Menu
ERP w chmurze czy lokalnie – jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

ERP w chmurze czy lokalnie – jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

W czasach dynamicznego rozwoju technologicznego i bardzo aktywnej konkurencji, niuanse decydują o tym, czy ktoś zostanie Twoim klientem. Aby o nie zadbać, potrzebujesz nowoczesnych programów informatycznych. Systemy ERP maksymalnie zwiększają wydajność Twojej firmy, automatyzując szereg procesów i generując oszczędności. Rozważasz wdrożenie systemu ERP w swojej firmie? Zastanawiasz się, czy lepiej postawić na rozwiązanie lokalne czy wybrać ERP w chmurze? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Czym jest system ERP? Jakie korzyści przynosi jego wdrożenie?

System ERP (ang. Enterprise Resources Planning) służy do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. W praktyce jest to oprogramowanie złożone z wielu aplikacji (modułów), opartych na wspólnej bazie danych. Umożliwia integrację wszystkich obszarów w firmie, a także planowanie zachodzących w niej procesów i ich optymalizację.

Mowa tu między innymi o różnego rodzaju zadaniach z zakresu księgowości, kadr i płac, sprzedaży, marketingu, łańcucha dostaw czy obsługi klienta. Kluczowy jest także fakt, że system ERP umożliwia gromadzenie wszystkich firmowych danych w jednym miejscu.

Jego wdrożenie oznacza więc następujące korzyści dla Twojej firmy:

  • Oszczędność czasu poprzez automatyzację wielu procesów.
  • Wyeliminowanie ludzkich błędów.
  • Większe możliwości w zakresie analizy wydajności pracowników i efektywności poszczególnych procesów.
  • Lepszy przepływ informacji i poprawa komunikacji wewnętrznej.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa danych.
  • Obniżenie kosztów przy jednoczesnym wzroście zysków.
  • Możliwość zarządzania kluczowymi obszarami z poziomu jednej platformy – zamiast inwestowania w kilka rozwiązań.

Jakie są modele zakupu ERP?

Systemy ERP są dziś kluczowym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. W związku z tym ich oferta na rynku cały czas się rozrasta. Przy wyborze konkretnego rozwiązania, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego dostawcę, ale także sposób ich zakupu, a co za tym idzie – specyfikę działania.

Systemy ERP są dostępne w następujących wersjach:

  • Model tradycyjny, czyli zakup licencji. To rozwiązanie, które wiąże się z instalacją systemu na Twojej własnej infrastrukturze. Za licencję oprogramowania płacisz raz i możesz z niej korzystać dożywotnio.
  • Model SaaS (Software as a Service). System ERP działa w chmurze – Ty ponosisz opłatę abonamentową związaną z jego użytkowaniem. Aby go uruchomić, potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu i przeglądarki. Wynajmujesz nie tylko licencję oprogramowania, ale także usługi związane z obsługą i utrzymaniem systemu.
  • Model ASP. To wariacja modelu SaaS – licencja systemu jest w tym przypadku instalowana na Twoim serwerze. Nie ponosisz więc opłat z tytułu dzierżawy infrastruktury serwerowej. Płacisz wyłącznie opłatę abonamentową za korzystanie z licencji.

Zalety i wady ERP rozwiązania tradycyjnego

Zakup licencji to standardowy i wciąż popularny model nabycia systemu ERP. Decydując się na takie rozwiązanie, ponosisz jednorazowy koszt i możesz zainstalować licencję na własnym serwerze. Właśnie z tego względu jest to naturalna decyzja w przypadku dużych przedsiębiorstw, dla których inwestycja we własną infrastrukturę nie stanowi wyzwania.

Zalety zakupu licencji:

  • Nie potrzebujesz ciągłego dostępu do Internetu, aby korzystać z systemu ERP.
  • Korzystasz z systemu dożywotnio – bez żadnych ograniczeń czasowych.
  • Możesz zintegrować oprogramowanie ERP z innymi wykorzystywanymi w Twojej firmie programami.

Wady modelu tradycyjnego:

  • Duży wydatek na start – związany przede wszystkim z kosztem licencji i infrastrukturą.
  • Konieczność posiadania i utrzymywania rozwiniętej infrastruktury IT (zwłaszcza własnych serwerów) i działu IT, co wiąże się ze znacznymi kosztami.

Zalety i wady ERP w chmurze

Model chmurowy jest wybierany przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie posiadają własnej infrastruktury. W takich przypadkach zakup serwerów i sprzętu, a także zatrudnienie zespołu programistów często jest po prostu nierealne – głównie ze względów finansowych. Systemy ERP działające w chmurze, udowadniają jednak, że wcale nie jest to potrzebne.

Zalety systemu ERP w chmurze:

  • Wygodny dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie – potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu.
  • Niższe koszty początkowe i brak kosztów związanych z utrzymywaniem infrastruktury.
  • Możliwość integracji z innymi systemami – podobnie jak w przypadku zakupu licencji na własność.
  • Skalowalność – system ERP w chmurze może rozwijać się wraz z Twoim przedsiębiorstwem.

Wady systemu ERP w chmurze:

  • Wymagany ciągły dostęp do sieci – nie uruchomisz oprogramowania ERP bez połączenia z Internetem.
  • Nie posiadasz systemu na własność – możesz z niego korzystać tak długo, jak długo opłacasz abonament.

Poznaj możliwości systemu Microsoft Dynamics 365 Business Central

Jednym z najchętniej wykorzystywanych i najbardziej docenianych systemów ERP jest Microsoft Dynamics 365 Business Central. System jest dostępny w modelu tradycyjnym (lokalnie), chmurowym (SaaS) i hybrydowym. Wszystkie z nich dają Ci dostęp do jego pełnej funkcjonalności i elastyczności.

Model w chmurze to rozwiązanie rekomendowane zwłaszcza małym i średnim firmom. Microsoft Dynamics 365 Business Central w takim wydaniu usprawnia i integruje wszystkie procesy w firmie i dopasowuje się do potrzeb firm z różnych branż. Jego kluczowe zalety to możliwość szybkiego wdrożenia oraz prostota użytkowania.

Chcesz uruchomić go w swojej firmie? Skontaktuj się z NMI ERP!

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.