Menu
HISTORIA POLSKIEJ SATYRY na scenie Teatru Syrena

HISTORIA POLSKIEJ SATYRY na scenie Teatru Syrena

W Teatrze Syrena pracowali wielcy polskiej sceny. To tu, na ul. Litewskiej 3, 65 lat temu osiedliły się radość, dowcip i energia. A te przedwojenne klimaty warszawskich teatrów satyrycznych i rewiowych tworzyli m.in.: Adolf Dymsza, Hanka Bielicka czy Bohdan Łazuka.

Teatr Syrena został założony w 1945 r. w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. Już po trzech latach, w 1948 r. został przeniesiony do Warszawy i zajął lokal po przedwojennej stajni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj. W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych aktorów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska, do których potem dołączyli: Loda Halama, Helena Grossówna, Kazimierz Krukowski. Teatr Syrena próbował kontynuować tradycję i naśladować styl tamtych teatrzyków w powojennej rzeczywistości. Ten styl kreowali autorzy Syreny: Jurandot, Stefania Grodzieńska, spółka Zdzisław Gozdawa – Wacław Stępień, Witold Filler, Zbigniew Korpolewski i Ryszard Marek Groński. Dla Teatru Syrena pisali twórcy wybitni: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj zadebiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym. Główny nurt repertuaru Teatru Syrena wyznaczają przedstawienia komediowe różnego gatunku, których podstawą jest wysokiej klasy aktorstwo. Równolegle rozwija się scena recitalowa, prezentująca solowe koncerty charyzmatycznych wykonawców, w ostatnim czasie np. Justyny Steczkowskiej. Z Teatrem Syrena w ciągu ponad sześćdziesięciu lat jego istnienia związali się wybitni artyści: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński. Obecnie na scenie Teatru Syrena występują, m.in.: Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Magdalena Wójcik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Piotr Szwedes, Henryk Talar, Zbigniew Zamachowski. Od 1 stycznia 2009 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena jest Wojciech Malajkat.

Opis wybranych spektakli

„Hallo Szpicbródka” Wielki powrót Króla kasiarzy

Teatrzyk rewiowy „Czerwony Młyn” przeżywa kryzys, właściciel nie ma pieniędzy na wypłacenie pensji pracownikom. Kiedy komornik wręcza dyrektorowi nakaz zajęcia majątku teatralnego, niespodziewanie pojawia się elegancki dżentelmen inżynier Fred Kampinos i proponuje swoją pomoc… Film Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody był wielkim przebojem ponad trzydzieści lat temu, a role Ireny Kwiatkowskiej, Gabrieli Kownackiej, Ewy Wiśniewskiej, Piotra Fronczewskiego i Wiesława Michnikowskiego zapisały się na trwałe w pamięci widzów. Teatralna wersja – oddając co należne dziełu pióra Ludwika Starskiego – jest przystosowana do potrzeb, możliwości i wymogów machiny dzisiejszego teatru – zarówno pod względem artystycznym, jak i technicznej realizacji. Fabuła utworu jest osadzona w przedwojennej Warszawie, czasach, których wspomnieniu towarzyszy dzisiaj nostalgia i uśmiech. Pamiętając o tym, autorzy nie chcieli jednak być sentymentalni. Przygotowali przedstawienie oparte na dynamicznej akcji, przebojowych piosenkach i błyskotliwych dialogach.

Występują:
Anna Terpiłowska, Marta Walesiak/Justyna Woźniak , Hanna Śleszyńska/Katarzyna Żak, Piotr Polk, Piotr Siejka, Przemysław Glapiński, Albert Osik/Łukasz Chmielowski, Michał Konarski, Jacek Pluta, Wiktor Korzeniowski, Krzysztof Żabka, Mateusz Deskiewicz, Piotr Kamiński/Marcin Piętowski, Paweł Kamiński, Karolina Świetlaga-Domańska, Zyta Bujacz, Karolina Banaszek, Anna Szymoniak, Joanna Ziemczyk, Katarzyna Wolska, Joanna Sikorska

„Obłomow”

„Obłomow (anty)romans” to spektakl na podstawie powieści Iwana Gonczarowa, w adaptacji i reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, ze śpiewanymi na żywo przez Olenę Leonenko rosyjskimi romansami. Adaptacja teatralna będzie – mimo oparcia w literaturze klasycznej – współczesną próbą opowiedzenia historii późnej miłości dwojga ludzi, Olgi i Obłomowa, którzy na to uczucie już nie liczą. Oryginalne, rosyjskie romanse, wysmakowana literatura i inspirowane epoką kostiumy zaprojektowane przez Dorotę Kołodyńską, będą stanowiły unikalny kontekst opowieści o dwojgu nadwrażliwych, samotnych ludziach. Na scenie będzie można zobaczyć wspaniałych aktorów: Olena Leonenko w roli Olgi, Wojciech Malajkat jako Oblomow, Kamil Mrożek w roli Zachara. Na gitarze specjalnie dla Państwa zagra Andrzej Olewiński.
Gala – 7 czerwca godz. 19.30
Premiera – 8 czerwca godz.19 30 w nowo zaaranżowanej przestrzeni Małej Sceny Teatru Syrena. Scena ta przeniesie odbiorcę do teatru, w którym aktora i widza nie dzielą konstrukcje sceniczne; wszyscy w takim samym stopniu uczestniczą w historii.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.