Menu
„Teraz Polska” - znamy laureatów, czyli najlepsze polskie produkty, usługi i innowacje!

„Teraz Polska” – znamy laureatów, czyli najlepsze polskie produkty, usługi i innowacje!

Gala 32 edycji konkursu odbyła się 9 czerwca w Pałacu Prezydenckim. W tym roku było 23 laureatów, w tym 11 produktów, 9 usług i 2 innowacje. Będzie można je oznaczać charakterystycznym logiem w postaci stylizowanej polskiej flagi. Przyznano też dwa wyróżnienia. Wśród tych, którzy je zgłosili nie były tylko firmy, tak, jak to potocznie rozumiemy, bo była też politechnika i szpital. I tak właśnie powinno być!

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej powtórzył swój sukces w kategorii innowacje sprzed kilku lat. Tym razem nagrodzone zostały inteligentne znaki drogowe, które podpowiedzą kierowcom, z jaką prędkością należy się poruszać, by zachować płynność ruchu. Pomysł nie jest taki zupełnie nowy, takie systemu funkcjonują – także w Polsce – od kilkudziesięciu lat, chodzi o to, że w tym wypadku jest to system autonomiczny, nie wymagający ingerencji człowieka. Z ich wynalazkiem zetkniemy się pewnie wszyscy, a przynajmniej na to liczę.

Nikomu za to nie życzę, aby musiał skorzystać z usługi żywienia sztucznego żywienia pacjentów z częściową lub całkowitą niewydolnością przewodu pokarmowego zgłoszoną przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego z Warszawy. Ale wagi tej akurat nagrody nie sposób przecenić, pokazuje ona też, że postęp w lecznictwie dokonuje się także z naszym polskim udziałem.  

Innowacja, za którą została nagrodzona spółka PID Polska razem Narodowym Centrum Badań Jądrowych, to kolejny przykład współpracy nauki i biznesu. Za określeniem system do bezinwazyjnej inspekcji towarów wielkogabarytowych kryje się prześwietlanie rentgenem kontenerów, by podejrzeć co jest w ich środku bez ich otwierania. Z pewnością zmniejszy on kolejki na granicy – to jedno z ważniejszych jego potencjalnych zastosowań – ale będzie też postrachem tych, którzy przez granicę chcieliby coś przemycić.

Wśród nagrodzonych godłem „Teraz Polska” znalazł się również Personel Service SA za outsourcing pracowników z zagranicy, znak czasów nie tyko w Polsce. A także Gas Trading Podkarpacie za sprzedaż hurtowa i detaliczna paliw, przed którym teraz wielkie wyzwanie.

W kategorii produktów Zakład Mięsny Smak-Górno został nagrodzony za produkty ekologiczne w słojach. Nagrodzony został oczywiście nie za to, że załadował swoje wyroby do słoików, ale za to, że mogą one stanąć na półce z wyrobami BIO i w sklepach ze zdrową żywnością. Choć oczywiście szklany słój jest też lepszy dla środowiska od puszki. A Ubojnia Zwierząt Rytel została nagrodzona za polską półtuszę wieprzową ich marki. Warto dodać, że jako jedyni w Polsce posiadają certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OiE, choć wegetarian to pewnie i tak nie przekona.

A wymieniliśmy przecież tylko niektóre z wyróżnionych godłem „Teraz Polska” produktów, usług i innowacji, a uwagi warte są wszystkie.

fot. @kamilbroszko

– Nagrodzone produkty, usługi i innowacje dosadnie pokazują, gdzie tkwi prawdziwy potencjał krajowej gospodarki i kto jest jej najlepszym ambasadorem i przedstawicielem. Pozwalają również nieco optymistyczniej patrzeć w przyszłość, mimo niepewności właściwej obecnym czasom. Wszystkie organizacje, przedsiębiorstwa, spółki, których produkty mają prawo do posługiwania się Godłem „Teraz Polska”, to właśnie niekwestionowani liderzy zaufania. Dlatego ich rola na krajowym rynku, znacząca w czasach harmonii i spokoju, staje się wręcz kluczowa w dobie niepewności i przemian. Bo wtedy nie tylko konsumenci, ale po prostu całe społeczeństwo potrzebuje owych liderów, a może nawet warto powiedzieć: filarów zaufania. A znak „Teraz Polska” jest jego symbolem. Właśnie ze względu na zaufanie Godło „Teraz Polska” jest najbardziej rozpoznawalnym i najwyżej cenionym znakiem jakości i polskiego pochodzenia – powiedział podczas Gali Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Agata Kornhauser-Duda wręcza Marii Andrejczyk nagrodę Młodego Promotora Polski Podczas Gali po raz drugi wręczono też szczególną nagrodę, Młodego Promotora Polski. Kandydatów nominowała kapituła konkursu, ostatecznego wyboru zaś pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda wskazując wybitną polska oszczepniczkę Marię Andrejczyk, która pokonała chirurga i onkologa prof. Michała Grąda i dyrygentkę Anne Sułkowska-Migoń. O jej sportowych dokonaniach Pierwsza Dama powiedziała, że jest to piękna opowieść o wyznaczaniu celów, wytrwałym dążeniu do ich osiągnięcia, o pokonywaniu trudności, ale przede wszystkim o polskich możliwościach i polskich ambicjach. Muszę jednak przyznać, że ten wybór nie tylko mnie zdziwił, ale też zmartwił. Bo chyba chcielibyśmy, by kojarzono nas z czymś więcej niż z osiągnięciami nawet najwybitniejszych sportowców.

Pierwsza Dama nie tylko wskazała jednego z laureatów, ale też wzięła osobiście udział w uroczystości, która zorganizowano w Pałacu Prezydenckim, nie po raz pierwszy zresztą. To właściwie już tradycja. Był jeszcze czas na koncert frtepian i wiolonczelę oraz rozmowy z laureatami.

Gala już za nami. Firmy, których produkty, usługi i innowacje zostały wyróżnione nagrodą cieszą się z możliwości ich promocji jakie ta nagroda otwiera. A jednocześnie rozpoczyna się 33. Edycja konkursu „Teraz Polska” do której można już zgłaszać swoje produkty, usługi i innowacje. Do czego wszystkich zachęcamy!

Magazyn przedsiębiorcy@eu tradycyjnie już był patronem medialnym tego ważnego konkursu. Czym ośmielimy się pochwalić i co zamierzamy kontynuować w kolejnych latach.

red. Rafał Korzeniewskikliknij, by powiększyć

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.