Menu
Montaż SMT – czym jest i po co się go stosuje?

Montaż SMT – czym jest i po co się go stosuje?

Układy drukowane są nieodłącznym elementem każdego urządzenia elektronicznego. Bez nich ludzkość nie byłaby w stanie tworzyć tak zaawansowanej technologii, z jaką mamy do czynienia w dzisiejszym świecie. Cały obwód składa się z płytki drukowanej, na której w odpowiedni sposób umieszczane zostają potrzebne komponenty, pełniące określone funkcje. W praktyce istnieją dwa sposoby mocowania komponentów na płytkach PCB.

Oprócz montażu przewlekanego, wyróżnia się jeszcze znacznie bardziej precyzyjny i szybszy sposób powierzchniowego mocowania podzespołów elektronicznych SMT. To właśnie jemu będzie w pełni poświęcony poniższy wpis, z którego informacje mogą przydać się niekiedy nawet w codziennym życiu.

Na czym polega metoda montażu powierzchniowego?

Sam skrót SMT wywodzi się od angielskich słów „Surface Mount Technology”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza technologię montażu powierzchniowego. Nazwa nawiązuje poniekąd do rzeczywistej czynności, jaką wykonuje się podczas mocowania komponentów na płytce. Chodzi tutaj głównie o to, aby poszczególny element elektroniczny został niejako przyklejony do powierzchni płytki, przy użyciu specjalnej pasty lutowniczej. Podzespół nie może być rzecz jasna zamocowany w byle jakim miejscu, a wyłącznie na ścieżkach przewodzących impulsy prądowe, które będą odpowiednio przygotowane do tego typu technologii.

Etapy montażu SMT na obwodach drukowanych

Uprzednio zaprojektowana w programie komputerowym płytka PCB jest drukowana z uwzględnieniem wszystkich, niezbędnych szczegółów. Specjaliści już na etapie projektowania muszą dokładnie ustalić, gdzie będzie znajdował się konkretny komponent. Po tym wszystkim odbywa się proces nakładania na wyznaczone miejsca pasty lutowniczej, mającej na celu sklejenie PCB z elementem elektronicznym.

Warto zaznaczyć, że moment układania podzespołów odbywa się w pełni automatycznie i jest wykonywany przez maszynę. To czyni montaż powierzchniowy bardziej dokładnym i pozwala tworzyć znacznie mniejsze i bardziej skomplikowane układy. Cały obwód jest kierowany do pieca lutowniczego, w którym spędza określony czas i wychodzi z niego praktycznie gotowy. Bardzo ważnym etapem po ukończeniu niemal wszystkich prac jest kontrola poprawności działania i jakości.

Korzyści wynikające z montażu powierzchniowego

Zdecydowaną zaletą wynikającą właśnie z montażu powierzchniowego jest pełna automatyzacja. Umożliwia ona tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych układów i zapewnia większą precyzję. Dzięki temu, układy mogą być wykonywane niemal masowo. Szacuje się, że najlepsze maszyny są w stanie nałożyć w ciągu jednej godziny niemal 40 tysięcy sztuk komponentów.

W przypadku hurtowych zamówień, produkcja układów metodą SMT jest bardzo korzystna cenowo. Odnośnie walorów technicznych warto wspomnieć, że podzespoły mocowane powierzchniowo posiadają małą impedancję połączeń oraz są bardziej odporne na różnego rodzaju drgania czy wibracje. Jest to wbrew pozorom bardzo przydatne, gdyż wiele układów tego rodzaju pracuje w nieustannym ruchu.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.