Menu
Dobry harmonogram czasu pracy. Dlaczego każda firma powinna go mieć?

Dobry harmonogram czasu pracy. Dlaczego każda firma powinna go mieć?

W opinii wielu przedsiębiorców grafik czasu pracy to mało istotny dokument. Nie jest to zdecydowanie prawda, gdyż właściwie ułożony harmonogram czasu pracy jest w stanie zapewnić każdej firmie sporo istotnych korzyści. To swoista gwarancja, że przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało na odpowiednim, dostosowanym do aktualnych warunków na rynku poziomie, jej pracownicy z zadowoleniem będą wykonywali swoje obowiązki, a klienci na czas otrzymają zamówione produkty. Pośrednio, dobrze wykonany grafik w dłuższej perspektywie czasu zapewni firmie także wyższe zyski, pozwalając jej systematycznie rozwijać swoją działalność.

Planowanie czasu pracy korzystne dla firmy i pracowników

Harmonogram czasu pracy firma tworzy zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich pracujących w jej szeregach pracowników. To od ich zadowolenia i satysfakcji z aktualnego zatrudnienia w dużej mierze zależy bowiem zaangażowanie do pracy oraz jej efektywność. A jak bowiem powszechnie wiadomo, zadowolony pracownik to dobry pracownik! W związku z tym, harmonogram czasu pracy powinien uwzględniać nie tylko potrzeby i zapotrzebowanie na pracowników ze strony firmy, ale także preferencje samych zatrudnionych w niej osób.

Bardzo dobrą praktyką, którą stosuje większość firm dbających o swoich pracowników, jest pytanie o ich potrzeby w zakresie czasu pracy. Warto to zrobić na początku nowego miesiąca i dać pracownikom czas na zakomunikowanie swoich preferencji m. in. w zakresie dni wolnych, urlopów czy godzin pracy. Takie potrzeby, obok tych firmowych, warto uwzględnić przygotowując harmonogram czasu pracy na kolejny miesiąc. Pozwoli to uniknąć przykrych do obydwu stron sytuacji, kiedy pracownik nie uzyskawszy dnia wolnego, będzie zmuszony udać się na zwolnienie.

Dobry harmonogram czasu pracy pozwala także optymalizować koszty. Dzięki niemu firma może uniknąć płacenia kosztownych nadgodzin, a pracownicy dokładnie wiedzieć, ile czasu spędzą w pracy. Przynosi to firmie istotne oszczędności, a zatrudnionym w jej szeregach osobom pozwala planować czas wolny, spędzać więcej czasu w gronie najbliższych oraz wiedzieć z góry, kiedy przypadają ich dni pracujące.

Harmonogram czasu pracy a kwestie prawne

Grafiki muszą być dopasowane nie tylko do potrzeb firmy i jej pracowników, ale także do obowiązujących przepisów prawnych. Ich naruszenie może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi i nie tylko.

W związku z tym zdecydowanie warto przyłożyć się do tworzenia co miesięcznych harmonogramów czasu pracy, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, w tym także kwestie prawne. Zapewni to firmie poczucie bezpieczeństwa, a zamiast wydawać pieniądze na kary nałożone przez Inspekcję Pracy, pozwoli przeznaczyć nadwyżki finansowe na rozwój przedsiębiorstwa, benefity dla pracowników czy inne, bardziej pożądane wydatki.

Wszystkie te korzyści można osiągnąć w prosty sposób, tworząc harmonogram czasu pracy przy wsparciu profesjonalnych narzędzi, dostępnych online. Pozwalają one na układanie w pełni zgodnych z aktualnymi przepisami grafików pracy, uwzględniających potrzeby zarówno firmy, jak i jej pracowników. Wdrożenie ich w firmie pozwoli raz na zawsze zapomnieć o problemach, jakie do tej pory towarzyszyły nam przy co miesięcznym układaniu harmonogramów czasu pracy.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.