Menu
Zapotrzebowanie na specjalistów prawa warunkuje rzeczywistość ustawodawcza

Zapotrzebowanie na specjalistów prawa warunkuje rzeczywistość ustawodawcza

Kancelarie prawnicze specjalizują się w różnych gałęziach ustawodawstwa. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mecenasi praktykujący prawo rodzinne, spadkowe czy cywilne. Dzieje się tak ze względu na oczywistą, wynikającą z uniwersalnego oddziaływania powszechność tych dziedzin. Zarówno sprawy rozwodowe, otwarcia testamentów, sprawy o zachowek, jak i rozstrzygnięcia z zakresu sporów na linii osób fizycznych i osób prawnych są bardzo popularne. Warto zwrócić uwagę również na to, że aplikacja wymienionych kategorii prawa dotyka osoby pochodzące ze wszystkich szczebli społecznych


W stronę specjalizacji czy uniwersalności? Kancelarie mogą różnić się diametralnie!

Częstą praktyką jest to, że specjaliści prawa, doradzający w wybranych dziedzinach oraz pełniący zastępstwa procesowe, łączą się ze sobą zawodowo, aby tworzyć komplementarne i przyjazne klientom kancelarie prawne, świadczące usługi w wielu zakresach. W takich przypadkach klient zgłaszający potrzebę pomocy prawnej ma szansę być kompleksowo obsłużony, nawet jeśli początkowo nie wiedział, do jakiego specjalisty powinien zwrócić się w swojej sprawie. 

Inną strategię działania wybrała sobie kancelaria prawna JDP, zrzeszająca specjalistów skoncentrowanych na konkretnych branżach. Sektory takie, jak budownictwo, infrastruktura, nieruchomości, nowoczesne technologie czy transport, to centrum zainteresowania radców prawnych i adwokatów zrzeszonych pod sztandarem tej dużej, warszawskiej kancelarii. 

Jednak najbardziej popularne są kancelarie radców podatkowych!

Wymienione powyżej specjalizacje nie należą do tych najbardziej poszukiwanych na rynku porad prawnych. Dla osób niezajmujących się prawem zawodowo niemałą niespodzianką może być fakt, że laur najpotrzebniejszego specjalisty prawa przypada obecnie doradcom podatkowym! Jak pokazują badania Manpower — wejście w życie zestawu reform o nazwie „Nowy Ład” w roku 2021 skokowo zwiększyło ilość wakatów na stanowiskach dotyczących rozwiązywania problemów w rozliczaniu się podmiotów gospodarczych z fiskusem. 

Z kolei, co się tyczy wspomnianego już sektora spraw gospodarczych, on także jest obecnie mocno eksploatowany w związku z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją na rynku zamówień publicznych oraz powszechnymi dziś próbami renegocjowania umów zawartych przed rokiem 2021. W realiach rozliczania się z cieniami pandemii koronawirusa, która mocno odbiła się na wielu branżach, trwający rok przyniósł znaczące spowolnienie gospodarcze i dużą inflację w związku między innymi z kryzysem dostępności paliw kopalnych. Dlatego też wielu przedsiębiorców, których umowy stały się nierentowne lub niemożliwe do wykonania w konkretnych ramach czasowych, walczą o waloryzację swoich kontraktów. Świeża specustawa, która dopiero co weszła w życie, w znacznym stopniu ułatwia zastosowanie klauzul waloryzacyjnych nawet w przypadku umów, które ich nie zawierały. Postępowania tego typu są najkorzystniejsze, gdy prowadzą je w naszym imieniu doświadczeni prawnicy. 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.