Menu

Zielone biuro

Wszystko co powinieneś wiedzieć o roślinach, które sprawią, że poczujesz się w pracy jak w domu. Ważne jest nie tylko co kupić, ale gdzie postawić i w jakim towarzystwie.

Malwina Szymańska, Katarzyna Lerska

Zazwyczaj biuro jako miejsce pracy kojarzy nam się jedynie z bezbarwną przestrzenią i codziennymi obowiązkami. Jesteśmy otoczeni regałami, segregatorami i nudnymi, białymi ścianami. W dzisiejszych czasach, w których dominuje pogoń za pieniędzmi, nie każdy ma czas zadbać o wystrój swojego biura lub firmy. Wiele osób idzie na łatwiznę i jako główny element dekoracji wybiera plastik i szkło, bo uważa, że kwiaty w biurze są nieeleganckie i niepotrzebne. Chcemy pokazać, że żywe rośliny są nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne. Sprawiają, że miejsce pracy, w którym prawie codziennie przebywamy, staje się przytulniejsze i zdrowsze. Rośliny pozytywnie wpływają na naszych pracowników i kontrahentów, bo wprowadzają spokój i harmonię i tym samym pozwalają odpocząć w przerwach między zajęciami. Rośliny stanowią integralną część naszego życia. Dzięki nim jesteśmy blisko natury. Otaczają nas w domu, w ogrodzie, na ulicach, więc dlaczego miałoby ich zabraknąć w naszym biurze?

Jakie kwiaty nadają się do biura?

Oczywiście kwiaty suszone i sztuczne odpowie niejeden pytany. Mówiąc jednak serio, najlepiej wybrać duże kwiaty doniczkowe o pokaźnych liściach. Zieleń nie tylko działa kojąco na nasz wzrok, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie. Walory dekoracyjne są również ważne i warto dopasować kompozycję do kolorystyki wnętrza lub logo firmy. Niestety, nie wszystkie rośliny doniczkowe będą nadawały się do pomieszczeń biurowych. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując zakup roślin. Dwa najważniejsze to zapotrzebowanie rośliny na światło i wodę. W biurach powietrze jest suche ze względu na kaloryfery i klimatyzację,
a okna często są zasłonięte roletami, co sprawia, że w pokojach jest mało światła. Wybierając rośliny do biura, należy skupić się na tych łatwych w utrzymaniu oraz mało wymagających. Warto również poradzić się florysty, który podpowie nie tylko jakie kwiaty wybrać, ale również gdzie je ustawić, aby dobrze rosły. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty doniczkowe wykorzystywane w dekoracjach wnętrz biurowych: Fikus, czyli Figowiec Benjamiński: (Ficus benjamina) Beniaminek swoim pokrojem przypomina drzewo, dlatego jest chętnie wykorzystywany jako element dekoracyjny w pomieszczeniach. Efektowne są również drobne, zwisające listki, które błyszczą i mają żywy, zielony kolor. Fikus jest skuteczną bronią w walce ze szkodliwymi substancjami, bo pochłania, benzen, formaldehyd i trójchloroetylen. Areka katechu (Areca catechu) idealnie nadaje się do dużych pomieszczeń, często spotykana jest w urzędach i instytucjach. Lubi miejsca dobrze oświetlone, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Trzeba ją często podlewać, a na podstawce pod doniczką ciągle powinna być woda. Sansewieria gwinejska (Sansievieria trifascitata) jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki takie jak susza, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi jedynie nadmiernego podlewania. Dorasta do 100–120 cm wysokości. Bardzo często jest sadzona w biurowcach i centrach handlowych. Dracena odwrócona (Dracena reflexa) jest rośliną o pokroju drzewiastym, z wiekiem dolne liście zasychają. Jej ozdobą są zielone, łukowato wygięte, lancetowate liście. Lubi stanowisko jasne, ale nie w pełni nasłonecznione. W okresie wzrostu lubi obfite podlewanie, w zimie oszczędne. Nie lubi nadmiaru wody w doniczce. Doniczki również powinny być dopasowane do aranżacji. Należy wybierać proste, o stonowanych kolorach, takie, które będą podkreślały walory dekoracyjne rośliny, a nie skupiały uwagę na sobie.

Gdzie ustawić kwiaty?

Kwiaty powinny stać w miejscu reprezentacyjnym. Każda roślina powinna mieć dużo przestrzeni, aby swobodnie rosnąc. Nie należy ich chować, stawiać za regałami, czy w miejscach, w których po prostu przeszkadzają. Ważne jest również, aby najpierw wybrać miejsce, w którym ma stać donica, poznać warunki tego miejsca i dopiero wtedy wybrać roślinę – nigdy odwrotnie. Nie należy także rezygnować z roślin w mniejszych pomieszczeniach. Niewielkie rośliny doskonale wyglądają na biurkach pracowników, półkach oraz na korytarzach i stolikach. W tych miejscach doskonale sprawdzą się kaktusy, figowce (fikusy), paprocie, wrzosy, nertery i lithopsy. Pamiętajmy, że zadbane kwiaty są wizytówką naszego biura i dużo mówią o naszym guście i osobowości. Nie ma nic gorszego niż zwiędłe, pożółkłe i zaniedbane rośliny, które zamiast zdobić – szpecą. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu, by zatroszczyć się o naszą zieleń, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Firmy florystyczne proponują dostawę świeżych kwiatów wraz z ustaloną częstotliwością wizyt pielęgnacyjnych za niewielką opłatą. Warto pamiętać o takich miejscach jak recepcja, np. w hotelu lub lada, tam dobrze będzie się prezentować kompozycja z żywych kwiatów. I wbrew pozorom dobrze zaprojektowana tego typu dekoracja może zachować świeżość nawet do 3–4 tygodni.

Oczyszczające właściwości roślin

Zieleń to barwa natury, ma więc uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani, bo powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne, a mianowicie zmniejsza napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Rośliny są naturalnym filtrem i nawilżaczem powietrza, regulują temperaturę i wilgotność. Jonizują i oczyszczają je ze szkodliwych substancji lotnych np. dymu papierosowego. Zwiększają również chęci do działania! Często nie zdajemy sobie sprawy, że w biurach znajduje się wiele substancji wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Jedną z nich jest ksylen, który działa szkodliwie na błony śluzowe oczu i nosa, a także jest szkodliwy w kontakcie ze skórą. Ksylen jest pochłaniany przez takie rośliny jak trzykrotka, arena, dracena i bluszcz. Innym szkodliwym związkiem jest formaldehyd, który podrażnia śluzówki i wywołuje kaszel. Możemy zneutralizować jego obecność np. dzięki figowcowi sprężystemu i benjamińskiemu, filodendronowi, zielistce, nefrolepisowi, wężownicy, skrzydłokwiatowi, dracenie, bluszczowi, trzykrotce czy asparagusowi gęstokwiatowemu.


floradesgin

Malwina Szymańska, Katarzyna Lerska – absolwentki Szkoły Florystyki Małgorzaty Niskiej w Warszawie. Mają na swoim koncie wiele dyplomów i osiągnięć w dziedzinieflorystyki. Właścicielki pracowni florystycznej FloroDesign, która powstała z pasji do kwiatów, natury oraz do kreowania rzeczy wyjątkowych. Pracownia oferuje pełen zakres usług florystycznych.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.