Menu

TAJLANDIA Expo 2012

Targi odbyły się po raz czwarty. Bo są potrzebne. Wymiana handlowa, choć rośnie, to na pewno jest zbyt skromna i to zdaniem obu stron. Tajlandia to kraj o dobrze rozwiniętym przemyśle, a także mającym nam sporo do zaoferowania rolnictwie. To też kraj, który dawno już odkryli turyści z Zachodu, a który u nas wciąż czeka na odkrycie, bo jeździmy tam rzadko. W 2011 roku odwiedziło Tajlandię zaledwie czterdzieści tysięcy naszych rodaków, co jest liczbą znikomą wobec sześciuset tysięcy Niemców i ponad miliona Japończyków

Rafał Korzeniewski

Polska jest również dla Tajlandii atrakcyjnym partnerem handlowym. Gospodarka Tajlandii ucierpiała co prawda wskutek wielkiej powodzi w zeszłym roku, ale przy okazji uświadomiło to rolę, jaką odgrywa ten kraj w światowej gospodarce i to gospodarce wysokich technologii. Tajlandia to nie tylko kraj pięknych plaż. Pochodzi też stamtąd aż 1/4 światowej produkcji dysków twardych. Jeśli więc nie zainteresowaliśmy się jeszcze Tajlandią, to czas najwyższy! Robienie biznesu z Tajlandią możemy jak najbardziej połączyć z wizytą w tym kraju, a nawet powinniśmy, bo w przypadku krajów azjatyckich osobisty kontakt to warunek zrobienia dobrego interesu. Akurat w przypadku Tajlandii oznacza to do tego połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bo to także naprawdę piękny kraj. A organizatorzy nie zapomnieli o zwróceniu uwagi na wszystkie jego atuty. Należy do nich też tajska kuchnia, no i oczywiście tajski masaż. Można więc było i posmakować tajskiej kuchni, i oddać się w ręce tajskich masażystek. Warto też było zobaczyć występy taneczne w wykonaniu zawodowych tancerzy, występy momentami przypominające balet, a momentami akrobacje. I tajskich malarzy przy pracy, którzy na naszych oczach wykonywali akwarele. Puszczano nawet opatrzone polskimi napisami tajskie filmy. Były też pokazy tajskiego boksu, uchodzącego za jedną z najbardziej skutecznych sztuk walki, w tym wypadku w wykonaniu jej polskich adeptów. To wszystko był oczywiście dodatkiem do tego, co było istotą targów, czyli prezentacji ich oferty handlowej. Kontakty handlowe można więc było nawiązać już tu, na miejscu. Zorganizowano też kilka seminariów, w tym na temat możliwości nawiązywania kooperacyjnych i handlowych kontaktów z parterami z Tajlandii.

Otwarcia czterodniowych targów, które tradycyjnie już zorganizowano w reprezentacyjnych salach redutowych Pałacu Kultury i Nauki dokonali wspólnie am-
basador królestwa Tajlandii jego ekscelencja Bansarn Bunnag oraz prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sławomir Majman i kierujący Warsaw Thai Center Sathaworn Subsoontorn.

Organizatorem targów był departament promocji eksportu ministerstwa gospodarki królewskiego rządu Tajlandii, w Polsce reprezentowany przez wspomniane już Warsaw Thai Trade Center, mające siedzibę w biurowcu Warsaw Financial Center. To ważny adres, bo właśnie do nich warto się zwrócić, w przypadku chęci nawiązania biznesowych kontaktów z Tajlandią. Dysponują oni listami kontaktów do tych, którzy tych kontaktów poszukują z tajskiej strony. Drugi krok to nawiązanie już osobistego kontaktu, choć jak opowiadają weterani w kontaktach handlowych z Tajlandią, zdarza im się już zawieranie kontraktów wyłącznie przez Internet, co kiedyś było zupełnie nie do pomyślenia. Do Warsaw Thai Trade Center można się też zwracać z pytaniami o wymagania prawne, informacje o cłach i podatkach.

Partnerem Targów już po raz kolejny było Europejskie Forum Przedsiębiorczości oraz Klub Integracji Europejskiej.

Tajska tancerka

Tajska tancerka

 

a2

Polscy adepci Muai Tai – boksu tajskiego

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonują jego ekscelencja Bansarn Bunnaga, ambasador królestwa Tajlandii wraz z małżonką

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonują jego ekscelencja Bansarn Bunnaga, ambasador królestwa Tajlandii wraz
z małżonką

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.