Menu
Ogórkowy poradnik, czyli co musisz wiedzieć o uprawie ogórków

Ogórkowy poradnik, czyli co musisz wiedzieć o uprawie ogórków

Kiedy nadchodzą cieplejsze miesiące, na naszych stołach gości coraz więcej warzyw. Dla wielu z nas ulubionym warzywem jest ogórek. Czy to świeży, soczysty czy jako małosolny to już rzecz gustu. Tradycja uprawy ogórków jest dość długa. Jest to warzywo chętnie wybierane do przydomowych warzywników i na działki. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zbiory nas usatysfakcjonowały, piszemy w tekście poniżej.

Pierwsze kroki

O tym, czy nasz wysiłek związany z uprawą ogórków decyduje w dużej mierze wybór odmiany. Ale nie tylko. Równie ważne są warunki, jakie zapewnimy warzywu oraz staranna i regularna pielęgnacja. Innym istotnym czynnikiem jest pogoda, ale w związku z tym, że nie mamy na nią wpływu, warto skupić się na troskliwej opiece nad naszym poletkiem. 

Porada nr 1: Miejsce dla ogórków

Ogórki mają określone preferencje, co do stanowiska. Aby dobrze wyrosły zapewniamy im ciepłą, urodzajną i dobrze uprawioną glebę. Odczyn odpowiedni dla tych warzyw to 6,8 -7,0. Jeśli zachodzi taka potrzeba, musimy glebę pod ogórki zwapnować lub zakwasić. Ważne, aby zabieg przeprowadzić odpowiednio wcześnie. Miejsce uprawy musi być słoneczne, osłonięte od wiatru. Ogórków nie możemy uprawiać w miejscu, gdzie były wcześniej sadzone warzyw z tej samej rodziny. Sięgając po literaturę fachową, możemy się dowiedzieć, jakie warzywa powinny być uprawiane przed ogórkami, a jakie obok nich. Ogórki są roślinami o silnym wzroście, dlatego zachowujemy odpowiednią rozstawę, która wynosi 80-120 cm pomiędzy rzędami oraz 15-20 cm w rzędzie. Ogórki świetnie sprawdzają się również w uprawie przy podporach np. kratce, sznurkach czy płocie. Jest to znakomite rozwiązanie, gdy brakuje nam miejsca w warzywnym zakątku.

Porada nr 2: Czas i sposób siewu

Ogórki wymagają ciepłej, ustabilizowanej pogody by mogły się rozwijać. Takie warunki występują zazwyczaj w pierwszej połowie maja, ale nie jest to regułą. Siewu możemy dokonać w kilku rzutach, poczynając od połowy sierpnia. Dzięki temu zapewnimy sobie dłuższe zbiory smakowitych warzyw. Aby przyspieszyć kiełkowanie, można skorzystać z pewnego triku. Nasiona ogórków namacza się w letniej wodzie i podkiełkowuje na ligninie czy wacie. Do gruntu przenosimy je po 2-3 sztuki w jeden dołeczek, zakopując je na głębokość ok. 2 cm. Po wykiełkowaniu zostawiamy tylko najładniejszą siewkę.

Ogórkowy poradnik, czyli co musisz wiedzieć o uprawie ogórków

Porada nr 3: Opieka nad ogórkiem

Systematyczna pielęgnacja to jeden z kluczowych warunków naszego sukcesu. Do zabiegów, jakie musimy wykonać, uprawiając ogórki, należą nawożenie, podlewanie, ściółkowanie i ochrona przed chorobami. Jako podstawę nawożenia stosujemy rozłożony obornik lub kompost. Śmiało, można też sięgnąć po inne nawozy organiczne typu biohumus lub preparaty ekologiczne. Aby roślinom niczego nie brakowało, uzupełniamy ich dietę w nawozy mineralne. Przez cały okres wegetacji konieczne jest zapewnienie ogórkom odpowiedniej wilgotności z uwagi płytki system korzeniowy. Aby uniknąć chorób grzybowych, do podlewania  stosujemy, odstaną, nagrzaną wodą. Najlepszą porą na podlewanie jest poranek. Zabiegiem, który podniesie ilość i jakość naszych plonów, jest ściółkowanie. Wybór materiału  na ściółkę jest dość szeroki. Dobrym wyborem jest czarna agrowłóknina, czarna folia perforowana, siano, słoma lub skoszona koniczyna, która pełni zarazem rolę nawozu.  Do kompletu pozostaje nam ochrona naszych zasiewów przed chorobami. Do najgroźniejszych będą zaliczały się mączniak rzekomy, parch dyniowatych, kanciasta plamistość. Ich występowaniu można zabiegać już przy wyborze nasion, sięgając po odmiany odporne lub tolerancyjne na najczęściej występujące patogeny. Wybór odmian dostępnych na rynku jest ogromy i z każdym sezonem się powiększa. Warto korzystać zarówno z dobrze znanych i polecanych odmian, jak i nowości, których uprawa może nam przynieść wiele satysfakcji. 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.