Menu

CHINA EXPO 2012, druga edycja

Czy wyobrażacie sobie sytuację, gdyby na raz wszystkie towary „made in China” zniknęły z półek sklepów? Byłoby na nich przeraźliwie pusto

Rafał Korzeniewski

 

China Expo zostało zorganizowane w Warszawie po raz drugi. Pierwsze, było największym wydarzeniem tego typu w Polsce i to udało się powtórzyć. Nie zmieniło się miejsce targów, którym było znów warszawskie Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska.

W uroczystym otwarciu targów uczestniczył chiński ambasador Xu Jian i wielu, bardzo wielu gości tak z Polski, jak z odległych, a właściwie nie tak znowu odległych jak się okazuje Chin. Gospodarcza współpraca znacząco ten dystans skróciła. Wrażenie zrobiły towarzyszące ceremonii otwarcia efektowne pokazy karate, przypominające bardziej nawet balet niż sztukę walki. Ponad dwustu wystawców pokazało to, co ma dla nas do zaoferowania fabryka świata w dziedzinie wyrobów gotowych. Tego, co możemy zamówić od zaraz. Można się było spotkać z potencjalnymi biznesowymi partnerami z Chin i to był zresztą jeden z zasadniczych celów, jakie postawili przed sobą organizatorzy targów. Olbrzymią popularnością cieszyły się także seminaria dla tych, którzy myślą o imporcie z Chin. Tematy były konkretne, jak wyszukać i jak negocjować z chińskim partnerem. I jakie są warunki importu do Polski. Podobne seminaria zorganizowano także dla gości z Chin. Zorganizowano też spotkanie poświęcone możliwościom inwestowania w obu krajach, co staje się coraz częstszą praktyką. I dotyczy to zarówno inwestowania przez chiński kapitał w Polsce, jak i polski w Chinach. Najważniejsze jednak było to, co działo się na stoiskach. A przez trzy dni targów odwiedziło je ponad sześć tysięcy gości, szukających tu partnerów, z którymi mogliby nawiązać współpracę.

Współorganizatorem targów, wspólnie z goszczącym je w swoim centrum targowym MT Polska było biuro podróży China Town Travel, słusznie dopatrujące się tu szansy dla siebie, bo w handlu z Chinami niezbędne są osobiste kontakty. Tego oczekują od nas partnerzy z Chin, to podstawa ich biznesowej kultury. Okazją do ich nawiązania są oczywiście targi, ale wcześniej czy później nie unikniemy wizyty w Chinach, a nawet unikać jej nie powinniśmy.

Patronat nad targami, po raz drugi objęło Europejskie Forum Przedsiębiorczości oraz Klub Integracji Europejskiej.

a4

Pokaz Kung-fu

a5

Wycieczka Vipów po targach

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.