Menu

GALA KONKURSU Laur Innowacyjności 2012

Konkurs Laur Innowacyjności 2012 odbył się po raz drugi, przy czym widać było, jak ten konkurs urósł od pierwszej edycji. Tym razem wręczono 23 nagrody w dwunastu kategoriach. Były to złote, srebrne i brązowe laury

Rafał Korzeniewski

 

W konkursie noszącym nieprzypadkowo imię Stanisława Staszica nagradzana jest innowacyjność. Wdrażanie do praktyki polskiej myśli technicznej. I jak się patrzy na konkretne przykłady, to okazuje się, że nie jest z tym wcale tak źle. Problemem jest skala. Tych wartych nagrodzenia przykładów jest ciągle zbyt mało. Powinno być więcej. I temu, by było ich więcej, służy ten konkurs.

Organizatorami konkursu są Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych oraz Zakład Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT. NOT, to organizacja o historii sięgającej aż pierwszej połowy XIX wieku i olbrzymich zasługach, jeśli idzie o promowanie postępu technicznego i wynalazczości, czyli tego co dziś nazywamy innowacyjnością. ZUT RS NOT aż tak długiej historii nie ma, ale prężnie kierowany przez prezesa Ryszarda Marcińczaka odgrywa przy organizacji tego konkursu rolę kluczową. Oni też byli organizatorami poprzedzającej galę konferencji, której jednym z tematów była droga wynalazku od pomysłu przez patent do wdrożenia.

Właściwie należałoby napisać o każdym z nagrodzonych, ale było ich jednak zbyt wielu. Nie sposób jednak nie wspomnieć o firmie Smarttech, nagrodzonej za skaner, która jego możliwości zaprezentowała na miejscu i każdy chętny mógł sobie wykonać trójwymiarowy skan własnej twarzy.

Z takich skanów korzystają drukarki trójwymiarowe, są one też wykorzystywane jako narzędzie w inżynierii odwrotnej. Wszystko to dla laika zahacza już o sferę science-fiction, nawet dla wielu ludzi o wykształceniu technicznym pojęcie inżynierii odwrotnej może zabrzmieć tajemniczo, ale tej nowej rzeczywistości można było dosłownie dotknąć.

Prace kapituły konkursu pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Budnego wspierał zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Żmijewskiego, sekretarza generalnego Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej przy ministrze gospodarki, co ma wymiar tak symboliczny, jak i praktyczny zarazem. To jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed polską gospodarką, my po prostu musimy taką gospodarkę zbudować. A to oznacza gospodarkę innowacyjną właśnie.

Gala (i poprzedzająca ją konferencja) odbyły się 27 listopada w Domu Technika, historycznej siedzibie NOT przy Czackiego. Uświetniły ją występy artystów, w przerwach ceremonii występowały świetne soprany, Aleksandra Okrasa i Julia Karlova. A jako ostatni, w roli gwiazdy, tenor Iwo Orłowski. Całą galę poprowadziła znana z małego i dużego ekranu aktorka Laura Łącz. Wśród licznie zebranych gości nie zabrakło oczywiście przedsiębiorców z Klubu Integracji Europejskiej.

Pełną listę laureatów konkursu odnajdziecie na stronie www.kie.biz.pl.

Firma Mazur otrzymała nagrodę "wodny plac zabaw", złoty Laur wręcza Mariusz Czerkawski Wśród gości prezes Barbara Jończyk

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.