Menu
Mark Brzeziński Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

Mark Brzeziński Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

To, kto zostanie Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego jest zawsze ważne, ale w roku wyborczym ma szczególną wagę. Ci, którzy liczyli na wskazanie jednej z rywalizujących stron politycznego sporu zawiedli się jednak, nagrody nie otrzymał żaden z naszych krajowych polityków.

Ale oczywiście nagroda ma też wymiar polityczny. Laudację wygłosił Zygmunt Berdychowski, Przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego, który powiedział, że jej laureat jak niewielu z nas symbolizuje sobą trudne losy Europy Środkowej i Wschodniej. Skrwawione ziemie jak mówił amerykański historyk Tomothy Snyder, ciężko doświadczone na swojej drodze do wolności musiały godzić się na ofiary, ogrom zniszczeń, masową emigrację. Emigracja ludzi dumnych, przywiązanych do swoich korzeni, którzy nigdy nie odcięli się od swojego dziedzictwa i zabiegali o wolność i odrzucenie jałtańskiego podziału Europy. Trzydzieści lat po odzyskaniu wolności i niezależności, ta sama część Europy znowu płonie. Znowu jak przez dziesięciolecia ludzie niosący w sobie dziedzictwo wolności, podejmują działania zmierzające do obrony naszego świata przed imperializmem. Dzisiaj wojskowi, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, na Ukrainie, w państwach nadbałtyckich doskonale rozumieją, że amerykańska obecność to jedyna póki co gwarancja, że możemy się obronić przed rosyjskim imperializmem. Dlatego dziś w sztafecie pokoleń, ludzi broniących wolności, Zbigniewa Brzezinskiego zastępuje jego syn Mark Brzezinski. Na zakończenie Zygmunt Berdychowski ogłosił, że  Rada Programowa Forum Ekonomicznego uznała że Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego zostaje Ambasador Mark Brzezinski, który na przestrzeni ostatnich miesięcy nieustannie pracuje na rzecz amerykańskiego zaangażowania w obronie wolności tej części Europy, tak jak kiedyś Zbigniew Brzeziński, tak dziś Mark Brzezinski jest naszym ambasadorem. Niestrudzenie mobilizuje amerykańską opinię publiczną, kręgi rządowe oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego do zaangażowania się po stronie wolności przeciw imperializmowi. To dzięki takim ludziom, w chwilach ogromnego zagrożenia łączą nas wartości, które dla świata ludzi wolnych są najważniejsze. Wojna na Ukrainie oraz polskie, amerykańskie i zachodnie zaangażowanie w nią w sposób zasadniczy już wpłynęło i w jeszcze szerszym zakresie wpłynie na przyszłość Europy. Naszym obowiązkiem jest w tej sytuacji budowa poczucia wspólnoty losu, wspólnoty, która da odpór imperializmowi podsumował Zbigniew Berdychowski.

Ambasador Mark Brzezinski przyjmując nagrodę powiedział, że Forum w Karpaczu to miejsce dla ludzi, którzy lubią wyzwania, i dlatego wygłosi swoje wystąpienie po polsku. Ambasador podkreślił, że jest ogromnie zaszczycony, i przyjmuje ją w imieniu całego zespołu misji amerykańskiej w Polsce, która liczy 600 osób. Mark Brzezinski podkreślił, że jest dumny, że może dołączyć do takich nazwisk, jak Zelenski i Wałęsa. W swoim wystąpieniu Ambasador Brzezinski powiedział, że wszyscy rozumiemy, że demokratyczne reformy nie są możliwe bez rządów prawa, dla wszystkich nas ważne są wolne wybory i to, że prawo stoi ponad polityką, a zbliżające się wybory w Polsce są szansą na pokazanie światu, że demokracja w Polsce ma się dobrze. To bardzo ważny moment dla długoletniej amerykańsko-polskiej przyjaźni. Od lat Polaków i Amerykanów łączy walka o wolność, a obecnie Polska i USA ponownie się jednoczą w obliczu rosyjskiej agresji. To wyjątkowy moment, udowodniliśmy, że nasza obrona kolektywna działa. Ambasador Brzeziński podkreślił, że chciałby wyrazić uznanie dla wszystkich Polaków za pomoc okazaną uchodźcom z terenu Ukrainy, a jest ona podziwiana na całym świecie. Mark Brzezinski przekazał, że szczególnie istotna jest rola Polski w odbudowie Ukrainy, która w jego ocenie jest ogromną szansą dla następnego pokolenia Polaków. Mark Brzezinski na zakończenie powiedział – jestem pełen nadziei na przyszłość, to Polacy dają mi tę nadzieję, a wasza reakcja na ten kryzys jest wzorem dla całego świata. Zdolność do mobilizacji to atut polskiego społeczeństwa. Wraz z Prezydentem Bidenem jesteśmy bardzo dumni, ze możemy to uhonorować i przyłączyć się do wspólnego demokratycznego projektu, który niesiemy od lat i będziemy nieśli w przyszłości.

