Menu

INWESTOWANIE w obiekty zabytkowe

W Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim odbyła się pierwsza z cyklu konferencji poświęconych zachowaniu dziedzictwa narodowego oraz inwestowaniu w obiekty zabytkowe i ich adaptację

Rafał Korzeniewski

 

Sam Hotel Krasicki, mieszczący się w odrestaurowanych wnętrzach średniowiecznego biskupiego zamku stanowił świetną ilustrację, że inwestowanie w zabytki może być opłacalne.

Jednak wyzwanie jest poważne. Niewiele z zabytkowych obiektów wciąż służy celom, dla których zostały zbudowane. Nawet wtedy wymaga to znacznej ich modernizacji, by mogły spełniać dzisiejsze wymagania. Wiele innych musi to przeznaczenie zmienić. I jeśli nie jest to kaprysem właściciela, którego na dodatek na to stać, taki obiekt powinien zarabiać pieniądze i to niemałe, bo utrzymanie zabytkowego obiektu nie jest tanie. Problem dotyczy nie tylko Polski. U nas staje się coraz większy, bo coraz więcej takich obiektów jest odzyskiwanych przez dawnych właścicieli bądź nabywanych. Pomoc państwa jest skromna, duże są za to wymagania w stosunku
do właścicieli takich obiektów. Wyzwanie jest więc ogromne, ale można mu sprostać i takie przykłady padły podczas konferencji. Jednym z zamierzeń tego cyklu jest zresztą wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy ich właścicielami. I tak podczas konferencji swoją wiedzą i praktycznymi doświadczeniami w tej dziedzinie dzielili się cieszący się międzynarodowym uznaniem eksperci z zakresu prawa, a także konserwacji zabytków i specjalistycznych materiałów budowlanych.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Jacka Protasa, marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a uroczystego jej otwarcia dokonał wicemarszałek Gustaw Marek Brzezin. Klub Integracji Europejskiej oraz Europejskie Forum Przedsiębiorczości były partnerami organizatorów tej ważnej i zarazem prestiżowej konferencji.

Ważnym punktem wydarzenia było wystąpienie Andrzeja Dowgiałło, właściciela Hotelu Krasicki, w przeszłości miejsca, gdzie przez wiele lat mieszkał poeta i biskup Ignacy Krasicki, a także Mikołaj Kopernik, który być może tu właśnie stworzył „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Andrzej Dowgiałło jest też właścicielem drugiego podobnego obiektu, hotelu ulokowanego w dawnym krzyżackim zamku Ryn. O swoich doświadczeniach opowiedział również Emilian Kamiński, znany aktor i twórca jednego z pierwszych prywatnych teatrów w Polsce, Teatru Kamienica. Mieści się on w pochodzącej sprzed pierwszej wojny światowej secesyjnej kamienicy o wyjątkowo dramatycznej historii związanej z jej przedwojennym adresem Leszno 13. To również był obiekt, który trzeba było przystosować do całkiem nowej funkcji.

Oprócz właścicieli zabytkowych obiektów, w konferencji uczestniczyli też inwestorzy. A także spora grupa przedstawicieli samorządu. Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy zgodzili się, iż cel konferencji został osiągnięty, a ściślej uczyniono pierwszy krok, po którym niezbędne będą jednak następne i to spotkanie wymaga ciągu dalszego. Kolejne więc odbędzie się 25 i 26 marca bieżącego roku w Starej Pomarańczarni, w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

wnętrza Hotelu Krasicki

wnętrza Hotelu Krasicki

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.