. Do takich gier zaliczają się gry strategiczne oraz te wymagające szybkiego myślenia. Do najpopularniejszych gier tego typu zaliczany szachy internetowe, gry logiczne czy te, które wymagają przewidywania ruchów przeciwnika oraz szybkiego podejmowania decyzji.
Także gry karciane, zaliczane do nurtu gier hazardowych, takie jak poker, blackjack czy bakarat dostępne w 20Bet Casino, wymagają od graczy dokonywania pewnych kalkulacji w głowie, a przydatny okazuje się rachunek prawdopodobieństwa. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na pamięć roboczą, wyostrzyć koncentrację czy umiejętności rozwiązywania problemów.
Chęć zostania najlepszym graczem wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, dalszych treningów, zwiększania doświadczenia analitycznego i szybkiej analizy. To z kolei może przełożyć się także na życie codzienne.
Pozytywny wpływ na umiejętności społeczne
Chociaż ta zaleta gier komputerowych może nie wydawać się najbardziej oczywistą, w rzeczywistości granie w gry komputerowe może pomagać w rozwijaniu pewnych umiejętności społecznych. Wiele współczesnych gier komputerowych oferuje tryb gry multiplayer, dzięki którym gracze z całego świata mogą się integrować i poznawać.
Oprócz oczywistych benefitów, jak opcja podszkolenia języka w rozmowie z osobą z drugiego krańca globu, użytkownicy gier mogą uczyć się jasnej komunikacji, współpracy i pracy w zespole. Jest to szczególnie istotne w grach e-sportowych, takich jak Fortnite czy CS, które wymagają od graczy koordynacji działań. To z kolei sprzyja rozwijaniu umiejętności społecznych, negocjacyjnych czy budowania relacji.
Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że do jako ludzie jesteśmy osobami społecznymi, dlatego kontakty międzyludzkie nie powinny ograniczać się wyłącznie do świata online. Umiejętności społeczne nabyte podczas grania w gry oraz poprawa języka obcego powinna być wykorzystana także do poznawania nowych ludzi w tzw. realu.
Praca nad kreatywnością
Tworzenie własnych światów w grach takich jak The Sims czy Minecraft bezpośrednio stymuluje kreatywność graczy, którzy mogą tworzyć i modyfikować własne postacie. To z kolei pozwala eksperymentować, budować i rozwijać własne projekty. Ta stymulacja kreatywności może też wpływać na inne dziedziny życia.
Kreatywność nabytą podczas grania w gry można też wykorzystać bezpośrednio w swojej pracy. Miłość do gier można przełożyć na karierę zawodową. Doskonale wiedzą o tym twórcy gry Wiedźmin i Cyberpunk 2077, którzy swoimi projektami podbili serca graczy na całym świecie. Tym, co stało się ich główną motywacją, była pasja do gier, którą zdobyli przez lata wcześniejszego grania. Wydane przez CD Projekt RED gry weszły już do kanonu i pozwoliły twórcom zdobyć uznanie na całym świecie.
Lepsza koordynacja
W wielu przypadkach, aby grać w gry, trzeba wykazać się precyzją ruchów. Dotyczy to szczególnie gier akcji czy gier symulacyjnych. Praca nad tą cechą znacznie poprawia koordynację ręka-oko. Granie w gry komputerowe nierzadko wymaga szybkiego reagowania i precyzyjnych ruchów. Jak pokazują badania, gracze nierzadko mają znacznie lepsze zdolności manualne i reagują szybciej niż osoby, które nie grają w gry komputerowe regularnie.
Gracze powinni jednak pamiętać o zadbanie o ergonomię podczas gry. Wygodne fotele, odpowiednia postawa oraz regularne przerwy od siedzenia przed komputerem do podstawa. Warto zrównoważyć czas poświęcany na gry komputerowe innymi aktywnościami ruchowymi i sportowymi, chociażby spacerami czy jazdą na rowerze.
Adaptacja do nowych warunków
W świecie gier komputerowych wszystko zmienia się szybko i bez ostrzeżenia. To z kolei wymaga od graczy pozostawania w ciągłej gotowości i natychmiastowego dostosowywania się do nowych warunków. Chociaż początkowo może być to źródłem stresu i niepokoju, gracze mogą wyrobić w sobie nawyk błyskawicznego „przestawienia” się do nowych warunków.
Tę umiejętność adaptacji do nowych warunków mogą później przenieść do życia codziennego, rozwijać elastyczne myślenie, lepiej radzić sobie z porażkami czy skutecznie reagować na zmieniające się okoliczności – zarówno w pracy, jak i w relacjach z drugim człowiekiem.
Wnioski na koniec
Granie w gry komputerowe, jeśli odbywa się z umiarem i nie staje się główną częścią życia, może przynieść liczne korzyści dla ciała i umysłu. Najważniejsze z nich to poprawa umiejętności poznawczych, rozwój umiejętności społecznych, poprawa koordynacji ruchowej, zmniejszenie stresu, pozytywny wpływ na kreatywność i inne.
Granie w gry komputerowe może też stać się pierwszym krokiem do rozpoczęcia wspaniałej kariery gracza e-sportowego, programisty czy dewelopera. Świat gier komputerowych jest wart miliardy dolarów i nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić.
Pamiętaj jednak, aby nie poświęcać na gry komputerowe więcej czasu niż to konieczne oraz nie stawiać gier ponad rodzinę, znajomych, obowiązki czy alternatywne sposoby na relaks, takie jak uprawianie sportu.