Prezes BGK Beata Daszyńska–Muzyczka odbiera nagrodę Forum Ekonomicznego

Podczas Gali, która odbyła się pierwszego dnia Forum Ekonomicznego, uhonorowano też Firmę Roku, którą został Bank Gospodarstwa Krajowego i to może być kolejne zaskoczenie, bo Bank Gospodarstwa Krajowego to nie jest zwykły bank, a bank do zadań specjalnych, instrument polityki rządu. Jednak, jak w laudacji Tadeusz Białek, Prezes Związku Banków Polskich nagrodę otrzymał bank, który już za rok będzie obchodzić jubileusz 100 lat istnienia. Rada programowa Forum podjęła więc decyzję niejako awansem, chcąc zapewne przedłużyć świętowanie zacnego jubileuszu. Dzięki wsparciu tej firmy budowano II Rzeczpospolitą, a dzisiaj trudno sobie wyobrazić rozwój i modernizację wielu obszarów współczesnej Polski bez tej właśnie instytucji. Dzięki jej kapitałom ruszyła w dwudziestoleciu międzywojennym modernizacja Polski, inwestycje w sieć kolejową i porty, elektrownie, ale też mieszkania. Bank istniał nawet w czasach PRL, choć wtedy podobno zajmował tylko dwa pokoje w wielkiej przedwojennej siedzibie w Alejach Jerozolimskich. Tegoroczny laureat osłaniał polskich przedsiębiorców przed skutkami spowolnienia gospodarczego w czasie pandemii pomagając utrzymywać miejsca pracy. Olbrzymi program modernizacji sił zbrojnych nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie tej właśnie instytucji. Warto jeszcze dla porządku dodać, że tegoroczny laureat jest obecny także za granicą. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest też aktywny w obszarze społecznym finansując poprzez fundacje liczne projekty społeczne, edukacyjne, historyczne i kulturalne. Prezes ZBP dodał, że połączenie tak wielu różnych dziedzin, które wspiera ta instytucja nie byłoby możliwe, gdyby na jej czele nie stała wyjątkowa kobieta, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Odbierając nagrodę Prezes BGK Beata Daszyńska – Muzyczka podziękowała za docenienie ważnej instytucji, której misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Podkreśliła przy tym, że inwestycje, które realizuje Bank pod jej kierownictwem mają działać na korzyść kapitału społecznego. I dziękując za nagrodę powiedziała, że chciałaby ją zadedykować całej załodze Banku Gospodarstwa Krajowego, bo bez energii i pasji tego zespołu nie byłoby sukcesu BGK. Specjalne podziękowania skierowała do Premiera Mateusza Morawieckiego, który powierzył jej prowadzenia banku. 

Czesław Lang odbiera nagrodę podczas Forum Ekonomicznego

Podczas gali, która zamykała pierwszy dzień obrad wręczono też nagrodę Szkoły Głównej Handlowej, głównego partnera merytorycznego Forum Ekonomicznego. Laudację dla zwycięzcy, jednego z najlepszych polskich kolarzy w historii, Czesława Langa, wygłosił Rektor SGH Piotr Wachowiak. Opowiedział o wybitnym sportowcu, , który po zakończeniu kariery postanowił reaktywować wyścig kolarski, który po latach stał się znaną polską marką – Tour de Pologne, i od 30 lat prowadzi ten wyścig. Piotr Wachowiak podkreślił, że misją SGH jest kształtowanie liderów. A nagrodę otrzymuje znakomity lider niejednego peletonu, który inspiruje wszystkich tym, że robi to, co kocha i jest godny naśladowania. Tak w sporcie, jak w biznesie. Bo jak mówi Czesław Lang, że najważniejsze i w sporcie, i biznesie jest to, żeby jechać do przodu.

Odbierając nagrodę i dziękując za nią Czesław Lang powiedział, że jest wdzięczny że może dawać wiele radości Polakom. Jako sportowiec zakładając biało czerwona koszulkę zawsze odczuwał dumę. Po zakończeniu kariery chciał zrobić coś wyjątkowego dla Polski. Finalnie udało mu się wypromować wielką imprezę, która w przyszłym roku będzie obchodzić 95 urodziny. Czesław Lang podkreślił, że włożył w wyścig Tour de Pologne serce, i 30 lat organizuje go z partnerami. Miarą sukcesu Tour de Pologne jest to, że teraz wyścig ten jest częścią World Tour, ma renomę i odkrywa wielkie gwiazdy, a trasę wyścigu wychodzi corocznie 3-4 mln ludzi, i jest to święto dla Polski i Polaków.

To trzy najważniejsze nagrody przyznawane na Forum Ekonomicznym. Ale nie wszystkie, kolejne były wręczane podczas gal organizowanych po drugim i trzecim dniu Forum. Może nie tak głośne, co nie znaczy pozbawione znaczenia. Ale o nich napiszemy osobno.

Zamykającą pierwszy dzień obrad galę uświetnił koncert Narodowa Orkiestra Dęta z Lublina pod batutą Nikoli Kołodziejczyka i dwojga wokalistów, Izabeli Szafrańskiej i Michała Grobelnego.

Red. Rafał Korzeniewski, zdjęcia użyczone przez organizatora.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.