Menu
MIÓD od nowozelandzkich pszczół

MIÓD od nowozelandzkich pszczół

Na rynku mamy wiele rodzajów miodów, ale jeden z nich jest inny niż wszystkie. To miód Manuka. Czym różni się od tych nam dobrze znanych?

Od dzieciństwa babcie wpajają nam jak zdrowy jest miód. I ta kwestia zarówno w związku z tradycją jak i z badaniami naukowymi, nie podlega dyskusji. Miód, jak wiemy ma właściwości antybakteryjne, dlatego wspomaga nasz organizm, kiedy dopada nas przeziębienie. Jednak mało kto wie, że znane nam miody szybko tracą swoje właściwości zdrowotne, gdyż są wrażliwe na temperaturę i światło. Zapewne jeszcze mniej osób wie, że jest pewien szczególny gatunek miodu, który podczas przechowywania nie traci swoich antybakteryjnych funkcji. To miód Manuka, którego niezwykłe właściwości odkryto w latach 30. XX wieku w Nowej Zelandii.
Dlaczego Manuka?
• Bo jest wytwarzany przez pszczoły, które żywią się nektarem z krzewu Manuka.
Dlaczego w Nowej Zelandii?
• Bo tylko w tym kraju ten krzew występuje.
A co niezwykłego jest w tym miodzie?
• Zawiera on wyraźnie większe stężenie naturalnej substancji – methylglyoxalu, która odpowiada za trwałe właściwości antybakteryjne tego miodu. W kilogramie czystego miodu Manuka (nie mieszanego z innymi gatunkami miodu) jest przynajmniej 100 mg methylglyoxalu. I już taka dawka tej substancji, zapewnia korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Taki miód nosi oznaczenie MGO 100+. Mamy do dyspozycji jeszcze stężenia MGO na poziomie 250+, 400+ i 550+. Istotne jest to, że im większe stężenie MGO, tym lepszej jakości miód Manuka i jego właściwości lecznicze. Zastosowanie tego miodu w lecznictwie czy wspomaganiu leczenia różnych schorzeń jest szerokie. Miód ten oczywiście wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Ale co już mniej oczywiste, miód Manuka pomaga też osobom, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, takimi jak: wrzody żołądka, refluks czy zespół jelita drażliwego. Poza tym miód ten też bardzo korzystnie wpływa na problemy ze skórą, np. trądzik czy egzemę. Ma w związku z tym również zastosowanie w kosmetyce. Niektóre gwiazdy, jak np. Scarlett Johansson, Michelle Pfeiffer czy Kylie Minogue używają miodu Manuka jako maseczki na twarz, traktując go jako znakomity kosmetyk przed wielkim wyjściem. To, że z niezwykłych właściwości miodu Manuka korzystają światowej sławy osobistości, może być wskazówką, że nie jest to tani specyfik. I słusznie. Tani nie jest, ale nie dlatego, że używają go gwiazdy, ale dlatego, że miód ten jest wytwarzany tylko w Nowej Zelandii, a to co jest w nim najcenniejsze czyli methylglyoxal jest obecny w istotnych ilościach (powyżej 100 mg/kg) tylko w niektórych partiach miodów Manuka. Ze względu na dużą popularność na świecie jego podaż jest dużo mniejsza niż popyt, co też niewątpliwie ma istotny wpływ na cenę. Ale nie jest ona znów tak wysoka, żeby nie skorzystać z tego niezwykłego, naturalnego produktu, wytwarzanego w pocie czoła przez nowozelandzkie pszczoły!
Miód Manuka można kupić w internecie oraz w sklepach ze zdrową żywnością, m.in. w sieci Piotr i Paweł oraz w Organic Farma Zdrowia.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.